یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اقدام مناسب دولت در اصلاح نظام یارانه‌ها و عادلانه سازی پرداخت یارانه، تاکید کرد که دولت بهتر است روند پرداخت نقدی یارانه‌ها را ادامه دهد و از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک صرفنظر شود.

پرداخت نقدی یارانه یا کالابرگ؛ کدامیک؟

به گزارش کارآفرین نیوز، مدتی است که نظام پرداخت یارانه ای به منظور حفظ قدرت خرید مردم به ویژه طبقات کم برخوردار اقتصادی اصلاح شده و به موجب آن یارانه کالاها به صورت مستقیم به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

بر اساس اصلاحاتی که صورت گرفته، مبلغ یارانه معیشتی جدید برای سه دهک پایین جامعه برابر ۴۰۰ هزار تومان و برای سایر دهک ها ۳۰۰ هزار تومان است؛ البته بعد از انجام این اصلاحات، واریز دو مرحله از یارانه جدید به حساب سرپرستان صورت گرفت.

طبق اعلام های قبلی قرار است بعد از فراهم سازی زیرساخت های لازم، اقداماتی جهت جایگزینی کالابرگ الکترونیکی با یارانه نقدی صورت گیرد.

سیداحسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز به تازگی در خصوص نحوه تخصیص یارانه نقدی یا کالایی در ماه های آینده، اعلام کرد: تا زمانی که گزارش نهایی دوره آزمایشی سامانه های کالابرگ آماده نشود، دولت تصمیم جدیدی اتخاذ نمی کند.

امیدواریم در تیرماه گزارش دوره آزمایشی به دولت ارسال شود سپس دولت تصمیم می گیرد برای ماه های آینده به چه ترتیبی اقدام کند.

در خصوص جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه نقدی، عطا بهرامی؛ کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اصلاح نظام پرداخت یارانه ای اقدام خردمندانه ای از سوی دولت سیزدهم بود که در عادلانه سازی و مردمی سازی پرداخت ها موثر است. با این حال، متاسفانه مسئله جایگزینی تخصیص کالابرگ (الکترونیکی یا کاغذی و...) با یارانه نقدی مطرح شده که نگران کننده است.

کالابرگ الکترونیک

وی اضافه کرد: پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اشتباه است و نباید چنین طرحی اجرایی شود زیرا قبلا تجربه پرداخت یارانه به صورت کوپنی کاغذی یا همان کالابرگ را داشته ایم که نتیجه خوبی نداشته و ضریب جینی را افزایش داده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: با توجه به اینکه زیرساخت ها برای تخصیص کالابرگ فراهم نیست و ایجاد این زیرساخت ها، اقدامی پیچیده بوده و حتی تخصیص یارانه به این صورت می تواند فسادزا باشد، بهتر است پرداخت یارانه به صورت نقدی تداوم یابد که زیرساخت های آن فراهم بوده و شفاف و قابل رهگیری است.

وی گفت: پرداخت نقدی یارانه حق انتخاب نوع کالا را به مصرف کننده می دهد، اما کالابرگ این حق را از مردم می گیرد؛ بنابراین پرداخت نقدی به نظام کالابرگ ارجحیت دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =