همزمانی وقوع بحران‌های سه گانه جهانی (۳F) با پاندمی و جنگ، به موازات افزایش نرخ بهره و اصلاحات بنیادین سیستم‌های مالیاتی در جهان موجب شده چشم‌انداز سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) در سال جاری میلادی، در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

گزارش جدید آنکتاد درباره سرمایه‌گذاری در جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (UNCTAD) با انتشار گزارش سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI)، چشم انداز روند جهانی سرمایه گذاری ها را مبهم توصیف کرده است.

در این گزارش که به امضای آنتونیو گوترش؛ دبیر کل سازمان ملل متحد منتشر شد آمده است: سطح سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) به حدود ۱.۶ تریلیون دلار رسیده که تقریبا با دوران پیش از پاندمی مطابقت دارد.

UNCTAD

ربکا گرین اسپن (Rebeca Grynspan)؛ دبیرکل آنکتاد نیز اعلام کرد: میزان سرمایه گذاری های خارجی در دنیا به سطح پیش از پاندمی بازگشته است. پس از مدت ها شرایط نامطلوب سرمایه گذاری و عدم اطمینان از قدرت زیرساخت ها، سرمایه گذاری ها و پروژه های بین المللی در سال ۲۰۲۱ به سطح مطلوبی رسید.

گرچه هنوز میزان سرمایه گذاری های سبز در سطح بین الملل به حد قابل قبولی نرسیده است. به نظر می رسد رشد شکننده سرمایه گذاری در بخش تولید در سال ۲۰۲۲ نیز همچنان بر همان روال سال گذشته ادامه یابد.

ربکا گرین اسپن

در گزارش تاکید شده است: گرچه سرمایه گذاری ها در سال ۲۰۲۱ در مدار مثبت به حرکت درآمد، اما بعید است در سال ۲۰۲۲ با وقوع بحران های گوناگون از جمله بحران 3F، شاهد تداوم این روند امیدوارکننده باشیم.

عواقب بحران های غذا (Food)، سوخت (Fuel) و سرمایه گذاری (Finance) موسوم به بحران 3F به موازات بحران پاندمی و تغییرات اقلیمی، در حال افزودن بر نگرانی های بین المللی به ویژه در مورد کشورهای در حال توسعه است.

گزارش سرمایه گذاری اخیر همچنین به اصلاحات بنیادین احتمالی در سیاست های مالیاتی در عرصه بین الملل اشاره می کند که اثرات قابل توجهی بر میزان سرمایه گذاری های بین الملل به ویژه در مناطق ویژه اقتصادی و کشورهایی که از ابزارهای مالیاتی برای ایجاد پیشرفت اقتصادی بهره می برند خواهد گذاشت.

بحران جهانی غذا

در این گزارش، همچنین از تغییرات نرخ بهره، احساسات منفی موجود در فضای جهانی سرمایه گذاری و پتانسیل قوی رکود اقتصادی، به عنوان عوامل موثر بر میزان سرمایه گذاری ها در سال جاری نام برده شده است.

علیرغم سودهای کلان حاصل از سرمایه گذاری ها، آنکتاد اعلام کرد: میزان سرمایه گذاری های شرکت های چندملیتی در پروژه های جدید فرامرزی در سال گذشته میلادی، یک پنجم دوران پیش از پاندمی بوده است.

نتایج حاصل از داده های اولیه نشان می دهد سرمایه گذاری ها در سه ماه اول سال جاری نیز، ۲۱ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۱ بوده است. این گزارش همچنین به کاهش میزان سرمایه گذاری های سبز اشاره می کند.

گوترش در پیام خود، مطالعه این گزارش را به تمام افرادی که دغدغه سرمایه گذاری پایدار دارند توصیه کرده است.

در بخشی از این گزارش، آنکتاد با نمودار مقایسه ای، نسبت سرمایه گذاری در جهان و ایران را ارائه کرده است.

نمودار سرمایه گذاری در ایران

میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران به روایت آنکتاد

ارزیابی آنکتاد از میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار (۱۴۲۵ میلیون دلار) در سال گذشته میلادی است که از افزایش ۸۳ میلیون دلاری نسبت به سال ۲۰۲۰ اشاره دارد، در حالی که در سراسر دنیا حدود ۱.۵۸۲ تریلیون و ۳۱۰ میلیون دلار اعلام شده که از افزایش حدود بیش از ۶۱۹ میلیارد دلاری نسبت به سال ۲۰۲۰ و دوران اوج پاندمی حکایت دارد.

در این نمودار؛ میزان سرمایه گذاری مستقیم جهانی در سال ۲۰۱۶، حدود ۲.۰۴۵ تریلیون و ۴۲۴ میلیون دلار و در همان سال در ایران؛ ۳ میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار ارزیابی شده بود که نشان از کاهش سرمایه گذاری ها نسبت به سال های پیش دارد. بررسی مقابله ای داده های منتشر شده سال های گذشته با سال ۲۰۲۱، نشان دهنده کاهش میزان سرمایه گذاری های مستقیم خارجی در سال های اخیر دارد.

آمریکا، چین و هنگ کنگ به ترتیب در رتبه اول تا سوم جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال ۲۰۲۱ ایستاده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =