آرانداتی باتاچاریا؛ بیست و چهارمین رییس بانک مرکزی هند و اولین زنی است که توانست به این منصب دست یابد.

آرانداتی باتاچاریا بر مسند ریاست بانک مرکزی هند

به گزارش کارآفرین نیوز، اولین زنی که توانست در سال ۲۰۱۳ بر کرسی ریاست بانک مرکزی هند تکیه بزند که شاید تا آن روز زنان شاغل در نظام بانکی هند، هرگز رویای نشستن بر این صندلی را هم نداشتند.

آرانداتی باتاچاریا که این روزها شصت و ششمین روزهای عمرش را سپری می کند، بیست و چهارمین رییس بانک مرکزی هند، اما اولین زنی است که توانست پشت این میز بنشیند.

بانک مرکزی هند از جمله شرکت هایی است که همیشه در فهرست ۵۰۰ شرکت برتر جهان قرار دارد و علاوه بر بورس های داخلی، در بورس های بزرگ مانند بورس لندن نیز معامله می شود.

آرانداتی در ۲۲ سالگی به استخدام بانک مرکزی هند درآمد و در تمام قسمت های این بانک از جمله بخش ارزی، خزانه، بازارهای سرمایه و ... فعالیت کرد. وی حتی مدتی به عنوان رییس نمایندگی بانک مرکزی هند در نیویورک فعالیت کرد.

آرانداتی باتاچاریا

زمانی که باتاچاریا، سکان بانک مرکزی هند را در دست گرفت ساختار بدهی های بانکی کشور، بسیار نابسامان بود اما پس از دو سال توانست با همکاری همکاران و سایر مدیران بانکی، شرایط بهتری در بانک مرکزی و بانک های تابعه در این کشور برقرار سازد.

وی با رشد اقتصاد خانواده از طریق رونق کسب و کارهای خانگی که زنان به راه می اندازند بسیار موافق است به گونه ای که در دوران ریاست وی بر بانک مرکزی هند، تمام بانک های این کشور موظف به حمایت و ارائه تسهیلات به کسب و کارهای کوچک با مدیریت زنان شدند. بسیاری از استارتاپ هایی که زنان هندی به راه انداختند در دوران مدیریت و ی بر سیستم بانکی این کشور رونق یافتند.

در دوران مدیریت وی بر بانک مرکزی بر سلامت جامعه هند به واسطه سلامت مادران و زنان تاکید می شد و سرمایه گذاری های بسیاری برای واکسیناسیون زنان صورت می گرفت.

افتخارات

باتاچاریا در سال ۲۰۱۶ در فهرست فوربس از زنان قدرتمند دنیا، در جایگاه بیست و پنجم ایستاد. وی همچنین در سال ۲۰۱۶، توانست جای خود را در فهرست ۱۰۰ متفکر جهانی مجله فارین پالیسی باز کند.

همچنین وی، اولین فرد هندی است که نامش در فهرست مجله معتبر فورچون (Fortune) از قدرتمندترین رهبران کسب و کار جهان تا آن زمان (۲۰۱۷) منتشر شد. در این لیست، باتاچاریا در چایگاه بیست و ششم جهانی و همچنین چهارم منطقه آسیا و اقیانوسیه ایستاد.

در سال ۲۰۱۷، باتاچاریا به عنوان نوزدهمین فرد قدرتمند هند برگزیده شد.

وی در سال ۲۰۱۸، با آنکه به مقام بازنشستگی نائل شده بود، اما مشاوره و انتقال تجربیات به مدیران جدید بانکی را رها نکرده است و به عنوان یکی از زبده ترین مدیران بانکی، تجربه بیش از سی و پنج سال فعالیت خود در نظام بانکی را با همکاران سابق خود به اشتراک می گذارد.

باتاچاریا همچنان به عنوان ریاست دپارتمان سوییفت (SWIFT) هند، در حال فعالیت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =