با برگزاری «نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران»، بازار محصولات ایران‌ساخت در کشورهای پاکستان و افغانستان توسعه می‌یابد.

ورود محصولات ایران ساخت به بازار جهانی از دروازه شرقی

به گزارش کارآفرین نیوز، برگزارکنندگان نمایشگاه محصولات دانش‌بنیان و خلاق ایران به دنبال تحقق بازاریابی و توسعه بازار و صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی با هدف محقق شدن سهم ایران از بازار این دو همسایه شرقی کشور هستند تا سهم دانش‌بنیان ها و شرکت های خلاق ایرانی از بازار بالقوه این دو کشور بیشتر شود. کشورهایی که می توانند دروازه ورود محصولات ایران ساخت به بازار جهانی باشند.

این نمایشگاه با حمایت مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به همت پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان؛ ۲۸ خردادماه تا ابتدای تیرماه سال جاری در نمایشگاه بین‌المللی زاهدان برگزار خواهد شد.

ایران و پاکستان

پاکستان همسایه جنوب شرقی ایران است و بیش از ۶۰۰ کیلومتر مرز خشکی با سیستان و بلوچستان دارد. همچنین از راه دریای عمان نیز با این کشور همسایه محسوب می شویم.

کشوری که به لحاظ تاریخی، مذهبی و فرهنگی اشتراکات زیادی با ایران دارد، بر این اساس می تواند برای محصولات دانش بنیان و خلاق ایرانی بازار خوب و بکری باشد.

هرچند با وجود همه ی این مشترکات، هنوز سهم ایران از این بازار ناچیز است که با فروش فناوری و محصولات دانش بنیان می توان بخشی از این خلا را جبران کرد. برگزاری چنین نمایشگاه ها و رویدادهایی به تحقق این هدف کمک می کند.

ایران و افغانستان

شاید ایران بیشترین سهم از مهاجرت های چند سال اخیر کشور افغانستان را به خود اختصاص داده است. کشوری که سال ها است با انواع درگیری های نظامی داخلی و خارجی دست و پنجه نرم می کند به همین دلیل از نظر اقتصادی و توسعه علمی و فرهنگی یک عقب ماندگی تاریخی دارد؛ کشوری که می تواند بازاری ارزشمند برای محصولات دانش بنیان و خلاق ایرانی باشد.

این کشور به دلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه صادرات محصولات ایران ساخت به دیگر کشورها محسوب می شود. بر اساس گزارش های موجود، شاید تنها ۴۰ درصد بازار افغانستان از کالاهای صادراتی ایران تامین شود. سهمی که شایسته محصولات و تجارت ایران نیست و باید افزایش یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =