کشاورزی از گذشته‌های دور، از جمله مشاغل سخت و زمانبر محسوب می‌شود که با وجود کار طاقت فرسا، گاهی با تغییرات غیرمنتظره آب و هوایی، تمام دسترنج کشاورز از بین می‌رود و گاهی به دلیل عدم تناسب PH آب و خاک با نوع بذر یا گونه گیاه.

میموساتِک؛ ورود اینترنت اشیا به زمین‌های کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از مشاغلی که نمی توان تا پیش از برداشت، صددرصد از کیفیت محصولات و میزان بازدهی آن با اطمینان سخن گفت؛ کشاورزی است. به دلیل تغییرات آب و هوایی در برخی فصول زراعی، بازدهی کشت آنچنان که انتظار می رود نیست در حالی که کشاورز، تمام مراحل را از نظر زمانی و پیمانه ای، به صورت دقیق اجرا کرده است.

تغییرات اسیدیته آب و خاک در فصول مختلف و یا بر اثر تغییرات میزان بارش، موجب تغییر در کیفیت و میزان بازدهی محصول می شود. از این موضوع نمی توان به سادگی گذر کرد اما کشاورزان نیز دارای امکانات و حتی اطلاعات لازم برای آزمایش و تشخیص چنین تغییراتی نیستند. اینجاست که پای تکنولوژی های هوشمند به زمین های کشاورزی باز می شود.

MimosaTEK

با ورود هوش مصنوعی به مشاغل مختلف، صنعت کشاورزی از جمله حوزه هایی است که از کاربرد تکنولوژی های نوین (AgriTech)، از منافع بسیاری برخوردار شده است.

کشاورزی همیشه شغلی سخت و زمانبر محسوب می شود اما با ورود اینترنت اشیا (IoT)، کشاورز زمان بیشتری برای امور زندگی، فعالیت های اجتماعی و فراگیری مهارت ها و آموزش های مرتبط یا بازاریابی محصولات خواهد داشت.

میموساتک؛ کشاورز هوشمند

میموسا تک (MimosaTEK) در سال ۲۰۱۴ در ویتنام، با هدف ترکیب مدل های سنتی کشاورزی با تکنولوژی های نوین تاسیس شد. استفاده کمتر یا بهینه از منابع، افزایش بازدهی و همچنین کاستن از سختی کار کشاورزی؛ از اصلی ترین انگیزه های راه اندازی این استارتاپ بوده است.

MimosaTEK

ترای انگویان (Tri Nguyen)؛ مدتی به عنوان مهندس در سیسکو (CISCO) فعالیت می کرد اما احساس کرد باید حرفه ای راه اندازی کند. با علاقه ای که به کشاورزی داشت، کاشت توت فرنگی را آغاز کرد اما پس از مدت زمان کوتاهی دریافت کار بسیار زمانبر و طاقت فرسا است. با آنچه در ذهن داشت، هوش مصنوعی را به کمک طلبید و پای هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را به زمین های کشاوری باز کرد.

MimosaTEK

در حال حاضر، ایجاد مدل های پایدار کشاورزی با استفاده از تکنولوژی های نسل چهارم از ماموریت ها و اهداف این استارتاپ عنوان شده است. ایجاد مدل های پایدار کشاورزی است که کشاورز می تواند با استفاده کمتر از منابع در همان سطح کشت همیشگی، کیفیت و میزان برداشت محصول را افزایش دهد.

استارتاپ میموساتِک (MimosaTEK)؛ از معدود استارتاپ هایی است که علاوه بر توجه به میزان آب، نور و کود مورد نیاز گیاه، با سنجش اسیدیته آب و خاک و آنالیز بذر گیاه، تمام عوامل موردنیاز گیاه را مورد بررسی قرار می دهد.

بنیانگذاران این استارتاپ مطمئن هستند هر مشکلی، راه حل مخصوص به خود را دارد.

سیستم هوشمند طراحی شده میموساتک، تجزیه و تحلیل و کنترل کیفی خاک از نظر نوع خاک و نوع کود مورد نیاز را مورد ارزیابی قرار می دهد. سپس با تعیین PH آب و خاک، میزان PH آب مورد نیاز در آبیاری گیاه (بر اساس میزان جذب ریزمغذی ها از خاک هر زمین زراعی) را به صورت جداگانه محاسبه می کند.

MimosaTEK

هوش مصنوعی این سیستم در مرحله بعد، مدیریت صحیح آبیاری را در دستور کار قرار می دهد. محاسبه دقیق میزان آب مورد نیاز گیاه براساس رطوبت موجود در خاک و در هوا به سیستم هوشمند تعبیه شده در تعیین دقیق زمان بهینه و مدت آبیاری کمک می کند.

مدیریت هوشمند مصرف کودها از اصلی ترین عوامل در بهبود کارآیی و بازدهی محصول است. مدیریت نسبت ترکیب صحیح آب و کودهای محلول در آب برای هر گیاه، براساس شرایط محیطی و نوع گیاه کشت شده از جمله مواردی است که هوش مصنوعی از پس آن به خوبی برآمده است.

در نهایت، مدیریت فضای اقلیمی در فضای بسته با هدف تعیین شرایط مطلوب برای ایجاد بهترین اقلیم گلخانه ای از دیگر دستاوردهای هوش مصنوعی در حوزه کشاورزی است.

MimosaTEK

دستاوردهای میموساتک در اکوسیستم استارتاپی دنیا

این استارتاپ، تنها استارتاپ ویتنامی است که جزو ۱۰۰ استارتاپ برتر CBInsight معرفی شده است که پتانسیل تغییر صنعت کشاورزی را در آینده دارد.

در سال ۲۰۱۷، میموساتک به دلیل تلاش هوشمندانه برای حفظ منابع آبی به عنوان یکی از ۱۰ برگزیده جایزه SWFF معرفی شد.

در سال ۲۰۲۰ نیز جزو برترین های همایش استارتاپ های ۲۰۲۰ در ایتالیا انتخاب شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =