یکماه پس از اجرای افزایش مبالغ یارانه نقدی و اصلاحات نظام یارانه‌ای؛ دولت قصد دارد از طریق طراحی و عملیاتی کردن یک بسته ضدتورمی، آثار منفی افزایش قیمت برخی اقلام در بازار از جمله کالاهای اساسی و پُرمصرف را به حداقل برساند. با این حال، برخی پیش‌بینی‌ها از سوی دولت و مجلس از افزایش نرخ تورم در ماه‌های آتی تا ۱۰ درصد نیز حکایت دارد.

بسته ضدتورمی ۹ ماهه در راه است

به گزارش کارآفرین نیوز، دومین یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی از بامداد یکشنبه ۲۲ خردادماه قابل برداشت شد و طبق برنامه اعلامی از سوی مسئولان دولتی و رئیس جمهور،‌ دولت قصد دارد بزودی و پس از طی مراحل طراحی، کالابرگ الکترونیک را جایگزین پرداخت یارانه های نقدی کند.

هرچند هنوز چندان از کیفیت اجرای کالابرگ الکترونیک اطلاعی در دست نیست، اما مشخصه بارز آن غیرنقدی بودن و غیرقابل برداشت بودن مبلغ یارانه نقدی است.

دولت می خواهد مبلغ یارانه های نقدی در قالب قدرت خرید ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی به ازاء‌ هر فرد دریافت مشمول یارانه در ماه در کارت های بانکی شارژ شود تا افراد بتوانند به میزان یارانه، امکان خرید کالا داشته باشند.

طی مدت اخیر از زمان اجرای طرح جدید پرداخت یارانه های نقدی،‌ قیمت برخی اقلام به ویژه کالاهای اساسی در بازار منهای دارو و نان گران شده است. دولت اعلام کرده بر افزایش قیمت کالاها و خدمات پیش بینی شده مسلط است و اجازه هرج و مرج قیمتی در بازار را نخواهد داد.

مسئله اساسی در بیش از یکماه اخیر از زمان اجرای طرح جدید پرداخت یارانه ها، نگرانی از افزایش افسارگسیخته نرخ تورم است.

مسئله ای که در برخی تحلیل های آماری ارائه شده از سوی مجلس و همچنین بعضی مقامات دولتی و مرتبط با موضوع اصلاح هدفمندی یارانه ها، عنوان شده است.

به صورت کلی،‌ برآوردهای ارائه شده از افزایش ۷ تا ۱۰ درصدی نرخ تورم پس از اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ها حکایت دارد.

بازار

کنترل تورم؛ گام جدید اصلاح یارانه‌ها

بنابراین می توان گفت یک ضلع برنامه دولت در ادامه روند اجرای طرح اصلاح نظام یارانه ها،‌ موضوع کنترل تورم و برنامه ریزی برای جلوگیری از شکل گیری موج تورمی در کشور است. مسئله که در روزهای اخیر نیز مورد تاکید رئیس جمهور قرار گرفته است.

آنچه که توسط وزیر اقصاد اعلام شده این است که رئیس جمهور عنوان کرده بانک مرکزی و وزارتخانه های صمت و اقتصاد مکلف هستند بسته ضد تورمی ۹ ماه باقیمانده از سال ۱۴۰۱ را طراحی و به دولت ارائه کنند.

می توان گفت دولت به منظور مهار رشد یکباره نرخ تورم در ماه های آتی، به دنبال اجرای برنامه دقیق مقابله با افزایش نرخ تورم است؛ هرچند افزایش تا ۱۰ درصد نیز در این زمینه احتمالا اجتناب ناپذیر باشد.

اگر دولت بتواند در قالب یک بسته دقیق ضدتورمی حرکت کند، می توان انتظار داشت که قدرت خرید یارانه های جدید تا حدودی برای خانوار کاربرد داشته باشد، در غیر اینصورت افزایش قیمت ها،‌ اثر افزایش مبلغ یارانه ها از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان را از بین خواهد بُرد.

بررسی روند نرخ تورم در ماه های قبل از آغاز به کار دولت سیزدهم در تابستان ۱۴۰۰ نشان می دهد که این نرخ در یک چرحه افزایشی قرار داشته و با شروع به کار دولت سیزدهم، نرخ تورم به کانال های متعادل تری بازگشته است.

بازار

بازگشت تورم به کانال‌های متعادل‌تر

طبق اعلام مرکز آمار ایران،‌ نرخ تورم در فروردین ماه سال جاری ۳۹.۲ درصد بوده که نسبت به اسفندماه سال گذشته یک واحد درصد کاهش یافته بود.

همچنین نرخ تورم در اردیبهشت ماه امسال نیز ۳۸.۷ درصد بود که به نسبت فروردین ماه امسال،‌ نیم درصد دیگر نیز کاهش نشان می داد.

با این وجود،‌ پیش بینی دولت این است که احتمالا روند افت نرخ تورم در ماه های آینده و از خردادماه ادامه نداشته باشد و این نرخ دوباره در یک روند افزایشی قرار بگیرد؛ از اینرو عاقلانه و منطقی است که دولت بخواهد بر موضوع کنترل نرخ تورم برای جلوگیری از دست رفتن نتایج افزایش مبالغ یارانه ها،‌ به فکر کنترل افزایش نرخ تورم باشد.

افزایش بیش از حد نرخ تورم در ماه های آینده؛ عاملی است که قطعا می تواند آثار افزایش قدرت خرید خانوار در بخش یارانه ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را نابود کند و از بین ببرد؛ از اینرو دولت قصد دارد در یک برنامه مشخص ۹ ماهه در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

اینکه بسته ضد تورمی دولت برای ماه های پیش رو حاوی چه اقدامات و برنامه هایی خواهد بود و بر کنترل چه موضوعاتی تمرکز خواهد کرد؛‌ مسئله ای است که با ارائه بسته ضد تورمی مشخص خواهد شد.

قطعا یکی از زمینه های اصلی بسته ضد تورمی، جلوگیری از رشد غیرمنطقی قیمت ها در بازار، کنترل و نظارت و بازرسی بر قیمت های اقلام مصرفی در بازار، شناسایی و جلوگیری از فعالیت دلالان و سوداگران به منظور ایجاد آشفتگی قیمتی در بازار و همچنین تامین کمبودهای اقلام پُرمصرف مورد نیاز خانوار پیش از بروز کسری در بازار خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =