با تداوم روند افزایش هزینه‌های استقراض، بانک مرکزی اتحادیه اروپا نشان داد وقوع رکود تورمی را پذیرفته است.

دلیل کاهش ارزش بازارهای جهانی سهام

به گزارش کارآفرین نیوز، شاخص ۵۰ شرکت برتر فعال در منطقه اروپا در سه هفته ابتدایی ماه ژوئن، از ۳۷۵۹ به محدوده ۳۴۰۰ رسید و در مجموع، کاهش ۵ درصدی را تجربه کرده است. با اعلان خبر تصمیم بانک مرکزی اروپا (ECB) مبنی بر افزایش نرخ بهره از ماه جولای (یک هفته دیگر)، باز هم بازارهای سهام برای حرکت در مسیر نزولی به صف ایستاده اند.

نرخ تورم سالانه در منطقه پولی یورو در ماه می به ۸.۱ درصد رسید که در ذات خود، نوعی رکوردشکنی محسوب می شود و تقریبا بیش از چهار برابر زمان مشابه سال گذشته است. افزایش نرخ تورم موجود به طور مستقیم، در نتیجه ی افزایش قیمت انرژی، مواد غذایی و خدمات بوده است. مواد غذایی با ۵.۷ درصد، خدمات با ۵.۳ درصد و انرژی با ۱.۴ درصد افزایش، عوامل اصلی این شرایط ارزیابی می شوند.

بانکک مرکزی اتحادیه اروپا

نرخ تورم هدف بانک مرکزی اروپا ۲ درصد بوده است که شرایط فعلی، فاصله بسیاری با تورم آرمانی این بانک دارد. بنابراین این بانک اعلام کرده است برای بازگشت به نرخ تورم هدف، هزینه های استقراض از ماه آتی (جولای) افزایش خواهد یافت که این تصمیم، برای اولین بار پس از یازده سال در حال انجام است. انتشار این خبر به منزله مهر تایید بر ادامه فشارها برای کنترل نرخ تورم قلمداد شد و سرمایه گذاران، با دریافت سیگنال های افزایش فشار، در صف فروش ایستادند.

انتشار این خبر موجب شد صف های فروش سنگین در بازار اوراق قرضه تشکیل شود. سرمایه گذاران اروپایی با انتشار خبر احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نیز با هدف گریز از ریسک های بیشتر، برای فروش گسترده سهام، اقدام کرده بودند.

در ماه جاری، اخبار افزایش نرخ بهره فدرال رزرو نیز موجب شده بود چندین بار بازارهای بزرگ سهام اروپا با کاهش قیمت سهام بانک ها، املاک و مستغلات و خدمات مالی روبرو شوند.

پس از آنکه فدرال رزرو تصمیم به افزایش نرخ بهره با هدف کنترل نرخ تورم گرفت، بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز روند مشابهی را در پیش گرفته است. تحلیلگران اذعان دارند تداوم این روند برای جلوگیری از افسارگسیختگی بیشتر نرخ تورم نشان می دهد که رکود تورمی بسیار نزدیک است و دولت ها، وقوع آن را پذیرفته اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =