مقایسه قیمت خودروهای داخلی در سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که این بازار اکنون در رکود تورمی به سر می‌برد و ساماندهی آن امری ضروری است.

فصل بهار بازار خودرو چگونه گذشت؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بازار خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم آزادسازی واردات و نوسانات نرخ ارز، رشد نرخ تورم و نامعلوم بودن نتیجه مذاکرات هسته ای در وضعیت نامشخصی به سر می برد و گاها شاهد نوسانی شدن قیمت محصولات داخلی بودیم و حتی نرخ برخی خودروهای خارجی با افزایش همراه شد.

از ابتدای امسال بسیاری کارشناسان و فعالان این صنعت پیش بینی و بارها اعلام کردند که در صورت عدم رسیدگی جدی به وضعیت بازار خودرو و تعلل در حذف قرعه کشی های خودروسازان، تداوم بی ثباتی نرخ ارز و بلاتکلیفی نتیجه مذاکرات وین، این بازار در شرایط رکود تورمی قرار می گیرد و توان خرید مردم کاهش می یابد.

بررسی قیمت ها در اوایل فصل بهار نشان داده که به طور میانگین خودروهای صفر کیلومتر پراید ۱۱۱ به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ به قیمت ۱۶۵ میلیون تومان، تیبا هاچ بک پلاس به قیمت ۲۰۸ میلیون تومان، ساینا EX به قیمت ۲۱۰ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۲۸۵ میلیون تومان، ۲۰۷ دنده ای به قیمت ۳۸۵ میلیون تومان، دنا معمولی به قیمت ۳۶۷ میلیون تومان و تارا دنده ای به قیمت ۴۳۰ میلیون تومان معامله می شد.

این در حالی است که اکنون و در شروع فصل تابستان، پراید ۱۱۱ به قیمت ۲۰۵ میلیون تومان و پراید ۱۳۱ به قیمت ۱۷۵ میلیون تومان، تیبا هاچ بک پلاس ۲۱۲ میلیون تومان، ساینا EX به قیمت ۲۱۳ میلیون تومان، ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۳۰۳ میلیون تومان، ۲۰۷ دنده ای ۴۰۹ میلیون تومان، دنا معمولی به قیمت ۴۰۵ میلیون تومان و تارا دنده ای به قیمت ۴۶۵ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شود.

بنابراین، با مقایسه قیمت های مذکور می توان گفت همانگونه که کارشناسان پیش بینی کردند بازار خودرو در رکود تورمی به سر می برد و ساماندهی آن امری ضروری است.

البته، به منظور بهبود وضعیت این بازار اقداماتی صورت گرفته که از جمله آن می توان به تایید مصوبه آزادسازی واردات خودرو از سوی دولت اشاره کرد و احتمال می رود در صورت اجرای این مصوبه به دلیل پاسخگویی به بخشی از تقاضای بازار قیمت محصولات خارجی تا حدی کاهش یابند و با خروج بازار از انحصار خودروسازان داخلی، تغییرات مطلوبی در سطح کمی و کیفی تولیدات خودروسازان اتفاق افتد.

از طرفی، به منظور بهبود وضعیت صنعت خودروسازی و ارتقای سطح کیفی محصولات داخلی سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت اوایل سال جاری بر طراحی و توسعه محصولات و خروج محصولات قدیمی سمند و پژو ۴۰۵ تاکید کرد که تحقق این وعده می تواند گامی رو به جلو برای خودروسازان باشد و این امکان را فراهم کند تا بجای تولید محصولات قدیمی تمرکز خود را روی طراحی مدل های جدید با کیفیت بگذارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =