معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت تسهیلات ازدواج به ۱۹۰ هزار متقاضی از ابتدای سال جاری تا امروز خبر داد و گفت:‌ رقم پرداختی به متقاضیان، ۲۵۵ هزار میلیارد ریال بوده است.

۱۹۰ هزار نفر وام ازدواج گرفتند

به گزارش کارآفرین نیوز، صحابی معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی با تشریح آخرین اقدامات بانک ها در زمینه پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری، اعلام کرد:‌ از ابتدای امسال تا پایان خردادماه، ۱۹۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۲۵۵ هزار میلیارد ریال از سوی شبکه بانکی پرداخت شده که از نظر مبلغی بیش از ۷۱ درصد و از نظر تعدادی ۸.۵ درصد رشد داشتیم.

معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی اظهارداشت: در مدت مشابه سال گذشته تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده ۱۷۵ هزار فقره به مبلغ ۱۴۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی در موعد مقرر قانونی نسبت به تهیه و ابلاغ دستورالعمل مربوطه و همچنین ایجاد سامانه‌ لازم اقدام نموده که از زمان ابلاغ دستورالعمل و شروع ثبت نام در سامانه یاد شده (۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۱) تاکنون تعداد ۹۰ هزار فقره تسهیلات جمعاً به میزان ۳۶ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه تاکنون طی چندین مرحله با توجه به ابهامات موجود در پرداخت این تسهیلات، جلسات و مکاتباتی برای رفع ابهامات موجود برگزار شد که یکی از دلایل کُندی نسبی پرداخت این تسهیلات نسبت به تسهیلات ازدواج، همین ابهامات است، یادآور شد: این ابهامات به مرور در حال رفع شدن است. کمااینکه تجربه پرداخت تسهیلات ازدواج در ابتدای تکمیل سامانه آن نیز حاکی از کُندی روند تسهیلات در آغاز به کار سامانه به دلیل ابهامات موجود و رفع آن از سوی بانک مرکزی بوده که بدیهی است با گذشت و مرور زمان، روند پرداخت تسهیلات فرزندآوری نیز از سرعت قابل قبول مورد نظر بانک مرکزی برخوردار خواهد شد.

وی با اشاره به یکی از چالش های اصلی در زمینه پرداخت تسهیلات فرزندآوری تاکید کرد: از سوی دیگر چالش مهم پرداخت تسهیلات فرزندآوری به نسبت تسهیلات ازدواج مراجعه و ثبت نام دفعتاً واحده والدین فرزندان متولدشده در سال ۱۴۰۰ در سامانه (که کل متولدین سال ۱۴۰۰ حسب آمارهای موجود بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر است) علاوه بر متولدین سال جاری است که این موضوع در هرحال علی‌رغم تلاش شبکه بانکی و مسئولیت قانونی و اجتماعی آنها موجب بروز صف طولانی در پرداخت این تسهیلات خواهدشد، کمااینکه در حال حاضر تعداد ۶۱۰ هزار نفر در صف دریافت این تسهیلات و طی مراحل ثبت نام، تعیین شعبه، تشکیل پرونده و تکمیل مدارک هستند.

ازدواج

به گفت صحابی و حسب قانون، تسهیلات یاد شده با اعتبارسنجی از متقاضیان و اخذ سفته یا با حداکثر یک ضامن قابل پرداخت است که این موضوع طی مکاتبات متعدد به شبکه بانکی ابلاغ و تاکید شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هموطنان می‌توانند با مراجعه به «وب سایت بانک مرکزی»، «سامانه ارتباطات مردمی» در قسمت «ثبت درخواست»، با انتخاب تسهیلات بانکی به عنوان «موضوع اصلی» و تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به عنوان موضوع «فرعی» نسبت به درج درخواست اقدام کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =