نگاهی به روند معاملات هفته ۳ روزه بورس تهران نشان می‌دهد که در جریان معاملات این هفته، شاخص کل یک ریزش سنگین ۲۷ هزار واحدی را تجربه کرد که در معاملات دو روزه پس از آن، ۶ هزار واحد رشد مثبت اتفاق افتاده است.

عملکرد شاخص کل بورس در هفته ۳ روزه

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی روند حرکت شاخص کل بورس در معاملات روز دوشنبه ۱۶ خردادماه و پس از تعطیلات ۴ روزه نشان می دهد که در پایان معاملات این روز شاخص کل با ریزش بیش از ۲۷ هزار واحدی مواجه شد و در کانال یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد قرار گرفت در حالی که در آخرین روز معاملات هفته قبل از آن و در روز چهارشنبه یازدهم خردادماه، ‌ شاخص کل با رشد حدود هزار واحدی به استقبال تعطیلات رفته بود.

بر پایه این گزارش، در روز سه شنبه نیز شاخص کل بورس ابتدا با ادامه روند افت ۲۷ هزار واحدی روز قبل آغاز کرده بود، ولی در نهایت با رشد هزار و ۷۴ واحدی به کار خود پایان داد و مثبت شد.

اثر نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه

کارشناسان و فعالان حرفه ای بازار سرمایه معتقدند هرچقدر نرخ سود بانکی به سمت کاهش برود، ‌منابع سرگردان و سرمایه های خُرد تمایل بیشتری برای ورود به بازار سرمایه پیدا خواهند کرد و دولت باید پس از اتفاقات سال گذشته و ریزش های ناگهانی شاخص کل بورس و ترس بسیاری از سرمایه گذاران غیرحرفه ای و خُرد، به دنبال تقویت و حمایت از بازار سرمایه برای هدایت منابع مردم به سمت بورس باشد.

یکی از مهم ترین ابزارهای مقایسه افراد دارای سرمایه، بررسی وضعیت نرخ سود بانکی و سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای تعیین محل سرمایه گذاری است.

هر چقدر نرخ سود بانکی کمتر شود، ‌انتظار می رود منابع مالی بیشتری به سمت بازار سرمایه حرکت کند؛ از اینرو کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند که ارتباط مستقیمی بین جذابیت سپرده گذاری در بانک ها و سرمایه گذاری در بازار سرمایه وجود دارد.

شاخص کل بورس

رقابت رمز ارزها با بازار سرمایه

در عین حال،‌ نمی توان از نقش اثرگذار بازار ارزهای مجازی در معاملات یکی دو سال اخیر و جذب منابع چشمگیر برای سرمایه گذاری یاد نکرد.

با اینکه منابع فراوانی در بازار ارزهای مجازی سرمایه گذاری شده و طبق آمارهای اعلامی، بیش از ۱۲ میلیون نفر در این بازار سرمایه گذاری کرده اند، اما هنوز تکلیف نحوه حضور و مدیریت رگولاتور (بانک مرکزی)‌ در این بخش مشخص نیست؛ هرچند برخی کارشناسان این حوزه اعتقادی به حضور دستگاه ناظر و مقررات گذار نداشته و اعتقادشان بر این است که بازار رمزارزها اساسا قانون پذیر نیست، در عین حال برخی دیگر از کارشناسان به دنبال تدوین مقرراتی در این زمینه بوده و معتقدند دولت از طریق بانک مرکزی باید نظارت هایی را در این بازار اعمال کند.

بررسی معاملات انجام شده در روز چهارشنبه هفته جاری نیز حاکی از آن است که در این روز شاخص کل بورس حدود ۵ هزار واحد رشد داشته و به ارتفاع یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد رسید و از این طریق پرونده کاری بورس در هفته میانی خردادماه بسته شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =