هفته گذشته معاملات بازار طلا در حالی که نیم نگاهی به محدوده ۱۸۷۰ دلار در هر اونس داشت، اما نتوانست بیش از مدت کوتاهی در آن محدوده دوام بیاورد و بار دیگر به سطح ۱۸۵۰ بازگشت.

ادامه فاز خنثی در معاملات بازار جهانی طلا

به گزارش کارآفرین نیوز، معاملات جهانی طلا در محدوده ۱۸۵۰ دلار در هر اونس به کار خود پایان داد و تغییرات چشمگیری را نتوانست به ثبت برساند. هفته گذشته، بازار جهانی طلا در سکون نسبی به کار خود پایان داد.

این روند، موید کاهش احساسات صعودی بازار در میان تحلیلگران بازار طلا بوده است. چند تن از تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نیز با اطمینان از عزم راسخ فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در در ماههای باقیمانده از سال جاری میلادی، کاهش احساسات را به نمایش گذاشتند.

بازار جهانی طلا

اما نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز بیانگر احساسات صعودی سرمایه گذاران خرد نسبت به افزایش قیمت طلا بوده است زیرا این دسته از سرمایه گذاران، در شرایط تورم فزاینده که احتمال رکود تورمی به شدت بالا است در جستجوی راهی برای حفظ قدرت خرید و محافظت از دارایی های فعلی خود هستند.

سطح قیمتی ۱۸۵۰، مدت ها است برای طلا، محدوده روانی قیمت محسوب می شود. گرچه قیمت طلا پیش از انتشار آمار اشتغال ماه می، خیز کوتاهی برای ۱۸۷۰ دلار در هر اونس داشت، اما باز هم به محدوده ۱۸۵۰ عقب نشینی کرد.

جمعه ۳ ژوئن، آمار اداره کار آمریکا از وضعیت اشتغال در ماه مِی ۲۰۲۲ منتشر شد که نشان از اختلاف مثبت ۶۵ هزار شغل دارد. استراتژیست ها و اقتصاددانان، میزان اشتغال در ماه می را ۳۲۵ هزار شغل تخمین زده بودند اما آمار منتشره، از ۳۹۰ هزار شغل ایجاد شده حکایت دارد.

استراتژیست ها بر این باور هستند که داده های اقتصادی روزهای اخیر از جمله آمار اشتغال، از پتانسیل اقدامات انقباضی بیشتر یا به عبارتی اقدامات تهاجمی انقباضی بیشتر در هفته ها و ماه های آتی حکایت دارد. طلا؛ پشتوانه محکمی برای افزایش تورم و کاهش قدرت خرید محسوب می شود اما افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم، احساسات مثبت بازار را کاهش می دهد.

اما آدریان دی؛ استراتژیست و تحلیلگر معروف با اشاره به در پیش بودن دوران رکود تورمی می گوید: فدرال رزرو، نرخ بهره را افزایش خواهد داد. دوران رکود تورمی برای احساسات بازار طلا، شرایط بهتری ایجاد خواهد کرد.

شرایط حاکم بر معاملات جهانی طلا به گونه ای است که بازار در حالت خنثی به کار خود پایان داد و باز هم در محدوده ۱۸۵۰ دلار در هر اونس بسته شد.

اما ادوارد مویا؛ تحلیلگر برجسته جهانی می گوید: احساسات نزولی یا صعودی بازار طلا، به شدت به اقدامات آتی فدرال رزرو برای کنترل نرخ تورم و تصمیمات نهایی اجلاس بانک مرکزی اروپا (ECB) در روز ۹ ژوئن بستگی دارد.

از روز گذشته با افزایش بازده خزانه داری آمریکا، روند افزایش قیمت طلا، مبهم گزارش شده است. قیمت هر اونس طلا در سایت کیتکونیوز، در لحظه انتشار خبر ۱۸۴۱ دلار و ۴۰ سنت به ثبت رسیده است که از مرز هفته گذشته نیز پایین تر رفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =