در حالی نشست فوق‌العاده هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مورد افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی برگزار شد که بازنشستگان معتقدند افزایش ۱۰ درصدی حقوق آنها در سایر سطوح، ایرادات قانونی دارد.

نشست فوق‌العاده مجلس درباره افزایش حقوق بازنشستگان

به گزارش کارآفرین نیوز؛ ماجرا از آنجا آغاز شد که سازمان تامین اجتماعی برخلاف ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، به بند ۴ تبصره ۱۲ قانون بودجه استناد کرد تا از یک ویرگول زائد استفاده کرده و مدعی شود حقوق بازنشستگان این سازمان باید به میزان ۱۰ درصد افزایش یابد، نه ۳۸ درصد.

در واقع در تبصره ۱۲ قانون بودجه، نام تامین اجتماعی به اشتباه همراه با یک ویرگول آورده شده و نوشته شده بود «صندوق تامین اجتماعی، نیروهای مسلح»؛ این موضوع باعث شد ذهنیتی برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد شود که حقوق متوسط بگیران تنها ۱۰ درصد باید افزایش پیدا کند.

این برداشت سازمان تامین اجتماعی با مخالفت مواجه شد تا اینکه معاون حقوقی مجلس شورای اسلامی، موضوع پیش آمده را تعقیب مثبت کرده که در نتیجه آن تاکید کرد باید بر مبنای قانون ۱۱۱ و ۹۶ عمل شود و افزایش ۱۰ درصدی مشمول مستمری بگیران تامین اجتماعی نیست.

تامین اجتماعی

نهایتا سازمان تامین اجتماعی مجبور شد پیشنهادات خود را درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان به هیات دولت ارسال نماید، اما همان افزایش ۱۰ درصدی برای سایر سطوح دستمزدی بازنشستگان تصویب شد، اگرچه برای حداقل بگیران طبق ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و بر اساس مصوبه شورای عالی کار، ۵۷.۴ درصد افزایش مصوب شد.

نظر هیات تطبیق مصوبات دوشنبه اعلام می شود

اکنون نشست فوق العاده هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی برگزار شده است تا به بررسی مصوبه میزان افزایش حقوق بازنشستگان بپردازد.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس، محسن اسماعیلی رییس هیات تطبیق مصوبات دولت با قانون، محمدرضا پورابراهیمی و ولی اسماعیلی روسای کمیسیون های اقتصادی و اجتماعی مجلس، پورسید معاون قوانین مجلس، کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس، کارشناسان سازمان تامین اجتماعی، نماینده کانون عالی بازنشستگان کشوری و همچنین نماینده وزارت کار در این نشست حضور داشتند.

پورابراهیمی

محمدرضا پورابراهیمی؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این مورد گفت: اساسا براساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بر عهده سازمان تامین اجتماعی و تصویب آن بر عهده دولت است، لذا اینکه دولت نقشی را برای سازمان تامین اجتماعی قائل نباشد، مغایرت صریح با ماده مذکور دارد.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: باید یادآور شد عدد پیشنهادی هیات امنای سازمان تامین اجتماعی ۳۸ درصد بوده اما در مصوبه هیات دولت ۱۰ درصد لحاظ شده که با توجه به شرایط نرخ تورم در اقتصاد کشور تناسبی ندارد.

وی یادآور شد که نشست مقدماتی هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین، درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برگزار و مقرر شده نظرات کارشناسی نمایندگان مجلس، بازنشستگان و نمایندگان دولت در نشست روز دوشنبه هفته جاری جمع بندی و نظر هیات اعلام شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =