در حالی که ضرر السالوادور ناشی از خرید بیت‌کوین به دستور نجیب ابوکیله رییس‌جمهور این کشور بارها دیده می‌شود و در خبرها و تحلیل‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد، زیان ایرانیان از خرید رمزارزها مشخص نیست و ارزی که بابت ریسک معامله‌گران بازار رمزارزها از منابع کشور سوخت شد، دیده نمی‌شود.

چرا زیان ایرانیان از بازار رمزارزها دیده نمی‌شود؟

به گزارش کارآفرین نیوز؛ طی دهه های گذشته تورم نه تنها معیشت مردم را در تنگنا قرار داده بلکه باعث شده اغلب مردم برای حفظ قدرت پول خود مرتبا در فکر تبدیل آن به کالاهای سرمایه ای باشند. با ورود رمزارزها به بازار معاملات و داغ شدن خبرهای آن و صعودی شدن قیمت ها، هیجان بازار رمزارزها در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها بالا گرفت و بر اساس برآوردها بیش از ۱۲ میلیون نفر ایرانی درگیر موضوع جدیدی به نام رمزارزها شده و هزاران میلیارد تومان را وارد این بازار نمودند، به طوری که کارشناسان گردش مالی آن را ۷ هزار میلیارد تومانی دانستند.

پریدن هوش از سر با صعود قیمت‌ها

قیمت بیت کوین به عنوان محبوب ترین رمزارز از ۲۰۱۷ رو به صعود گذاشت و در اواخر این سال به مرز ۱۵ هزار دلار رسید، پس از آن در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بعد از یک سقوط، روند افزایش ملایم خود را طی نمود و در پایان ۲۰۱۹ به حدود ۴۵۰۰ دلار رسیده بود تا اینکه در سال ۲۰۲۰ دیوانه وار از دیوار قیمت ها بالا رفت و در همان اوایل ۲۰۲۱ خود را فراتر از خط ۴۰ هزار دلاری دید. پس از یک سقوط، این دیوانگی ادامه یافت و این بار خود را به فراتر از کانال ۶۸ هزار دلار کشاند.

این دیوانگی ها در قیمت رمزارزها باعث شد هوش از سر تریدرها و هولدرها بپرد و دارایی خود را به بیت کوین و سایر رمزارزها تبدیل نمایند. در این میان در همان هنگام که کشورهایی مانند چین و هند، بیت کوین را ممنوع اعلام کردند و صندوق بین‌المللی پول در مورد استفاده از ارزهای مجازی از جمله بیت‌کوین بارها هشدار می داد و خواستار تصویب قوانین بیشتری برای حفاظت از مصرف‌کنندگان می شد، السالوادور به عنوان اولین کشور در دنیا اعلام کرد که بیت کوین را به صورت رسمی و قانونی می‌پذیرد.

رمز ارز

این کشور آمریکای مرکزی، پیشگام پذیرش بیت‌کوین به عنوان یک ارز قانونی شد و طرح‌هایی برای استخراج کریپتو با انرژی آتشفشان اجرا کرد و اخیرا هم قصد داشت اوراق قرضه مرتبط با این بازار را منتشر کند.

نجیب ابوکیله رییس جمهور السالوادور حتی اعلام کرد که قرار است شهری با استفاده از انرژی زمین گرمایی آتشفشان برای استخراج بیت کوین، با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری از طریق پیش فروش اوراق قرضه بیت کوین و با همکاری صرافی های رمز ارز بیتفینکس و شرکت بلاک استریم تاسیس شود.

تبلیغات السالوادوری برای بیت‌کوین

اما اخیرا ایندیپندنت گزارش داد که السالوادور از ماه سپتامبر که اولین کشور جهان شد که بیت‌کوین را در خلال پول های رایج خود اعلام کرد، تاکنون ۱۰ سرمایه‌گذاری بیت‌کوینی انجام داده که آخرین آن‌ ماه گذشته بوده و ۵۰۰ بیت‌کوین با میانگین قیمت ۳۰ هزار و ۷۴۴ دلار خریده است.

بدین ترتیب بر اساس محاسبات ایندیپندنت، کل ذخایر این کشور به دو هزار و ۳۰۱ بیت‌کوین رسید که السالوادور برای آن، مبلغ ۱۰۳ میلیون و ۶۷۴ هزار و ۸۳۰ دلار پرداخت کرده به طوری که میانگین قیمت خرید آن ۴۵ هزار دلار بوده است.

بیت کوین

در واقع، با در نظر گرفتن ارزش امروز بیت‌کوین که حدودا ۲۱ هزار دلار است، دارائی‌های السالوادور کمی بیش از ۴۸ میلیون دلار ارزش دارد تا ضرر سنگین ناشی از تصمیم نجیب ابوکیله در خرید بیت کوین به رقم و عدد درآید و این سخن رئیس‌جمهور السالوادور به اذهان تکرار شود که به‌ صراحت از این رمزسفته پشتیبانی کرد و مدعی شد که «دوران (پول) بی‌پشتوانه به پایان رسیده است»!

با این اوصاف می توان گفت که مالکان بیت کوین یا هر آن کس که دلارها را به جیب می زند باید میلیون ها دلار به رییس جمهور السالوادور می دادند که اینگونه برای آنها تبلیغ می کرد و از پول مردم السالوادور، برای افزایش ارزش رمزارزها و تبلیغات آن، استفاده می کرد.

آخر خط با جیب های دزد زده

ضرر و زیان های السالوادور از خرید بیت کوین نه تنها قابلیت محاسبه دارد و به طور دقیق، شفاف و روشن است بلکه مرتبا در اخبار مختلف می آید و تحلیل می شود تا امکان درس آموزی از این رفتار اقتصادی فراهم شود. ولی در کشور ما که بر اساس برآوردها بیش از ۱۲ میلیون نفر، هزاران میلیارد تومان پول خود را به ارز تبدیل کرده و برای خرید رمزارزها به حساب های آن سوی دنیا فرستادند، نه تنها خودشان متضرر شدند بلکه زیان اقتصادی ناشی از خروج ارز از کشور را تحمیل نمودند.

در واقع، اگرچه رمزارزها از بدو تولد، مورد تایید بسیاری از کارشناسان اقتصادی و کارآفرینان جهانی نبوده و نسبت به آن، همواره سوظن داشته اند اما افزایش قیمت های عجیب و سودهای کلان مقطعی باعث شد که مردم را به طمع منفعت، وسوسه کند تا ریال های خود را به بیت کوین، اتریوم، تتر، بایننس، کاردانو، شیبا و... تبدیل نمایند یا با مخارج سنگین وارد حوزه استخراج رمزارز شوند.

بیت کوین

این اتفاقات در شرایطی بود که رمزارزها در ایران به صورت رسمی هنوز قانونی نبوده، اما استفاده از آنها در کشور جرم هم نبود. در واقع، تریدرها و هولدرها در فضای مبهم وارد این بازار شدند به طوری که هنوز مشخص نبود و نیست در ایران، علاقمندان به این بازار، مجاز به خرید و نگهداری چه نوعی از ارزهای دیجیتال هستند؟ یا هنگام خرید ارزهای دیجیتال چه مدارکی باید ارائه دهند و مبنای قانونی آنها چیست؟ یا اینکه مقررات تخصیص مالیات به ارزهای دیجیتال در کشور چگونه است؟

علاوه بر اینها، هنوز اطلاعی از میزان زیان های ایرانیان در بازار رمزارزها مشخص نیست همانطور که میزان زیان آنها از حضور در شبکه های هرمی مشخص نشد، ظاهرا کشورهای توسعه یافته هر از گاهی برای خالی کردن جیب مردم کشورهای دنیا، به غیر از تمامی ترفندهای سیاسی و اقتصادی توسط دولت هایشان، نقشه هایی با ظاهر زیبا می کشند که در آخر خط، مردمی می مانند با جیب های دزد زده!

این در حالی است که به نظر برخی کارشناسان بازار کریپتو و حتی برخی اشخاص مانند بیل گیتس که کل بازی رمزارزها را کلاهبرداری می دانند، باید این روزهای کاهش قیمت ها را روزهای خوب دانست، شاید یک صبح بیدار شدید و دیگر اصلا خبری از بیت کوین نبود، نه تاک ماند و نه تاک نشان!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =