رئیس کل سازمان مالیاتی اعلام کرد: ضرایب مالیاتی حدود یک میلیون واحد صنفی با در نظر گرفتن سطح درآمدی طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰، صفر تعیین شد.

یک میلیون واحد صنفی از پرداخت مالیات معاف شد

به گزارش کارآفرین نیوز، داود منظور بیان کرد: تا صبح امروز سی و یکم خرداد ماه، تعداد یک میلیون و ۷۰۰ واحد صنفی که مشمول استفاده از تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم برای پرداخت مالیات عملکرد خود در سال ۱۴۰۰ بوده اند ( مالیات مقطوع)، درخواست های خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کرده اند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: همچنین، مالیات مقطوع تعیین شده برای ۵۱۸ هزار واحد صنفی کمتر از ۵ میلیون تومان بوده است.

وی در ادامه گفت: علاوه بر این، ۱۱۲ هزار واحد صنفی باید مالیاتی بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان بپردازند و مالیات ۵۳ هزار واحد صنفی نیز بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان است که باید پردازند. تنها ۳۱ هزار واحد صنفی باید بیش از ۲۰ میلیون تومان مالیات بپردازند که معمولا شامل پزشکان، دندانپزشکان، طلا فروشان، آهن فروشان، نمایشگاه های اتومبیل و سایر اصناف پردرآمد می باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: ۳۵ درصد از کل مالیات های مقطوع توسط این گروه کوچک از اصناف پردرآمد که دو درصد از کل واحدهای صنفی را تشکیل می دهند پرداخت می شود.

دکتر منظور بیان کرد: با این وجود، تاکنون درآمد مالیات های مقطوع تعیین شده برای اصناف نسبت به سال قبل رشد ۶۰ درصد را نشان می دهد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه، کلیه فرآیندهای درخواست برای پرداخت مالیات های مقطوع و قطعی سازی آن به طور کامل از طریق درگاه الکترونیک خدمات مالیاتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات مالیاتی و فقط با صرف چند دقیقه وقت صورت گرفته است، گفت: تا کنون تعداد ۷۰۰ هزار واحد صنفی اقدام به تنظیم و تسلیم اظهارنامه های مالیاتی برای عملکرد ۱۴۰۰ خود نموده اند که پس از پایان مهلت تسلیم اظهارنامه نسبت به رسیدگی آن ها اقدام خواهد شد.

وی افزود: در مجموع، از ابتدای خرداد ماه تاکنون در مجموع ۲.۴ میلیون واحد صنفی برای تبصره ۱۰۰ ثبت نام کرده یا اظهارنامه تسلیم کرده اند.

منظور تاکید کرد: با توجه به تمدید فرصت ارایه اظهارنامه تا پانزدهم تیرماه، از واحدهای صنفی که تا کنون موفق به ارایه اظهارنامه نشده اند تقاضا می شود به منظور استفاده از معافیت های پیش بینی شده قانونی و اجتناب از جرایم عدم تسلیم اظهارنامه در فرصت باقیمانده تا ۱۵ تیر ماه نسبت به ارایه اظهارنامه اقدام کنند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور یادآوری کرد: در غیر اینصورت علاوه بر مطالبه جریمه عدم تسلیم اظهارنامه، سازمان امور مالیاتی با استفاده از بانک اطلاعاتی خود در مورد فعالیت های کسب و کار فعالان اقتصادی، برای آن ها اظهارنامه برآوردی تولید خواهد کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =