رئیس کل بانک مرکزی از تنخواه ۵۵ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به دولت قبل در سال گذشته خبر داد و افزود: این اقدام چاپ محض پول و دلیل رشد نرخ تورم بوده است.

چاپ ۵۵ هزار میلیارد تومان پول در سال گذشته

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی در کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه بانک مرکزی سال گذشته ۵۵ هزار میلیارد تومان تنخواه در اختیار دولت گذاشته بود، بیان داشت: این اقدام چاپ محض پول و از ریشه های تورم است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاثیرگذاری بر تورم از ناحیه عرضه، به افزایش قیمت های جهانی و بروز جنگ اوکراین و روسیه اشاره کرد و افزود: در بخش تقاضا نیز موضوعاتی مانند کسری بودجه دولت و نقدینگی بالا را داریم که در کنار انتظارات تورمی،‌ باید کنترل شود.

صالح آبادی از تشکیل شورایی با حضور سازمان برنامه و وزارت اقتصاد در زمینه مدیریت نقدینگی و کسری بودجه دولت خبر داد و افزود: اسم آن شورای ثبات مالی است که از طریق آن بتوانیم از منابع بانک مرکزی اضافه برداشت نداشته باشیم.

خط قرمز رئیس جمهور

وی تصریح کرد: این موضوع را با جدیت دنبال می کنیم و آقای رئیس جمهور هم خط قرمز خود را این موضوع قرار داده اند که پایه پولی را بی دلیل افزایش ندهیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در قانون بودجه، بانک مرکزی هر سال ۳ درصد بودجه را باید به دولت تنخواه بدهد و این یعنی چاپ پول محض و هر سال همینطور بوده است، گفت: بانک مرکزی پارسال حدود ۵۵ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده و به دولت داده البته سال‌های قبل هم همینطور بوده است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، یکی از ریشه‌های تورم همین است و اگر دولت به گونه‌ای برنامه ریزی کند که منابع خودش را بتواند تامین کند و به این پول نیازی نداشته باشد، یعنی پول چاپ نشود طبیعتا می‌تواند کمک کننده باشد.

وی افزود: البته امسال با دولت هماهنگی کرده ایم که تا الان از این رقمی که می‌تواند تحت عنوان تنخواه بهره ببرد کمترین استفاده را داشته باشد.

صالح آبادی در پایان با بیان اینکه بانک‌ها زمانی که ناتراز می‌شوند از بانک مرکزی اضافه برداشت می‌کنند، گفت: یکی دیگر از ریشه‌های تورم ناترازی بانک‌ها است.

انتشار فهرست دریافت کنندگان تسهیلات کلان به زودی

وی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس نیز درباره انتشار فهرست دریافت کنندگان تسهیلات کلان که قرار بود تا پایان خرداد اعلام شود، گفت: طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ بانک مرکزی باید در قالب جداول مشخصی این‌ها را اعلام می‌کرد و از اوایل سال هم این کار شروع شده و بانک‌های مختلف آمارشان را به بانک مرکزی ارسال کرده اند و بانک مرکزی هم در سایت خود همه این‌ها را اطلاع رسانی کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اگر موارد معدودی هم مانده باشد، آن‌ها هم بزودی اطلاع رسانی می‌شود.

وی در ادامه درباره آخرین وضعیت اعطای تسهیلات فرزندآوری از سوی بانک‌ها هم گفت: تمام تکالیفی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای نظام بانکی در نظر گرفته شده بود به ویژه همه بخشنامه‌های مربوطه را اعلام کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: تا اواخر فروردین همه بخشنامه‌ها به بانک‌ها اعلام شده است و بانک‌ها هم کار را در موضوعات فرزندآوری و ازدواج و سایر فصولی که در قانون دیده شده را شروع کرده اند و ما هم بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کنیم که این اتفاق بیفتد.

صالح آبادی افزود: اگر بانک‌ها تخلف در اجرای تکالیف ابلاغ شده بانک مرکزی داشته باشند هیات های انتظامی این موارد را بررسی و با آن‌ها برخورد می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =