کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که ایجاد زمینه کاهش تقاضا برای ارز به ویژه دلار و یورو یکی از راهکارهای مهار اثرات منفی بازار ارز بر اقتصاد است که می‌تواند با سیاست‌های دیگری مانند ایجاد و گسترش معاملات پایاپای و تجارت با پول ملی کشورها همراه شود.

۳ راه برای مهار اثر منفی دلار بر اقتصاد

به گزارش کارآفرین نیوز، نیاز کشور به واردات و برنامه ریزی برای نحوه اختصاص ارز به نیازهای وارداتی، محدودیت در دسترسی به منابع کافی ارز، تحریم ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی و ... از جمله مسائل مهم و چالش های بازار ارز کشور در سال های اخیر بوده است.

به واسطه فعالیت سوداگران و دلالان، بارها شاهد بودیم که با نوسانی شدن نرخ ها در بازار ارز و حتی سکه و طلا، قیمت ها در سایر بخش ها رشد صعودی را تجربه کرده و نتیجه آن کاهش قدرت خرید مردم و تشدید فشار اقتصادی بر اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه بوده است.

هر چند دولت و بانک مرکزی برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور و کاهش نرخ ارز، سیاست هایی از قبیل افزایش عرضه ارز در بازار، ممنوعیت معاملات فردایی، راه اندازی نمادهای معاملاتی دلار و یورو در بازار متشکل و... را در پیش گرفتند، اما بسیاری معتقدند که برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران و کاهش اثرگذاری نوسانات قیمتی بازارهای جهانی روی بازار داخلی، باید نیاز ارزی تقلیل و حتی به صفر برسد و به جای آن به حفظ و تقویت ارزش پول ملی پرداخته شود.

عبدالمجید شیخی؛ کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص معتقد است: تزریق قطره چکانی ارز و حتی سکه به بازار باعث بروز مشکلات اقتصادی و سخت تر شدن شرایط می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: از طرفی، دستکاری نرخ ارز روی تشدید گرانی و کاهش قدرت خرید مردم موثر است و اجرای چنین سیاستی نمی تواند راهگشا باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل نرخ ارز می توان روی مسئله خروج ارز (دلار و یورو) از معاملات تمرکز کرد و به جای آن از پول ملی در قراردادهای دوجانبه و چندجانبه بین المللی استفاده کرد.

عبدالمجید شیخی

شیخی با تاکید بر لزوم عدم اتکا به دلار و یورو، اظهار کرد: مدت هاست که تغییر در نرخ ارز و طلا روی نوسانی شدن قیمت ها در بازار اثرگذار بوده و نیاز است که تغییراتی در سیاست های ارزی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه تقویت ارزش پول ملی و استفاده از آن در معاملات منجر به کاهش اثرگذاری نرخ ارز و نوسانات قیمتی آن روی اقتصاد کشور می شود، گفت: از سویی، برای کاهش نیاز ارزی می توان به ترویج و توسعه مبادلات تهاتری یا پایاپای پرداخت و با اینکار به سمت کاهش تقاضای ارزی در بازار حرکت کرد.

گفتنی است، با اینکه افزایش ارزش پول ملی، عملی زمان بر است و نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد، اما می توان به عنوان راهکاری موثر برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور این سیاست را در پیش گرفت که گام مهم برای دستیابی به آن، بهبود روابط بین المللی و تقویت توان تولید داخلی است و با انجام چنین اقداماتی در بلندمدت می توان نرخ تورم را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =