تغییر در نرخ برابری پوند به دلار طی روزهای اخیر در جهت کاهشی موجب شده شهروندان این کشور به کاهش قدرت خرید خود در ماه‌های آتی بیندیشند.

سقوط پوند به پایین‌ترین سطح نرخ برابری ۲۵ ماهه

به گزارش کارآفرین نیوز، روند کاهشی نرخ برابری پوند انگلیس (GBPUSD) به دلار، چند روزی است بر نگرانی شهروندان انگلیسی نسبت به آینده اقتصادی و کاهش قدرت خرید افزوده است.

سی ان بی سی ساعاتی قبل اعلام کرد ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد)؛ دومین روز معاملاتی هفته جاری را می توان دومین روز کاهش ارزش پوند در برابر دلار خواند. این سطح نرخ برابری؛ پایین ترین قیمت در ۲۵ ماه گذشته به شمار می آید.

از سویی؛ انتشار داده های درآمدی کشور انگلیس، نشان از کاهش درآمدها داشت، از سوی دیگر آمارها از افزایش نرخ بیکاری حکایت دارند که هر دو عامل در جهت کاهش نرخ برابری پول این کشور نسبت به دلار حرکت می کنند.

بانک مرکزی این کشور اعلام کرده است ۱۶ ژوئن (فردا)، جلسه تصمیم گیری درباره نرخ بهره برگزار خواهد شد. انتشار این خبر نشان داد اقدامات انقباضی بیشتری در راه است که می تواند فشار بر اقتصاد این کشور را افزایش دهد که اولین تبعات آن، کاهش قدرت خرید و کاهش تولید ناخالص داخلی (GDP) خواهد بود.

پوند

شاخص دلار در روزهای اخیر به بیش از ۱۰۵ رسید که تقریبا در حوالی بالاترین سطح ۲۰ سال اخیر قرار دارد در حالی که ریزش نرخ برابری پوند به دلار به پایین ترین سطح ۲۵ ماه گذشته، از افزایش فشارهای اقتصادی در انگلیس و افزایش احتمال رکود تورمی حکایت دارد، درست مانند آنچه در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتظار می رود.

اگر فردا، تصمیم بانک مرکزی انگلیس (BoE) بر افزایش نرخ بهره قرار بگیرد، این پنجمین مرحله افزایش نرخ بهره در پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا پس از آغاز پاندمی خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =