مفهوم جدید ارائه خدمات بهداشتی از طریق نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های موبایل در قالب "سلامت دیجیتال"‌در دنیا در حال گسترش بوده و در ایران نیز حرکت به سمت توسعه این خدمات و نوآوری‌ها آغاز شده است.

خدمات "سلامت دیجیتال" در ایران کلید خورد

به گزارش کارآفرین نیوز، سلامت دیجیتال به عنوان یکی از ابزارها برای دسترسی آسان تر به خدمات بهداشتی و درمانی در دنیا مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

این مفهوم جهانی با ۷ فناوری «ابزارک های هوشمند و اینترنت اشیاء»، «تجزیه و تحلیل اطلاعات و داده‌کاوی»، «فناوری های امنیت سایبری»، «واقعیت گسترش یافته (واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، واقعیت مختلط و ...)»، «ارتباط از راه دور (صوتی و تصویری) و انتقال داده»، «فناوری های ذخیره سازی و اشتراک اطلاعات» و «اپلیکیشن موبایل و پلتفرم های نرم افزاری» توسعه یافته است.

فناوری‌هایی که قرار است نقشی موثر در ارتقای سطح سواد سلامت شهروندان و جامعه بازی کنند و پاسخ دهنده چالش هایی همچون عدم دسترسی عادلانه شهروندان به خدمات سلامت با کیفیت و قیمت مناسب، ناکارآمدی نظام آموزش سلامت و انتقال مفاهیم آموزشی برپایه روش های سنتی، عدم وجود داده ها و اطلاعات یکپارچه، روزآمد، معتبر و دقیق در حوزه سلامت، در سطح ملی، ضعف در مدیریت دانش نظام سلامت در سطح مراکز ارائه دهنده خدمات و غیره باشد.

با همکاری استارتاپ ها مفهوم سلامت دیجیتال به عنوان یک موضوع تقریبا نوین و نوظهور در دیگر کشورها رشد کرده است. مجموعه‌هایی که مخاطبان خود را در میان ارائه کنندگان خدمات درمانی و بهداشتی، بیماران و محیط های آموزشی یافته و خدمات و آموزش های خود را در فضای مجازی و واقعی به آن ها ارائه می کنند. در نهایت این اقدامات به توسعه مفهوم سلامتی در جهان کمک کرده است.

در ایران نیز سلامت دیجیتال چند سالی است که به عنوان راهکاری برای دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی مطرح است، اما هنوز برای اجرای آن زیرساخت های لازم و کافی فراهم نشده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که یکی از ماموریت ها و جهت گیری های خود را کمک به توسعه زیست بوم شرکت های نوپا، شرکت های دانش بنیان و خلاق قرار داده در تلاش است تا با شناسایی افراد و مجموعه های فعال در حوزه سلامت دیجیتال، این مفهوم را در کشور توسعه دهد.

بر اساس گزارش های موجود در حال حاضر، بیشترین محصولات در حوزه سلامت دیجیتال ایران فناوری‌های وب‌سرویس، پلتفرم دیجیتال، اپلیکیشن موبایل و نرم‌افزار هستند. تاکنون در این حوزه حدود ۲۲۵ محصول شناسایی شده‌ که در حال سرویس دهی به مشترکان خود هستند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =