عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام نتایج نشست این کمیسیون، از تعیین سازوکار اعمال معافیت مالیاتی سود شرکت‌های بورسی خبر داد و افزود: همچنین در بحث تعدیل وثایق برای دریافت تسهیلات شرکت‌ها و موسسات نیز هماهنگی‌هایی بعمل آمد.

نحوه معافیت مالیاتی سود شرکت‌های بورسی مشخص شد

به گزارش کارآفرین نیوز، محسن زنگنه با اشاره به اینکه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بررسی طرح تامین مالی تولید، ساز و کار معافیت مالیاتی سود شرکت‌های بورسی و فرابورسی را تعیین کرد، گفت: همچنین این کمیسیون،‌ میزان وثایق شرکت‌ها و موسسات را برای دریافت تسهیلات تعدیل کردند.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس اظهارداشت: همچنین برخی از مواد طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها بررسی و در ادامه مواد ۷، ۱۸ و ۱۹ آن در بحث تعدیل وثایق برای دریافت تسهیلات شرکت‌ها و موسسات و نرخ مالیات صفر برای شرکت‌هایی که اقدام به سرمایه‌گذاری سود پایان سال مالی در خود شرکت کنند، مصوب شد.

وی با بیان اینکه ماده ۷ طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها قدم بسیار مهمی در جهت تسهیل اخذ تسهیلات بانکی توسط شرکت ها و رفع موانع وثایق است، ادامه داد: یکی از مشکلات تولیدکنندگان بحث تامین وثایق برای دریافت تسهیلات است و براین اساس کمیسیون ویژه جهش تولید تلاش کرد تا در مواد ۷ و ۸ این مشکل را حل کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس تصریح کرد: به موجب ماده ۷ بانک مرکزی موظف شد، نظام رتبه‌بندی و اعتبارسنجی را برای تمام شرکت‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی که در حوزه تجارت، بازرگانی و تولیدی فعال هستند، انجام دهد و تمام دستگاه‌ها نیز برای تکمیل اطلاعات و داده‌های پایگاه اعتبارسنجی، بانک مرکزی را پشتیبانی کنند.

زنگنه تاکید کرد: با انجام این اعتبارسنجی میزان ارائه وثایق توسط موسسه درخواست کننده تسهیلات تعدیل و جایگزین خواهد شد. به طور مثال یک شرکت یا مجموعه برای انجام سرمایه‌گذاری روی پروژه بزرگی در حد یک میلیارد دلار قطعا قادر به ارائه این میزان از اموال منقول و غیرمنقول به عنوان وثیقه بانکی نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس بیان کرد: همچنین طبق مصوبه کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس در ماده ۱۸ طرح نیز، نقل و انتقال دارایی "از” یا "به" صندوق‌های تامین مالی و صندوق‌های پروژه سهامی عام یا خاص و همچنین نقل و انتقال دارایی "از" یا "به" شرکت پروژه سهامی عام در شرف تاسیس مشمول مالیات نخواهند شد. این مصوبه با هدف کمک به ایجاد شرکت‌های پروژه‌های سهامی عام و خاص اموالی انجام شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات تصریح کرد: کمیسیون ویژه جهش تولید همچنین در ماده ۱۹، مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم نشده شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس که به حساب سرمایه شرکت انتقال می‌یابد را مشمول نرخ مالیات صفر کرد. بر این اساس، یک شرکت حاضر در بورس و فرابورس که در انتهای سال مالی، سود به دست آمده را تقسیم نکرده و در شرکت سرمایه گذاری کند، مشمول مالیات نخواهد شد.

نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس ادامه داد: براساس قانون تجارت حداقل ۷۰ درصد سود شرکت ها باید در خود شرکت ها سرمایه گذاری شود، مواد ۱۸ و ۱۹ طرح تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها با هدف تسهیل تامین مالی از بازار سرمایه مصوب شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =