قطر، این کشور عربی که در غرب آسیا و در جنوب ایران آنسوی آب‌های خلیج فارس قرار دارد، از جمله کشورهای عربی است که با ایران، همکاری و همراهی زیادی دارد تا جایی که مدت‌ها در میان کشورهای عربی، به عنوان جوجه اردک زشت شناخته می‌شد و اختلافات آن با چهار کشور عربی از جمله عربستان بالا گرفته بود، با این حال ایران و عمان برای کاهش فشارهای اقتصادی و بازرگانی به قطر کمک کردند. اکنون پس از سفر رییس جمهور و سفر وزیر نیرو به قطر، چشم‌انداز جدید توسعه روابط تجاری ایجاد شده است.

فاز جدید روابط تجاری ایران و قطر کلید خورد

به گزارش کارآفرین نیوز؛ قطر مرز مشترک زمینی با عربستان سعودی، و مرز دریایی با کشورهای بحرین و امارات متحده عربی دارد و با وجودی که حدود ۱۴۰ برابر از ایران کوچکتر است، اما دارای سومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان است. همچنین ذخایر اثبات شده نفت قطر، رتبه سیزدهم را در بین بزرگترین کشورهای دارای ذخایر نفت خام جهان به خود اختصاص داده و این کشور همچنان یکی از تامین کننده های مهم نفت جهان است.

سفر وزیر نیرو به قطر پس از رییس جمهور

وزیر نیرو به منظور برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر، دیروز وارد دوحه شد تا توافقات دو کشور را که بنیان آن در سفر اسفندماه رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور گذاشته شد را پیگیری کرده و به گام‌های عملی‌ نزدیک‌تر سازد.

در اسفندماه سال گذشته، آیت الله رییسی رییس جمهور به قطر سفر کرد و در این سفر ۱۴ سند همکاری میان ایران و قطر امضا شد. این سفر که همزمان با بحران روسیه و غرب بر سر اوکراین و برگزاری مذاکرات هسته‌ای در وین انجام شد، اولین سفر رئیس جمهور به یکی از کشورهای منطقه خلیج فارس از زمان رسیدن او به مقام ریاست جمهوری ایران محسوب می‌شد.

بنا بر اعلام رسانه‌ها، با حضور دو مقام عالی ایران و قطر ۱۴ سند همکاری بین دو کشور در موضوعات هواپیمایی، تجاری، کشتیرانی، رادیو و تلویزیون، سیاست خارجی، برق و همچنین در موضوعات فرهنگی و آموزشی امضا شد.

ایران و قطر

اکنون "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قطر شب گذشته در راس هیاتی بلندپایه متشکل از مسئولان بلندپایه دستگاه‌های اجرایی کشور و هیات بزرگی از تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی عازم دوحه شد تا ضمن برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ها، گام‌های جدید و موثری در راستای توسعه و تعمیق مناسبات دوستانه دو کشور برداشته شود.

این کمیسیون در قالب پنج کمیته تخصصی یعنی «کمیته اقتصادی، بازرگانی و صنعتی»، «کمیته بانکی و مالی»، «کمیته حمل و نقل و فناوری اطلاعات»، «کمیته علمی، بهداشتی، فرهنگی، ورزشی و گردشگری» و سرانجام «کمیته آب و انرژی» تفاهم‌نامه‌ها و توافقات دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد و زمینه‌های لازم را برای پیشبرد توافقات و اقدامات عملی فراهم خواهد آورد.

توسعه روابط تجاری در کنار فوتبال

در این سفر نمایندگانی از ۱۰ وزارتخانه و دستگاه دولتی همچون وزیر ورزش و جوانان و رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین معاونان بسیاری از وزارتخانه‌های دولتی، وزیر نیرو را همراهی می‌کنند، این در حالی است که میزبانی قطر در مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در کنار ظرفیت‌های همکاری‌های موجود، زمینه همکاری‌های جدیدی را برای دو کشور دو همسایه فراهم آورده است، به گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود مناطق آزاد ایران همچون جزایر کیش و قشم بتوانند در اواخر آبان‌ماه ۱۴۰۱ و همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال، میزبان اردوهای تمرین برخی تیم‌های اعزامی به مسابقات قطر و همچنین گردشگران و علاقه‌مندانی باشد که برای تماشای مسابقات، راهی محل برگزاری جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ می‌شوند.

جام جهانی فوتبال قطر

همکاری‌های اقتصادی و تجاری از مهم ترین محورهایی است که در قالب اجلاس هشتم دنبال خواهد شد. «توسعه روابط تجاری و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور از طریق امضای یک نقشه راه همکاری تجاری پنج ساله»، «برگزاری کارگروه مشترک تجاری دو کشور هر شش ماه یکبار به ریاست معاونان وزارت تجارت دو کشور»، «تشکیل شورای مشترک بازرگانان دو کشور هر سه ماه یکبار»، «تاسیس مرکز تجاری ایران در دوحه»، «اعلام آمادگی ایران جهت تامین اقلام مورد نیاز قطر در رویداد جام جهانی ۲۰۲۲»، «تشکیل کمیته تسهیل تجارت»، «کاهش تعرفه‌های بازرگانی کالاهای عمده صادراتی و وارداتی»، «تسهیل تجارت میان دو کشور با راه‌اندازی خط هوایی کارگو تهران و دوحه و خطوط کشتیرانی کانتینربر مستقیم به‌صورت منظم بین بنادر دو کشور»، «امکان استفاده طرف قطری از خدمات پزشکی و درمانی ارائه شده توسط شرکت‌های ایرانی مورد تایید جمهوری اسلامی ایران» و همچنین «ارائه توانمندی‌های تولیدی و صادراتی کالا و خدمات فنی و مهندسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین زمینه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک در زمینه تولید و صادرات مجدد به بازارهای ثالث» برخی موضوعات مورد بحث و تبادل نظر خواهد بود.

مناطق آزاد تجاری، صنعتی

در این رابطه نیز تشکیل کارگروه مشترک مناطق آزاد ایران و قطر، پنجره مجازی توسعه همکاری‌های تجاری صنعتی و برقراری خط پرواز مستقیم بین مناطق آزاد ایران و قطر، تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری‌های مشترک، آمادگی مناطق آزاد ایران جهت میزبانی از اردوها و تمرین تعدادی از تیم‌های شرکت کننده در رویداد جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر و امکان ایجاد زیرساخت مناسب اقامتی حمل و نقل ورزشی و همچنین همکاری در تامین ملزومات بهره‌گیری از ظرفیت بنادر و فرودگاه‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی و دیگر زمینه‌های مورد علاقه برای برگزاری رویداد، محورهایی است که قابل اجرا و پشتیبانی خواهند بود.

علاوه بر این که بسترسازی جهت ایجاد نواحی سرمایه‌گذاری خارجی در طرفین برای سرمایه گذاری‌های مشترک از جمله گردشگری، هتل، شیلات، کشاورزی و همکاری‌های گلخانه‌ای و فعالیت‌های نفتی و پتروشیمی محور بحث‌های دو جانبه قرار خواهد داشت.

همکاری در زمینه برق

اتصال شبکه برق سراسری ایران و قطر و توسعه و تکمیل پروژه مهم کریدور انتقال برق شمال- جنوب، شامل کشورهای روسیه، گرجستان، ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ایران و قطر از تفاهماتی است که در اجلاس هفتم مطرح و در اجلاس آتی پیگیری می‌شود.

قطر

این در حالی است که توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت برق دو کشور از طریق احداث نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر و نیز توسعه خطوط انتقال و توزیع برق، تولید مشترک تجهیزات صنایع برق افزار، مشاوره پیمانکاری و صنایع تولیدی تجهیزات مرتبط با صنعت برق نیز با جدیت دنبال خواهد شد.

همکاری در زمینه نفت و گاز

فعال کردن جلسات کمیته مشترک فنی در خصوص میدان مشترک پارس جنوبی و همچنین همکاری در زمینه‌های مختلف از جمله حفظ و نگهداشت سکوها، اطفای حریق، مسائل زیست‌محیطی و آلاینده‌ها، شناورهای امداد و نجات و همچنین همکاری‌های پژوهشی و دانشگاهی در زمینه‌های فنی، اکتشاف، تولید و ملاحظات زیست محیطی برخی محورهای مورد بحث و تبادل نظر در اجلاس آتی است.

قطر

علاوه بر اینها، همکاری‌های گمرکی، بانکی و سرمایه گذاری، همکاری در زمینه‌های فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی، بهداشتی، علمی و پژوهشی و ورزشی، همکاری‌های بهداشتی و درمانی، همکاری‌های علمی و پژوهشی، همکاری در زمینه جوانان و ورزش، راه و شهرسازی ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی، قضایی حقوقی و کار و مرزی دیگر مواردی است که قرار است محور گفت و گوهای مفصل کمیسیون مشترک ایران و قطر باشد.

محورهایی که زمینه‌های اجرای آن در سفر هئیت بلندپایه ایرانی به ریاست آیت الله رئیسی رئیس جمهور در اسفند سال ۱۴۰۰ به دوحه گذاشته شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =