ورود هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به صنعت خودروسازی می‌تواند از وقوع بسیاری از تصادفات ناگوار جلوگیری کند.

تی ان تی اس؛ چشم تیزبین خودروهای سنگین

به گزارش کارآفرین نیوز، عدم تمرکز و توجه به جلو در هنگام رانندگی، یکی از اصلی ترین علل مرگ و میرهای ناشی از حوادث جاده ای است. علت پایه ای عدم تمرکز هر چه باشد منجر به بروز تصادفات شدید جاده ای و مرگ و میرهای فراوان می شود. مکالمه با تلفن همراه، خستگی، صحبت با همسفر یا حتی خوردن تنقلات از اصلی ترین دلایل اینگومه حوادث عنوان شده است.

پلیس سنگاپور در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده بود عدم تمرکز به جلو در هنگام رانندگی، موجب مرگ یا مصدومیت شدید حداقل چهار هزار نفر شده است.

در سال ۲۰۱۳، خواهر و برادری سوار بر دوچرخه در حال عبور از خطوط امن سر چهارراه بودند که راننده تریلی بونکر سیمان بدون توجه به جلو، همچنان به تقاطع نزدیک شد. با عبور تریلی از خطوط راهنمایی و رانندگی و در کمتر از چند ثانیه، خانواده ای هر دو فرزند خود را از دست داد.

TNT Surveillance

جاشوا تن (Joshua Tan) در این حادثه هر دو پسر خود را از دست داد و تا مدت ها به محل کار خود بازنگشت. وی که در زمینه دوربین ها و تلویزیون های مداربسته (CCTV) کار می کرد، تصمیم گرفت برای جلوگیری از حواس پرتی و عدم تمرکز راننده پشت فرمان، تکنولوژی را در خدمات ایمنی جاده ها درآورد.

استارتاپ تی ان تی سِروایلِنس (TNT Surveillance):

استفاده ترکیبی از دوربین ها و سنسورهای رادار در فناوری نوین ساخت این استارتاپ؛ به کوچکترین نشانه ای از خستگی، عدم تمرکز یا بی دقتی در هنگام رانندگی، به اندازه ای حساس طراحی شده است که به محض بروز هر گونه نشانه بی توجهی به موقعیت خودرو و سایر وسایل نقلیه و عابران در محیط پیرامونی خودرو، در کسری از ثانیه به راننده هشدار می دهد.

حالا راه حل فناوری محور این استارتاپ، سیستمی با دید ۳۶۰ درجه است که نقاط کور اطراف خودرو را تشخیص می دهد.

TNT Surveillance

اخیرا این سامانه به فناوری مجهز شده است که ۲.۷ ثانیه پیش از هر گونه برخورد سایر وسایل نقلیه با خودرو هشدار می دهد تا راننده بتواند با اتخاذ تصمیم مناسب از شدت تصادف بکاهد.

تی ان تی اس (TNTS) همچنین سامانه تله متری طراحی کرده است که مدیران شرکت های باربری و اتحادیه های کامیونداران می توانند در هر لحظه بر نحوه رانندگی و موقعیت ناوگان حمل و نقل تحت نظارت خود در جاده ها نظارت کنند. سنجش رفتار رانندگی و کاهش رفتارهای پرخطر رانندگی از اصلی ترین کارکردهای این سامانه اعلام شده است.

تله متری؛ ضبط و انتقال خودکار داده های مرتبط از طریق فناوری اطلاعات (IT) است.

کِیسی لیو (Casey Liu)؛ مدیر اجرایی تی ان تی اس می گوید: تحقیقات اثبات کرده است بسته ماندن چشم تنها به مدت ۱.۲ ثانیه می تواند دقت و تسلط راننده را نسبت به شرایط جاده کاهش دهد. صحت این موضوع توسط یادگیری ماشینی (ML) نیز اثبات شده است.

شرکت بین المللی PSA که خدمات ترابری و لجستیکی اش در سراسر دنیا شناخته شده است، در دو سال گذشته به جمع مشتریان این استارتاپ پیوسته است و از سامانه های تی ان تی اس برای نظارت بر ناوگان حمل و نقل خود بهره می گیرد.

شرکت مسافربری سنگاپوری SLTA نیز که بیش از ۱۰ هزار اتوبوس در اختیار دارد، شرکت مسافربری Go Ahead و Tower Transit‌نیز که از بزرگترین شرکت های حمل و نقل جاده ای در سنگاپور هستند از سال ۲۰۲۰ در حال نصب سامانه های تی ان تی اس بر روی تمام خودروهای تحت نظارت خود هستند.

TNT Surveillance

این استارتاپ اخیرا موفق به دریافت کمک مالی و مجوز آژانس دولتی کسب و کار سنگاپور برای گسترش سامانه ها به منظور استفاده در جرثقیل ها و سایر وسایل نقلیه سنگین مورد استفاده در صنعت ساختمان و راه سازی با هدف کاهش آمار تلفات در هنگام عملیات شده است.

این استارتاپ در سال گذشته، ۱۵ میلیون دلار سنگاپور، درآمد خالص داشته است و حالا راه بازارهای چین، انگلیس، استرالیا و برخی کشورهای خاورمیانه را بر خود هموار می بیند.

تازه ترین نوآوری این استارتاپ که به زودی رونمایی خواهد شد، طراحی سامانه برای خودروهای الکتریکی است که در ماه های اخیر، استفاده از آن ها در سنگاپور رواج فراوان یافته است.

لیو پیش بینی کرده است درآمد سالانه شرکت تا سه سال آینده به ۴۰ میلیون دلار سنگاپور برسد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =