یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است حال که دولت برای جلوگیری از ادامه رانت و فساد ارز، پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی را متوقف کرده، بهتر است به منظور حفظ قدرت خرید مردم و جلوگیری از کاهش اثرگذاری اصلاحات یارانه‌ای که به تازگی انجام شده، پرداخت یارانه همراه با تخصیص کالابرگ را دستور کار قرار دهد.

پرداخت یارانه نقدی و کالابرگ به صورت همزمان

به گزارش کارآفرین نیوز، اصلاح نظام یارانه ای یکی از برنامه هایی است که دولت سیزدهم به منظور حفظ قدرت خرید مردم به ویژه طبقات کم برخوردار اقتصادی در دستور کار قرار داد و طی ماه گذشته ضمن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، شیوه پرداخت یارانه کالاها را تغییر داد.

بر اساس اصلاحاتی که صورت گرفت، یارانه کالاها به طور مستقیم به مصرف کننده (مردم) پرداخت و مبلغ پرداختی یارانه از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان به ازای هر نفر به حساب مشمولان واریز می شود.

اجازه سوء‌استفاده به دلالان داده نشود

در خصوص طرح هدفمندسازی یارانه ها و لزوم اصلاح آن، عبدالمجید شیخی؛ کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: هدفمندسازی یارانه ها که از سال ۱۳۸۹ اجرایی شد، ابتدا طرح خوبی بود اما بعد از مدتی به دلیل پیاده سازی غلط شاهد کاهش اثرگذاری آن بودیم تا جایی که تاثیر پرداخت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان بر معیشت مردم به صفر رسید و لازم بود اصلاحاتی در آن صورت گیرد.

وی افزود: بر این اساس اصلاحات یارانه ای در دولت سیزدهم اتفاق افتاد و اکنون مبلغ آن به ازای هر نفر برای دهک های اول تا نهم به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان رسیده و یارانه کالاها به طور مستقیم به مردم پرداخت می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: پیش بینی شده بود که با انجام این اصلاحات تا حدی شاهد برهم خوردن نظم بازار و نوسانات قیمتی باشیم و این اتفاق هم افتاد اما برای حفظ ارزش آن و جلوگیری از دچار شدن یارانه پرداختی جدید به سرنوشت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی باید نظارت ها بیشتر و از افزایش بی رویه قیمت ها ممانعت شود و اجازه سوءاستفاده به دلالان و سوداگران داده نشود.

عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی

وی با اشاره به اصلاح نظام یارانه ای و پرداخت مستقیم یارانه کالاها به مصرف کنندگان (مردم)، گفت: این اصلاح در بهبود معیشت مردم و جلوگیری از تداوم رانت و فساد موثر است و انجام آن به نفع مردم بوده، اما برای اینکه قشر ضعیف جامعه آسیب نبیند باید سیاست های حمایتی در دستور کار قرار گیرد.

شیخی اظهار کرد: بهتر است به منظور حفظ قدرت خرید مردم و جلوگیری از کاهش اثرگذاری اصلاحات یارانه ای که به تازگی انجام شده، پرداخت یارانه همراه با تخصیص کالابرگ (الکترونیکی یا کاغذی و...) صورت گیرد.

طراحی سیاست‌های کنترل تورم

وی یادآور شد: پیشنهاد پرداخت و تخصیص ترکیبی یارانه و کالابرگ به این دلیل است که نوع کالاهای مصرفی مردم با هم تفاوت دارد و ضرورت دارد یارانه و کالابرگ بر طبق نوع کالا به مشمولان اعطا شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه مشکل اصلی کشور ما نظام توزیع است، ادامه داد: ضرورت دارد دولت با طراحی سامانه های رصد کالا از مبدا تا مقصد و طراحی سامانه های نقل و انتقال پولی به اصلاح این نظام بپردازد؛ همچنین سیاست هایی برای کنترل نرخ تورم تدوین و اجرایی کند تا ضمن تثبیت قیمت ها در بازار، بساط دلالان و سوداگران از این بخش جمع شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =