دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور با انتقاد از نرخ سود ۲۱ درصدی تسهیلات ساخت مسکن گفت: ‌شورای پول و اعتبار باید درباره این موضوع تجدید نظر کند یا ابزاری برای کاهش هزینه تمام شده ساخت مسکن بیابد.

هزینه تمام شده قیمت ساخت مسکن بسیار بالا است

به گزارش کارآفرین نیوز، فرشید پورحاجت درباره افزایش قیمت وام ساخت مسکن از سویی و افزایش قیمت سیمان، میلگرد و دیگر مصالح ساختمانی از سوی دیگر افزود:‌ ما هرساله افزایش قیمت ها را در نهاده های تولید داریم، ولی امسال در تعطیلات نوروز افزایش قیمت ها رخ داده و تمام نهاده های تولیدی افزایش یافته که این در تعارض با صحبت هایی است که وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت جهت کنترل بازار مسکن دارند.

وی گفت: در سال گذشته چندین نوبت مصالح مصرفی ساختمان افزایش یافت و علی رغم صحبت های مثبت دستگاه های متولی، ولی هیچ کنترلی بر روی قیمت های تمام شده تولید وجود ندارد، حتی در بحث فولاد که تولیدکنندگان قیمت ها را براساس دلار تعیین می کردند، امروز که دلار نزولی شده باز هم به بهانه های مختلف قیمت ها را کاهش نمی دهند.

پورحاجت خاطر نشان کرد: تاثیرگذاری این نهاده های تولیدی بر مسکن مصرفی به شدت تاثیر خود را خواهد گذاشت و در حوزه مهمی مانند مسکن اقدام ملی که برای اقشار هدف جامعه مهیا شده تاثیر بسزایی در افزایش قیمت نهایی خواهد داشت.

وی درباره افزایش وام ساخت مسکن نیز گفت: باید از سال ۱۴۰۰ به بعد برنامه منسجمی برای تولید مسکن صنعتی در کشور وجود داشته باشد و باید پذیرفت که بعد از چندین سال از ظهور سازمان نظام مهندسی و عدم پایبندی این سازمان به پادمان های حرفه ای و تبدیل شدن این سازمان به یک بنگاه اقتصادی بجای بنگاه حرفه ای، توسعه در صنعت ساخت و ساز در کشور رخ نداده و به شدت ضربات سنگینی بر پیکره اقتصاد صنعت مسکن کشور وارد شده است.

دبیرکانون انبوه سازان مسکن کشور با بیان اینکه باید برای صنعتی سازی مسکن از فناوری های نوین استفاده کرد،‌ گفت:‌ اینکه سهم صنعتی سازی مسکن در کشور دو درصد است، درست است؛ اما باید تلاش کرد که این سهم افزایش یابد.

وی ادامه داد: سابق بر این هم سایر وام هایی که به حوزه مسکن می دادند، اعداد و ارقام زیادی نبوده و تقریبا می توان گفت که در گذشته بطور متوسط به ازای هر واحد مسکونی فقط ۲۰۰ هزار تومان وام پرداخت می شد و امروز هم به ۳۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

پورحاجت با انتقاد از نرخ سود ۲۱ درصدی که برای اعطای وام ساخت مسکن در نظر گرفته شده است، گفت:‌ باید درباره آن فکری کرد و بر روی این موضوع شورای پول و اعتبار تجدید نظر کند یا ابزاری استفاده کند تا هزینه تمام شده پول برای ساخت مسکن کاهش یابد.

وی با بیان اینکه حبابی در بازار مسکن وجود ندارد گفت:‌ متاسفانه با توجه به تورم موجود در کشور رکود زیادی در بخش مسکن نیز حاکم است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.