گشت و گذاری در بازار قیمت رهن و اجاره مسکن تهران در آستانه فصل تابستان نشان می‌دهد که نرخ‌ها در شروع فصل جابجایی دستخوش تغییر شده است؛ در عین حال اقدام کنترلی ستاد تنظیم بازار در جلوگیری از افزایش‌های غیرمتعارف قیمت رهن و اجاره مسکن، نیازمند نظارت‌های جدی و موثر است.

بازار رهن و اجاره در آغاز فصل جابجایی

به گزارش کارآفرین نیوز، آمارها نشان می دهد که شاخص قیمت اجاره واحدهای مسکونی در مناطق شهری در سه ماهه پایانی سال ۱۴۰۰ به رقم ۲۷۹.۷ رسیده که نسبت به فصل پاییز همان سال ۶.۴ درصد افزایش داشته است.

همچنین، نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به زمستان سال ۱۴۰۰ برابر ۲۶.۹ درصد بوده و متوسط افزایش هزینه اجاره بها برای کل خانوارهایی که در فصل مورد اشاره تمدید قرارداد داشته اند برابر با ۵۰.۹ درصد بوده است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ نیز نشان دهنده رشد به ترتیب ۴۵/۶ و ۵۰/۱ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل بوده و بررسی این شاخص در اردیبهشت ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب نشان دهنده رشد ۴۶/۰ و ۵۰/۶ درصد است.

تشدید نظارت‌ها در بازار مسکن

با اینکه به منظور حمایت از مستاجران، ستاد تنظیم بازار افزایش سقف اجاره بهای مسکن در تهران در سال ۱۴۰۱ را ۲۵ درصد و در سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و در سایر مناطق شهری ۱۵ درصد تعیین و تصویب کرده، اما در صورتی که نظارت ها بر اجرای این مهم تشدید نشود، احتمال می رود در ماه های آتی نیز این روند ادامه دار باشد.

در حال حاضر، مستاجران برای رهن واحد ۱۲۵ متری ۲ خوابه در ستارخان باید ۷۸۰ میلیون تومان و برای واحد ۸۰ متری ۲ خوابه در پونک ۷۵۰ میلیون تومان و برای واحد ۸۵ متری ۲ خوابه در تهران ویلا ۶۵۰ میلیون تومان و برای واحد ۶۰ متری یک خوابه در شهران شمالی ۵۰۰ میلیون تومان و برای واحد ۶۲ متری خوابه در استاد معین ۳۵۰ میلیون تومان هزینه کنند.

مبلغ پیشنهادی برای اجاره واحد ۱۵۰ متری ۳ خوابه در پاتریس لومومبا علاوه بر ۵۰۰ میلیون تومان ودیعه ۱۵ میلیون تومان اجاره ماهانه است. برای اجاره واحد ۹۰ متری ۲ خوابه در هروی علاوه بر ۷۰۰ میلیون تومان ودیعه یک میلیون تومان اجاره ماهانه و برای واحد ۹۵ متری ۲ خوابه در کوی فردوس علاوه بر ۶۰۰ میلیون تومان ودیعه ۶ میلیون تومان اجاره ماهانه پیشنهاد شده است.

همچنین، برای اجاره واحد ۷۰ متری ۱ خوابه در گیشا علاوه بر ۳۰۰ میلیون تومان ودیعه ۶ میلیون تومان اجاره ماهانه و برای واحد ۷۵ متری ۲ خوابه در منیریه علاوه بر ۳۵۰ میلیون تومان ودیعه ۲ میلیون تومان اجاره ماهانه و برای واحد ۶۰ متری یک خوابه در نواب علاوه بر ۲۵۰ میلیون تومان ودیعه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه در نظر گرفته شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =