وزیر تعاون، کار و رفاه با ارائه توضیحاتی پیرامون روند طی شده برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری، ‌ از افزایش ۵۷ درصدی حقوق ۷۰ درصد بازنشستگان در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

توضیحات وزیر کار درباره افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش کارآفرین نیوز، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به روند طی شده در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در دولت، از افزایش ۵۷ درصدی حقوق ۷۰ درصد از بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد.

وزیر تعاون، ‌ کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: حقوق بازنشسته ای که ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می کرد، به ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان بر اساس تعداد عائله مندی خواهد رسید و برای سایر سطوح نیز تا ۱۰ میلیون تومان حقوق، ۱۰ درصد به اضافه ۶۵۰ هزار تومان افزایش اعمال خواهد شد.

عبدالملکی مجموع افزایش حقوق افراد با حقوق های بیش از حداقل تامین اجتماعی را ۲۰ درصد اعلام کرد و افزود:‌ همچنین برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا کمک‌های معیشتی را در قالب بسته‌های حمایتی برای بازنشستگان داشته باشیم، کما اینکه آقای رییس جمهور به معاون اول خود دستور دادند تا نشست‌هایی را به منظور تعیین بسته‌های رفاهی برگزار کنیم.

بازنشستگان بسته‌های کمک معیشتی می‌گیرند

وی یادآور شد: این مصوبه هیات دولت با قدرت اجرا خواهد شد و هیات امنای تامین اجتماعی حسب تصمیمی که دولت اتخاذ کرده، رفاهیات و سایر مواردی که می‌تواند برای بهبهود وضعیت معیشتی بازنشستگان مدنظر قرار گیرد، مصوب و اعلام خواهد کرد.

وزیر کار در پاسخ به اینکه آیا این میزان افزایش حقوق بازنشستگان متناسب با نرخ تورم امسال بوده است؟ افزود: جامعه اصلی تحت پوشش تامین اجتماعی بیش از نرخ تورم افزایش حقوق داشته‌اند و این در حالی است که ۷۰ درصد از مستمری بگیران این سازمان حداقل بگیر هستند که حقوقشان ۵۷ درصد رشد خواهد داشت که ۱۶ درصد بیش از نرخ تورم است. همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی کار که برای حداقل بگیران جامعه کارگری بوده ۵۷.۴ درصد، با همکاری جامعه کارفرمایان و نمایندگان کارگران رشد در نظر گرفت، بنابراین قدرت خرید ۷۰ درصد کارگران حداقلی بگیر بعد از گذشت ۲۳ سال بیش از نرخ تورم افزایش پیدا کرده است.

عبدالملکی در مورد بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، خاطرنشان کرد: سازمان تامین اجتماعی یک مطالبه بزرگی از دولت دارد و سازمان حسابرسی به طور ویژه در حال محاسبه این میزان است چرا که برآوردها متفاوت و ناشی از تجمع مطالبات ده ساله است، ضمن اینکه دولت نیز عزم خود را جزم کرده است که به مرور این بدهی‌ها را تادیه کند و امسال مجلس هم در بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان برای این بخش تعیین کرده که دولت خود را مکلف به پرداخت آن می‌داند؛ بنابراین امیدواریم بعد از تعیین دقیق این مطالبات در یک برنامه زمان‌بندی شده بتوانیم کل مطالبات را دریافت کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =