مدت زیادی از ورود پلیمرهای سوپر جاذب (SAP) به پهنه کشاورزی نمی‌گذرد، اما در همین مدت کوتاه، امیدهای بسیاری در دل کشاورزان و علاقمندان محیط زیست زنده کرده است.

پیور هاروست؛ چرخه آب بر آسمان صحرا

به گزارش کارآفرین نیوز، از ورود پلیمرهای سوپر جاذب به صنعت کشاورزی، چندان نمی گذرد اما در همین مدت کوتاه توانسته اند امیدهای بسیاری در دل کشاورزانی زنده کنند که نسل به نسل بر زمین های کشاورزی عرق ریخته اند اما هر بار با شنیدن واژه های خشکسالی و کمبود منابع آبی، لرزه بر اندامشان می افتد.

کشاورزان همیشه برای افزایش بازدهی محصولات و درآمد، چشم به آسمان و نزولات آسمانی داشته اند. این بار هم استارتاپ اماراتی، توجه کشاورزان را به آسمان جلب کرده است تا چرخه استفاده چندین باره از آب را بر آسمان زمین های کشاورزی خود ببینند.

Pure Harvest

استارتاپ پیور هاروست (Pure Harvest) در امارات، با بهره گیری متفاوت از قابلیت پلیمرهای سوپر جاذب (SAP)، دست به تولید توری هایی زده است که بخار آب موجود در هوا را جذب می کند و با یک تکان کوچک، تمام آبی که جذب کرده را روی گیاهان کاشته شده می افشاند.

در مناطقی که با کم آبی شدید روبرو هستند نیز کشاورزان، استفاده از این توری ها را آغاز کرده اند. نصب و برپایی این توری ها بر آسمان زمین های کشاورزی، موجب شده است که قطره ای آب هدر نرود و هر میزان تبخیر در توری های پلیمری به دام بیفتد و ذخیره شود که موجب کاهش استفاده از منابع آبی و آبیاری هماهنگ زمین به شکل بهینه خواهد شد.

دولت امارات نیز اخیرا اقدام به نصب این توری ها در صحراهای این کشور نموده است تا بتواند صنعت تولید گیاهان دارویی را رونق ببخشد. حالا با این روش، در زمین های خشک و کم آب صحرا، گیاهان دارویی کشت می شود. این روش جدید درآمدزایی از زمین هایی که تا پیش از این، هیچ حاصلی نداشتند بسیار مورد استقبال کشورهای همجوار که شرایط جوی و اقلیمی مشابه دارند قرار گرفته است و سرمایه گذاران بسیاری برای مشارکت در رونق این استارتاپ در صف ایستاده اند.

Pure Harvest

همان اندک رطوبت موجود در هوا یا شبنم های صبحگاهی در این توری ها ذخیره می شود و در زمان مطلوب؛ با یک تکان می توان تمام مساحت زمین را به صورت یکپارچه و بدون نیاز به نیروی انسانی آبیاری کرد. گرچه ممکن است گاهی با برخورد پرنده ای در حین پرواز، آب ذخیره شده در توری در ساعات غیر تعیین شده تخلیه شود اما در هر صورت از تبخیر بی رویه و بلااستفاده آب جلوگیری می شود.

ضمن آنکه آب استفاده شده پس از تبخیر، بار دیگر توسط این توری های پلیمری جذب می شود، میزان آب مورد نیاز به شکل چشمگیری کاهش می یابد و این چرخه بارها و بارها تکرار می شود. علاوه بر این، این توری ها؛ همچون فیلتری از تابش نور مستقیم خورشید که بر صحرا می تابد جلوگیری می کند و از شدت گرمای سوزان صحرا که می تواند موجب خشک شدن گیاهان دارویی شود می کاهد.

Pure Harvest

یکی از مهم ترین کاربردهای این توری های پلیمری آن است که به دلیل فراهم آوری امکان کشت در صحراها، مانع فرسایش خاک می شود و بیابان زدایی را در پی خواهد داشت.

این دستاورد دانش بنیان، بسیار مورد توجه دولت امارات قرار گرفته است تا با بهره گیری از این محصول خارق العاده، روند بیابان زایی را در این کشور تا حدودی متوقف کند و شاید با هدف جذب گردشگر، سطح زیر کشت گیاهان دارویی را افزایش دهد.

شاید در آینده نزدیک، برای محصولاتی مانند هندوانه که نیاز شدید به آب دارند نیز راهکار جدیدی با استفاده از پلیمرهای سوپر جاذب اندیشیده شود تا با استفاده چندین باره از میزان مشخصی آب، استفاده از آن در تولید این میوه پرطرفدار کاهش یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =