بورس تهران برای اولین بار برای دو صندوق تضمین اصل مبلغ سرمایه‌گذاری موافقت اصولی صادر کرد.

صدور موافقت اصولی برای دو صندوق تضمین اصل سرمایه

به گزارش کارآفرین نیوز، برای پوشش ریسک سرمایه‌گذاران از ابزارهای مالی پیچیده‌ای همانند اوراق مشتقه در بازار سرمایه استفاده می‌شود.

این ابزارها کارایی بالایی دارند، اما بیشتر آن‌ها در در بازار سهام ایران وجود ندارند، تعداد اندک شماری از این ابزارها که طی یک دهه گذشته در بورس تهران عرضه شده‌اند با استقبال کمی از سوی سرمایه‌گذاران روبه‌رو شده‌اند.

با این شرایط کارشناسان و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه همواره از لزوم عرضه ابزارهای پوشش ریسک در بازار سهام صحبت می‌کنند، حتی بعضی از نهادهای مالی جهت کاهش دادن ریسک سرمایه گذاری در بازار سرمایه سعی در ایجاد توافق‌نامه‌هایی میان خود داشتند.

سال قبل طرحی با نام اتحاد بورس و بیمه میان یک شرکت بیمه و یک شرکت سبدگردان رونمایی شد که امکان تضمین یک، سه و پنج ساله اصل سرمایه و سود سهامداران را تضمین می‌کرد.

اما بورس اوراق بهادار تهران به تازگی اعلام کرده که در راستای ایجاد اطمینان خاطر برای سرمایه‌گذارانی که تمایل دارند از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری به صورت غیرمستقیم وارد بازار سرمایه شوند، برای دو صندوق سرمایه گذاری مختلط با تضمین اصل مبلغ سرمایه گذاری در دو قالب تضمین اصل مبلغ سرمایه گذاری توسط رکن ضامن و تضمین اصل مبلغ سرمایه گذاری توسط دارندگان واحدهای سرمایه گذاری ممتاز، موافقت اصولی صادر کرده است.

در این صندوق‌ها، تضمین اصل مبلغ سرمایه گذاری توسط رکن ضامن، شخص ثالثی خارج از ساختار سرمایه گذاران صندوق، اصل مبلغ سرمایه گذاری را در قبال دریافت کارمزد ضمانت می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =