اثرات جدی گرمایش زمین، هر بار در گوشه‌ای از این گستره خاکی رخ می‌نماید و زندگی و معیشت جمعیت بیشتری را تهدید می‌کند.

تبعات اقتصادی اضطرار اقلیمی در جهان

به گزارش کارآفرین نیوز، هر گاه سخن از تغییرات اقلیمی به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود خشکسالی و قحطی است و فکر ما، به ندرت به سمت فرسایش ساحلی ناشی از گرمایش زمین معطوف می شود.

با گرم شدن هوای کره زمین، بسیاری از گونه های گیاهی از بین می رود که خود، افزایش دمای بیشتر را در پی دارد.

از سوی دیگر، افزایش دما موجب آب شدن یخ های قطبی می شود که به بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوس ها منجر می شود.

تا پیش از پیدایش کووید ۱۹ و آغاز جنگ، مقوله گرمایش زمین و ردپای کربنی، مهمترین عاملی شناخته می شد که به مهاجرت های گسترده از یک منطقه بدون جنگ ختم می شد.

سال ها است بیشتر کشورها نسبت به تاثیر افزایش میزان ورود آلاینده ها به هوا و تغییرات آب و هوایی، افزایش تولید زباله و آلودگی زمین، افزایش تولید فاضلاب و آلودگی منابع آب زیر زمینی و تبعات اجتماعی و اقتصادی ناشی از این موارد هشدار می دهند.

اما آنچه توجه چندان شایسته ای به آن نشده است، اثرگذاری روند فزاینده گرمایش زمین بر سرعت آب شدن یخ های چندین ساله در مناطق کوهستانی و قطبی است.

با تعییرات اقلیمی منتهی به افزایش دمای کره زمین، روند ذوب کوه های عظیم یخ، تسریع شده است. به عنوان مثال، یخ های گرینلند در چند سال اخیر با سرعتی بیش از ۷ برابر نسبت به دو دهه گذشته در حال ذوب شدن هستند. شایان ذکر است که همین روند کاهش حجم یخ ها، موجب گرمایش بیشتر زمین شده و سرعت این چرخه را بیشتر می کند.

تغییرات اقلیمی زمین

این روزها هشدارها به ساکنان نواحی ساحلی در سراسر کره زمین افزایش یافته است. دولت ها به شهروندان ساحل نشین پیشنهاد کرده اند هر چه سریعتر برای تغییر محل زندگی خود تصمیم گیری کنند.

هفته گذشته، آژانس محیط زیست انگلستان (EA) خطاب به به ساکنان نواحی ساحلی این کشور و سراسر جهان اعلام کرد: باید برای پذیرش سخت ترین حقیقت تلخ جهان آماده شویم.

جیمز بیوان (James Bevan)؛ مدیر ارشد آژانس محیط زیست می گوید: زندگی بسیاری از افراد در بسیاری از مناطق ساحلی دنیا در خطر جدی است. روند ذوب یخچال های طبیعی در حال افزایش است.

شدت بالا آمدن سطح آب دریاها و اقیانوس ها به حدی است که جان ساکنان نواحی ساحلی را تهدید می کند.

نجات جان انسان ها؛ اصل موضوع است، اما آنچه بهای این جابجایی و تعییر محل سکونت را افزایش می دهد، تاثیر این اتفاق در شرایط اقتصادی افراد و دولت ها است.

این موضوع، مبتلا بهِ بسیاری از نقاط با مختصات جغرافیایی مشابه است. بیشتر کشورهای جنوب شرق آسیا نیز با این پدیده اقلیمی روبرو هستند.

بسیاری از افراد ساکن در این نواحی، در مشاغل مرتبط مانند ماهیگیری و یا گردشگری دریا مشغول به کار هستند. در همین شرایط، امکان تبدیل محل سکونت و تجهیزات شغلی خود را به نقدینگی از دست داده اند. بنابراین یافتن محل

آثار زیانبار گرمایش زمین، یک به یک در حال نمایان شدن است. این در حالی است که این روزها برخی کشورها مانند هند بر اثر افزایش بی سابقه دمای هوا در این کشور به استفاده بیشتر از زغال سنگ روی آورده اند. برخی کشورها مانند آلمان نیز برای تامین امنیت ذخایر استراتژیک گاز در زمستان، تصمیم به استفاده از زغال سنگ در تابستان و پاییز گرفته اند.

زغال سنگ در حال حاضر، آلاینده ترین منبع انرژی فسیلی است که با افزایش استفاده از آن در هر جای دنیا، مردمان ساحل نشین بیش از سایرین، تاوان افزایش مصرف آن را خواهند داد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =