فدرال رزرو در ساعات گذشته اعلام کرد برای مقابله با تورم ۸.۶ درصدی موجود تا سطح ۲ درصد، تصمیم به افزایش نرخ بهره به میزان ۰.۷۵ درصد گرفته که بازارهای جهانی پس از چند روز بی‌روندی، به این تصمیم واکنش نشان دادند.

واکنش بازارهای جهانی به تصمیم جدید فدرال رزرو

به گزارش کارآفرین نیوز، گزارش بازارهای جهانی مختلف به افزایش نرخ بهره ۰.۷۵ درصدی که فدرال رزرو اعلام کرد واکنش نشان دادند.

ساعاتی پیش، نشست دو روزه سیاست گذاری فدرال رزرو به پایان رسید و پیش بینی ها برای اعلان نرخ بهره ۰.۷۵ درصدی، جنبه واقعیت یافت که با این افزایش، نرخ بهره فدرال رزرو به محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد می رسد.

این تصمیم در راستای مقابله با تورم فزاینده ۸.۶ درصدی و بازگشت نرخ تورم به ۲ درصد اتخاذ شده است. وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد این؛ تهاجمی ترین اقدام فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره از سال ۱۹۹۴ تاکنون است.

پس از اعلان خبر افزایش نرخ بهره، سطح نوسانات در وال استریت افزایش یافت اما در نهایت، شاخص ها به بالاترین سطح روزانه رسیدند.

بازارهای سهام

معاملات ۱۵ ژوئن به دلیل انتظار برای تصمیم فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره تقریبا روند نامشخصی را دنبال کرد. گرچه معاملات آتی داو جونز با ۰.۳ درصد و نزدک با ۰.۶ رشد بسته شدند، اما معاملات اصلی داو با ۰.۵ درصد و اس اند پی ۵۰۰ هم برای پنجمین روز متوالی با ۰.۳۸ درصد ریزش به پایان رسیدند.

پس از یک روز معاملاتی بدون روند در بازارهای جهانی سهام، روز پنجشنبه (۱۶ ژوئن) بازارها نسبت به تصمیم فدرال رزرو، واکنش نشان دادند.

شاخص صنعتی داو جونز پس از ۵ روز توانست با افزایش ۱ درصدی به معاملات خود پایان دهد. اس اند پی ۵۰۰ نیز رشد ۱.۴۶ درصدی را تجربه کرد. اما شاخص نزدک کامپوزیت با افزایش ۲.۵ درصدی، به نگرانی سهامداران پایان داد.

بازار نفت و نرخ برابری

شاخص دلار که در محدوده ۱۰۵.۱۵۸ قرار داشت، پس از اعلام خبر افزایش نرخ بهره به ۱۰۵.۲۹۸ رسید.

نرخ برابری ین ژاپن به دلار به ۱۳۴.۰۷ رسید و شاخص نیکی ژاپن (Nikkei ۲۵) نیز با رنگ سبز سهام خودروسازان و غول های فناوری، با رشد ۱.۴ درصدی به پایان رسید. اما دلار استرالیا که با نرخ برابری ۰.۶۸ معامله می شد، به نرخ ۰.۷۰۰۲ رسید.

نفت

معاملات آتی نفت خام برنت نیز در ساعات معاملاتی صبح پنج شنبه در بازار آسیا با ۰.۷۱ درصد افزایش به ۱۱۹.۳۸ دلار در هر بشکه رسید. معاملات آتی نفت خام آمریکا نیز با رشد ۰.۹۳ درصدی به ۱۱۶.۴۱ دلار در هر بشکه معامله شد.

بازار کریپتو

بازار کریپتو نیز به این تصمیم فدرال رزرو، واکنش مثبت نشان داد و پس از روزها ریزش، با افزایش ۴.۱۹ درصدی به محدوده ۲۲ هزار و ۳۲۱ رسید و اندکی از ضرر هفتگی هولدرها کاست.

اتریوم و سولانا نیز به ترتیب با افزایش ۳.۴۳ و ۱۸.۶۷ به رونق معاملات کمک کردند.

پیش‌بینی‌ها از رکود قریب‌الوقوع

کری کریگ (Kerry Craig)؛ از استراتژیست های ارشد جهانی و مدیر دپارتمان بازارهای جهانی جی پی مورگان می گوید: حالا که فدرال رزرو بر تصمیم خود برای مقابله با تورم مصمم است و احتمال افزایش ۰.۷۵ درصدی دیگر را در نشست ماه جولای رد نمی کند، فشار مصاعفی بر اقتصاد وارد خواهد شد.

کلیفورد بنت (Clifford Bennett)؛ اقتصاددان ارشد جهانی می گوید: سیگنال هایی که تصمیم فدرال رزرو به بازار می دهد، از رکود قریب الوقوع در سال ۲۰۲۳ حکایت دارد.

جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو در نشست مطبوعاتی خود از احتمال افزایش ۵۰ تا ۷۵ واحدی نرخ بهره پایه در نشست بعدی کمیته بازار باز فدرال (FOMC) خبر داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =