سال‌ها پس از واگذاری سهام عدالت به ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر، بالاخره کار واگذاری سهام عدالت به جاماندگان وارد فاز اجرایی شده و طبق گفته مسئولان وزارت اقتصاد، ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش دو سازمان حمایتی بهزیستی و کمیته امداد،‌ سهام عدالت جدید از محل واگذاری سهام دولت در ۳ بانک و ۳ شرکت بزرگ دولتی را دریافت خواهند کرد.

جاماندگان سهام عدالت مالک کدام بانک‌ها می‌شوند؟

به گزارش کارآفرین نیوز، سال ۱۳۸۵ با مجوز مقام معظم رهبری، دولت وقت کار واگذاری سهام عدالت به مردم را آغاز کرد و در آن سال با گروه بندی های صورت گرفته، در نهایت ۴۹ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر برگه های سهام عدالت دریافت کردند.

این برگه ها دارای ارزش یک میلیون تومانی بوده و قرار بود تا ظرف مدت ۱۰ سال از محل سود شرکت ها، ارزش یک میلیون تومانی سهام اختصاص یافته به هر نفر تسویه و به خزانه واریز شود. همچنین ۵۰ درصد ارزش سهام یک میلیون تومانی نیز به عنوان تخفیف برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در نظر گرفته شد.

پس از آن و در سال ۹۵، برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی سهام یک میلیون تومانی و برای بقیه دارندگان، سهام ۵۳۲ هزار تومانی و همچنین ۴۸۰ هزار تومانی در نظر گرفته شد.

۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در لیست قطعی دریافت سهام عدالت

در طی این سال ها از سوی مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس و همچنین گروه های مختلف اجتماعی بحث واگذاری سهام عدالت به جاماندگان و آزادسازی سهام عدالت دارندگان مطرح بوده،‌ اما نتیجه چندانی حاصل نشده بود؛ هرچند اقداماتی برای آزادسازی سهام عدالت و امکان خرید و فروش در بورس نیز صورت پذیرفت.

حال پس از سال ها از آخرین واگذاری سهام عدالت، بالاخره اقدامات جدیدی انجام شده و معاون وزیر اقتصاد از شناسایی قطعی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر برای دریافت سهام عدالت جدید خبر داد. وی این گروه ها را افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی اعلام کرده است.

یکی از اشکالات واگذاری سهام عدالت در دوره گذشته، واگذاری سهام بر اساس گروه های اجتماعی و شغلی و نه دهک های درآمدی عنوان شده که این مسئله باعث شد تا بسیاری از افراد دارنده سهام عدالت نسبت به افراد تحت پوشش سازمان های حمایتی در اولویت قرار بگیرند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در اینباره اعلام کرد:‌ در گذشته با برخی مواجه بودیم که مستحق سهام عدالت بوده اما آن را دریافت نکرده بودند.

سهام عدالت

۳ بانک و ۳ شرکت در لیست فروش دولت

خاندوزی افزود: بر این اساس، از ابتدای سال به دنبال احصای کامل گروه مستحق دریافت سهام عدالت بودیم و اکنون این فهرست تقریبا نهایی شده است.

وی تاکید کرد:‌ همچنین یک لایحه از وزارت اقتصاد به کمیسیون اقتصادی دولت ارسال شده که قرار است به صحن دولت برود تا هم کسانی که از دریافت سهام عدالت بازمانده‌اند، مشخص شوند و هم میزان سهامی که باید دریافت کنند، تعیین شود که این امر و بررسی آن، به محض انجام اطلاع‌رسانی خواهد شد.

بررسی لایحه ارسالی وزارت اقتصاد به دولت برای بررسی و تایید هیات وزیران نیز نشان می دهد که این وزارتخانه خواستار تعیین تکلیف سهام باقیمانده دولت در بانک های صادرات،‌ ملت، تجارت و شرکت های کشتیرانی، مخابرات و پتروشیمی خلیج فارس جهت اختصاص به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مشمول جدید شده است.

برای دریافت متن کامل لایحه دولت اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =