معاون وزیر صمت با اعلام اینکه با تصمیم سران قوا، زمان بازپرداخت بدهی مالیاتی واحدها از ۳۶ به ۶۰ ماه افزایش یافته است، گفت: حذف قرعه کشی خودرو در دستور کار وزارت صمت قرار دارد.

زمان پرداخت بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی ۶۰ ماه شد

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدمهدی نیازی امروز ۱۶ خردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه امسال یک اتفاق ویژه ای افتاد که شاید تجربه کاری ما چنین شرایطی را نشان نمی‌دهد، اظهار کرد: در پی اتفاقات اقتصادی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین قیمت جهانی اغلب کالاها افزایش یافت.

وی افزود: بررسی ها نشان داده ثبت سفارش کالاها در سال جاری نسبت به دی و بهمن افزایش یافته که نشان دهنده افزایش قیمت جهانی کالاهای مختلف اعم از مواد غذایی و محصولات پایه است.

معاون هماهنگی و امور کسب و کار وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در کنار این موضوع نرخ ارز گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ETS تبدیل شد، دستمزدها افزایش یافت و یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی اصلاح شد که در نتیجه همه این مسائل قیمت کالاها در کشور افزایش یافت.

مصوبات سران قوا برای تقویت واحدهای تولیدی

وی ادامه داد: از بهمن ۱۴۰۰ بسته‌های حمایت از تولید تدوین شد که بخش اعظمی در ستاد اقتصادی دولت تصویب شد و بخشی از آن در هیات وزیران تصویب می شود و بخشی دیگر نیز نیاز به مجوز سران قوا دارد که مطرح شده و چند حکم خوب گرفتیم که یکی از آنها رفع مشکل انباشت بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی است.

کارخانه

وی با بیان اینکه طبق مصوبه سران قوا مدت زمان بدهی مالیاتی از ۳۶ ماه به ۶۰ ماه افزایش یافته که از این طریق می‌توان برای احیای واحدها نیز اقدام کرد،‌ گفت: علاوه بر آن، از سران قوا مصوبه‌ای گرفتیم که اگر بنگاهی برای ورود به بازار سرمایه اقدام کند صرفاً حساب‌های مالیاتی ۳ سال گذشته بررسی می‌شود و به دوره قبل از این ۳ سال کاری ندارد. استفاده از ظرفیت نقدینگی موجود در جامعه، مصوبه دیگری است که از سران قوا گرفتیم که در صورت استفاده از این نقدینگی معادل نرخ شورای پول و اعتبار از مالیات معاف است یعنی اگر کسی در بخش تولید تأمین مالی خارج از نظام بانکی تا ۱.۲ دهم برابر عقود مشارکت از مالیات معاف است.

نیازی تصریح کرد: طبق اعلام بانک مرکزی در سال گذشته حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان به بخش صنعت اعطا شده که بخش اعظمی از آن استمهال تسهیلات قبلی بوده و امسال باید ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به عدد پارسال اضافه شود.

حذف قرعه‌کشی خودرو در دستور کار

وی با اشاره به مسئله تامین مالی زنجیره‌ای، گفت: بانک مرکزی در حال کمک برای فعال سازی تمام بانک‌ها برای اجرای طرح تامین مالی زنجیره‌ای است؛ به عنوان نمونه ۲,۵۰۰ میلیارد تومان در قالب این طرح به صنعت خودروسازی تسهیلات دادیم. امسال برنامه داریم که بالای ۳۰ درصد از تسهیلات بانکی از طریق تامین مالی زنجیره‌ای انجام شود. در بخش بیمه و تامین اجتماعی نیز پیشنهاداتی برای حمایت از تولیدکنندگان و بنگاه‌ها ارائه شده که در حال نهایی شدن است.

معاون وزیر صمت در خصوص ایرادات قرعه کشی خودرو، گفت: حذف قرعه کشی خودرو در دستور کار وزارتخانه قرار دارد که پیش نیاز آن تجمیع قرعه کشی بود و این مهم انجام شد.

خودرو

وی در خصوص احیای معادن و صنایع، گفت: در حوزه صنعت و معدن طرح احیای واحدها را دنبال می‌کنیم. مالیات یکی از موانع احیا بود که با مصوبه‌ای که از سران قوا گرفتیم، امیدواریم مسیرِ احیا تسهیل شود. در مورد سرمایه در گردش و تأمین مالی هم، همانطور که گفتم اقدامات خوبی انجام خواهد شد.

نیازی در مورد ارتقای تولید دانش بنیان در وزارت صمت با بیان اینکه تحقیق و توسعه اولویت است، اظهار کرد: هفته گذشته این برنامه منتشر شد. در حدود ۲۰ حوزه باید با صورت متمرکز عمل کنیم که برخی نیاز به قانون و برخی نیاز به مصوبه هیأت وزیران دارد که بخشی تدوین شده و در خردادماه با هیأت وزیران ارسال می‌شود. با وزارت علوم هم تفاهم نامه‌ای یه زودی امضا می‌کنیم که در حوزه تحقیق و پژوهش است. با کمک وزارت آموزش و پرورش نیز برای تربیت نیروی انسانی همکاری خواهیم کرد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صمت در مورد تغییر چارت وزارت صمت که سال گذشته انجام شد، گفت: ادامه کار با ساختار قبلی ممکن نبود و واحدهای تولیدی دائم به مشکل می‌خوردند و هیچ‌کس هم پاسخگوی مشکلات واحدها نبود اما در چارت جدید، پاسخگویی اولویت اول است و برای همه حوزه‌های صنعتی و تولیدی، یک دفتر تخصصی در نظر گرفته شده است.

طراحی اشتغال‌زایی ۴ ساله استان‌ها

نیازی با اشاره به مسئله آمایش سرزمینی گفت: آمایش سرزمین جزو مسئولیت‌های سازمان برنامه و بودجه است اما آمایش صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در وزارت صمت انجام می‌شود که به تفکیک هر شهرستان، برنامه آمایش تهیه خواهد شد. در این برنامه هدفگذاری اشتغال تا پایان چهار سال دولت طراحی شده است؛ مثلاً پیش‌بینی شده که در اندیمشک چه تعداد اشتغال در چه رشته فعالیت‌هایی باید دنبال شود.

وی درباره فلسفه جایگاه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: جلسات کارشناسی در مورد قیمت کالاها در سطح وزارت صمت برگزار می‌شود اما متولی قیمت، دفاتر رشته فعالیت‌ها هستند و سازمان حمایت نیز در جایگاه یک سازمان فرادستگاهی به عنوان داور وضعیت قیمت گذاری را قضاوت و خطاهای قیمتگذاری را کنترل می‌کند.

کارگر

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صمت با بیان اینکه طبق اساسنامه، تمرکز سازمان حمایت باید به سمت حمایت از مصرف‌کننده باشد، افزود: وجود سازمان حمایت الزامی است زیرا این سازمان تنظیم‌گر روابط قیمتی یعنی زنجیره‌ها محسوب می‌شود.

نیازی در مورد میزان وابستگی برنامه‌های صنعتی به توافق برجام گفت: تمام پروژه‌هایی که از سال گذشته طراحی کرده‌ایم، بدون هیچ‌گونه وابستگی به برجام بوده هر چند اگر این توافق ادامه یابد، سرعت کار بالا می‌رود اما به هر حال وابستگی به برجام نداریم. از سوی دیگر، اجرای پروژه‌هایی همچون لغو پیروی قیمت دلار در کالاهای فلزی بورسی از جمله برنامه‌هایی بود که عدم وابستگی ما را به برجام نشان داد. ما همین برنامه را در حوزه پتروشیمی نیز با همکاری وزارت نفت اجرا خواهیم کرد.

حجم تجارت خارجی ۳۰ درصد افزایش یافت

وی در مورد توسعه تجارت هم گفت: امسال باید به حجم تجارت خارجی نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد اضافه شود.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صمت در مورد یکپارچه‌سازی مقررات اظهار کرد: دیروز وزیر صنعت بخشنامه‌ای صادر کرد که بر اساس، اعمال مقررات و مصوبات جدید، محدود یا ممنوع شده است و اگر نیاز به ابلاغ مصوبه یا قانون جدیدی بود، معاونت‌های وزارتخانه باید موضوع را به معاونت هماهنگی اعلام کنند تا در صورت نیاز، مصوبه جدید ابلاغ شود.

صادرات

نیازی در خصوص تدوین نقشه راهبردی صنعت گفت: پس از آنکه رهبری در مورد لزوم تدوین این نقشه صحبت کردند، تیمی در دولت با حضور رئیس‌جمهور و معاون اول وی تشکیل شد که وزارت صنعت نیز عضو این تیم است.

وی ادامه داد: جلسات مربوطه به صورت هفتگی برگزار می‌شود. البته نقشه راهبردی صنعت الزاماً مربوط به وزارت صمت نمی‌شود بلکه حوزه‌های فناوری ارتباطات، کشاورزی، نفت و نیرو نیز در این حوزه دخیل هستند؛ تقسیم کار انجام شده و نقشه در حال تدوین است.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزیر صمت درباره قطعی برق صنایع خاطرنشان کرد: در کشور ناترازی مصرف و تولید را داریم، ازاین‌رو ناچار به قطعی برق هستیم اما امسال برای آنکه اتفاقات سال گذشته تکرار نشود، براساس مصوبه هیئت وزیران و هماهنگی بین وزارت صمت و نیرو، تلاش می‌شود که محدودیت‌های برقی منطبق با تعطیلات تابستانی صنایع باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =