ترکیب دارایی‌ها در کشورها به گونه‌ای متفاوت است که باید برخی را کامودیتی‌محور و برخی دیگر را تکنولوژی‌محور دانست، برای ما، جدا شدن از گروه اول و قرار گرفتن در میان کشورهای تکنولوژی‌محور، به تولید علم و فناوری نیاز دارد که برای آن، توجه به نخبگان و ابزارهایی مانند شرکت‌های دانش‌بنیان، لازم است.

چالش بزرگ حرکت از دارایی کامودیتی به تکنولوژی

به گزارش کارآفرین نیوز؛ اگر به این سوال بپردازیم که مبادلات بین المللی کالا، چرا و با چه محوریتی انجام می شود، باید گفت دلیل آن این است که کشورها به کالاهای مختلفی نیاز دارند که ممکن است نتوانند برخی یا اغلب آن را تولید کنند زیرا یا محیط تولید آن کالا یا اشخاص تولیدکننده آن کالا را ندارند.

اگر کشوری هر کدام از این دو مورد (محیط تولید-آدم های تولیدکننده) را داشته باشد می تواند در آن مورد، مزیت تولید و رقابتی داشته باشد به عبارتی کشورها در صورتی مزیت رقابتی دارند که یا محیط تولید کالا (جغرافیای سرزمین) را دارا باشند یا آدم های تولیدکننده کالاها (انسان های سرزمین) را.

کشورهایی که به واسطه جغرافیای سرزمین خود مزیت رقابتی پیدا کرده اند، همان کشورهای کامودیتی محور هستند که انرژی و مواد اولیه برای ساخت کالا را دارند مانند نفت، گاز، فلزات گرانبها، سنگ آهن و...، و کشورهایی که به واسطه انسان های سرزمین خود دارای مزیت رقابتی هستند و می توانند توسط آنها کالاها را تولید نمایند، همان کشورهای تکنولوژی محور هستند مانند کشورهای تایوان و ژاپن که می توانند ارزان ترین و با کیفیت ترین سیلیکون تراشه ها را تولید نمایند در حالی که افغانستان و شیلی از کشورهای کامودیتی محور هستند که بیشترین ذخایر لیتیوم را دارند که مهم ترین ماده در ساخت باتری های موبایل و کالاهای نوین و همچنین در ساخت خودرو است به طوری که شرکت های سامسونگ، اپل و ناسا به شدت به آن وابسته هستند.

از خاک و از فکر

در واقع کامودیتی ها از خاک سرزمین ها بیرون می آید و تکنولوژی از فکر و دانش نخبگان و کارآفرینان، و هر کشوری که هر کدام از اینها را داشته باشد دارای توان اقتصادی خواهد بود اما دست بالا را کشورهایی دارند که بتوانند در هر دو مورد دارای مزیت رقابتی شوند.

رتبه بندی کشورها بر اساس مزیت های رقابتی آنها نشان می دهد که ۱۰ کشور برتر از نظر تولید به صرفه و با کیفیت ترین کالاهای تکنولوژی محور، کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا، روسیه، چین و کره جنوبی هستند که هشت کشور نخست همان کشورهای گروه "جی هشت" هستند که بیش از ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی را در دنیا تشکیل می دهند و اگر چین و کره جنوبی را هم به آنها اضافه کنیم این میزان به ۷۵ درصد می رسد.

جی ۸

اما همین کشورهای تکنولوژی محور به شدت به کشورهای کامودیتی محور وابسته هستند، ۱۰ کشور برتر کامودیتی محور شامل آمریکا، روسیه، ایران، عراق، عربستان، قطر، امارات متحده عربی، لیبی، ونزوئلا و نیجریه می شوند که مواد اولیه دنیا را تامین می کنند.

تطبیق کشورهای تکنولوژی محور و کامودیتی محور نشان می دهد که کشورهای آمریکا و روسیه جزو هر دو می باشند به طوری که هم در بین ۱۰ کشور برتر صنعتی و دارای تکنولوژی هستند و هم در میان کشورهای برتر از لحاظ دارا بودن ذخایر انرژی و مواد اولیه، این موضوع باعث شده است این دو کشور، به دلیل قدرت اقتصادی خود عملا به پلیس های دنیا تبدیل شوند و تا آنجا که می توانند با رقابت خود، دنیا را به دو باشگاه تبدیل نمایند.

نکته مهم آن است که ۱۰ کشور تکنولوژی محور به دنبال این هستند که ۱۰ کشور کامودیتی محور فقط به فروش ذخایر انرژی و مواد اولیه بپردازند و به تکنولوژی دست پیدا نکنند یا نهایتا محصول نهایی تکنولوژی را بخرند مانند برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس که تونسته اند این کار را انجام دهند، جالب این است که علیرغم رقابت و دشمنی برخی کشورهای تکنولوژی محور با یکدیگر، این کشورها در مورد ندادن تکنولوژی به کشورهای کامودیتی محور، توافق دارند.

دستیابی به تکنولوژی با تولید علم

بررسی روند تبدیل کشورهایی مانند انگلیس، کره جنوبی، چین، ژاپن، آلمان و... به کشور ثروتمند، نشان می دهد که کلید این اتفاق در تولیدات صنایع بزرگ بوده است. این موضوع نشان می دهد که کشورهای کامودیتی محور باید به تولید صنعتی، خلق فناوری و حمایت از شرکت ها و محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده بالا بپردازند.

تولید علم در جهان

وقتی یک کشور مواد خام خود را تولید و صادر می کند باید دائما اخبار را رصد نماید که وضعیت بازار کامودیتی چگونه است و قیمت ها افزایش یا کاهش داشته اند، اما شخصی مانند بیل گیتس نیازی ندارد که روزنامه بخواند، او قیمت ها را خودش تعیین می کند.

ما برای دستیابی به تکنولوژی و حرکت به سمت تکنولوژی محور شدن، به شدت به نخبگان و اهل دانش و علم که توانایی تولید علم و توانایی خلق فناوری را دارند، نیاز داریم که بتوانند در قالب محصولات دانش بنیان با ارزش افزوده بالا، کامودیتی های موجود در سرزمین را به کالاهای تکنولوژی محور تبدیل کرده و جهش اقتصادی کشور را ایجاد نمایند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =