با وجود پرداخت دو ماه یارانه نقدی و برنامه اولیه جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه‌های نقدی از تیرماه امسال، ‌ به نظر می‌رسد برنامه دولت برای این اقدام دستکم یکماه تاخیر داشته باشد و بنا به گفته سخنگوی اقتصادی دولت، قرار است تا پایان تیرماه جمع‌بندی نحوه اجرای کالابرگ الکترونیک به رئیس جمهور تقدیم شود.

احتمال اجرای کالابرگ الکترونیک از مرداد

به گزارش کارآفرین نیوز، پس از تصمیم دولت به اصلاح نظام یارانه ها و افزایش مبلغ یارانه های نقدی به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان، دولت اعلام کرد که پس از دو ماه پرداخت یارانه نقدی، زیرساخت کالابرگ الکترونیک آماده خواهد شد و از آن پس، کالابرگ الکترونیک جایگزین پرداخت نقدی یارانه ها خواهد شد.

استدلال مسئولان مرتبط با اصلاح نظام یارانه ها این بود که از این طریق دولت هدفمند شدن یارانه ها و تخصیص مبالغ یارانه به کالاهای مشمول افزایش قیمت را دنبال خواهد کرد و از هزینه کرد منابع یارانه ها توسط مردم در امور متفرقه جلوگیری می شود.

با این حال، ‌ این نظر مخالفانی نیز دارد و برخی معتقدند دولت نباید در نحوه هزینه کردن مبالغ یارانه توسط مردم دخالتی داشته باشد و این خود یارانه بگیران هستند که زمان و نحوه هزینه کردن مبالغ یارانه خود را مشخص خواهند کرد.

کالابرگ یا یارانه نقدی؟

با این وجود، دولت طبق احکام قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، موضوع ایجاد زیرساخت کالابرگ الکترونیک را دنبال کرده و طبق آخرین اعلام وضعیت توسط مسئولان دولتی، ‌ جمع بندی زیرساخت های فراهم شدن و نحوه اجرای کالابرگ الکترونیک تا پایان تیرماه امسال به دولت ارائه خواهد شد.

بنابراین می توان گفت که تیرماه امسال نیز پرداخت یارانه ها به صورت نقدی خواهد بود و پس از آن دولت سازوکار اجرای کالابرگ الکترونیک را مشخص می کند.

البته احتمال تاخیر در اجرای کالابرگ الکترونیک و ادامه پرداخت نقدی یارانه ها تا زمان فراهم شدن زیرساخت کامل طرح به دفعات از سوی مسئولان دولتی مورد تاکید قرار گرفته است.

برخی کارشناسان اقتصادی نیز بر این باورند که دولت می تواند اجرای کالابرگ الکترونیک و پرداخت نقدی یارانه ها را به صورت همزمان داشته باشد و لزومی به حذف یارانه های نقدی نیست، ‌ با این وجود به نظر می رسد دولت به سمت اجرای کامل یکی از برنامه های اصلاح نظام یارانه ها، یعنی تخصیص کالابرگ الکترونیک حرکت کرده و پرداخت یارانه های نقدی در حال حاضر جنبه موقتی دارد.

یارانه

جمع‌بندی طرح کالابرگ تا پایان تیرماه

سیداحسان خاندوزی؛ وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت امروز در یک نشست خبری در خصوص آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه اجرای کالابرگ الکترونیک، بیان داشت: در سیاست عادلانه کردن یارانه‌ها و ارز ترجیحی، دو ماه اول که پرداخت نقدی صورت گرفت نیاز به زمان داشتیم تا زیرساخت‌های فنی را آماده کرده و حکم بودجه ۱۴۰۱ را اجرا کنیم.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان داشت: با این پیگیری‌ها زیرساخت لازم باید برای کل کشور فراهم شود و امیدوارم تا پایان تیرماه زیرساخت‌ها آماده شود و بعد از آن، همانطور که در موضوع آرد و نان این مسیر را می‌رویم، این مسئله در حوزه کالاهای اساسی شیوه متفاوتی دارد و پایان تیر ماه میزان پیشرفت را به آقای رییس‌جمهور اعلام خواهیم کرد و آن زمان توضیحات کافی داده خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =