رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به مشکلات بزرگ اقتصادی در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم، به لزوم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اشاره کرد و گفت: دولت قبل در سال گذشته ۵۴ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده بود.

ناگفته‌هایی از وضعیت کشور در آغاز به‌ کار دولت سیزدهم

به گزارش کارآفرین نیوز، سیدمسعود میرکاظمی در دیدار با آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی، با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، گفت: در مردادماه سال گذشته، دولت با بدهی ۵۴ هزار میلیارد تومانی استقراض از بانک مرکزی و برداشت بیش از ۶۰ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی و همچنین بدهی به تامین اجتماعی مواجه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه کشور در وضعیت خوبی به این دولت تحویل داده نشد، افزود: در زمینه تنش آبی و خشکسالی در ۳۱ استان کشور با مشکل مواجه هستیم که این مسئله به کاهش تولیدات کشاورزی از جمله گندم نیز دامن زده است.

اوراق سال‌های گذشته؛ مانع حرکت اساسی دولت

میرکاظمی همچنین به استفاده دولت قبل از ذخایر کالاهای اساسی و نهاده های دامی اشاره کرد و بیان داشت: همچنین ۸ میلیارد دلار ارز نیز در بودجه برای خرید این اقلام بوده که ۵.۶ میلیارد دلار آن مصرف شده بود.

وی با اعلام اینکه در مرداد ماه مانده اصل و سود اوراق که در سنوات قبل منتشر شده و وجوه آن مصرف شده بود بالغ بر ۵۳۰ هزار میلیارد تومان می‌شد و تا پایان سال ۱۴۰۴ این حجم تعهد برای دولت سیزدهم ایجاد شده است، افزود: در بودجه امسال نیز حدود ۱۰۳ هزار میلیارد تومان انتشار اوراق وجود دارد که در مقابل آن می‌بایست ۱۷۲ هزار میلیارد تومان اوراق سال های قبلی را تسویه نموده و این توان حرکت دولت را برای کارهای اساسی گرفته است.

مشکل تورم ۵۰ درصدی

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه دیدار با علما افزود:‌ از جمله مشکلات در زمان تحویل دولت، تورم حدودا ۵۰ درصدی بود که با مدیریت بر منابع و تعدیل مصارف در پایان سال گذشته کاهش یافت و همین‌طور در زمان انتقال دولت، بیکاری واقعی ۱۶ درصد و ضریب جینی یعنی شاخص فاصله طبقاتی افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود.

وی افزود: دولت تا آخر سال گذشته با مدیریت بر هزینه‌ها توانست ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پرداخت عمرانی داشته و در این مدت تلاش کرده از بعد منابع و مصارف دولتی، استقراضی از بانک مرکزی نداشته باشد. دولت تلاش کرده درآمد نفت را بالا ببرد و همچنین درآمد مالیاتی را اصلاح کند و بخشی از پول‌های بلوکه شده را پس گرفته است. هم‌چنین دولت توانست در سال گذشته نسبت به واردات واکسن، کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی از همین محل اقدام کند.

معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: گرانی نهاده‌ها و کالاهای اساسی ازجمله گندم، به دلیل خشکسالی و جنگ روسیه و اوکراین و درنتیجه بالا رفتن قیمت جهانی آن است. حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از محاسبه حقوق ورودی گمرک و بودجه که قانونی و لازم‌الاجرا بود، به دلیل شروع به کار دولت سیزدهم با مجوز از رهبر معظم انقلاب، ۶ ماه به تعویق افتاد و تأمین ماه‌های آخر سال گذشته نیز به دستور ایشان ما را از مشکل بزرگی رهاند. ولی امسال در بودجه ۱۴۰۱ ارزی بنام ترجیحی وجود ندارد.

فاصله طبقاتی کم شد

وی بیان کرد: درست است که قیمت نفت افزایش یافته و درآمد دولت افزایش می‌یابد، ولی ۴۰ درصد درآمد امسال وارد صندوق توسعه می‌شود و ۱۴.۵ درصد سهم شرکت ملی نفت و مجموعاً ۴۵.۵ درصد از فروش نفت سهم دولت است.

میرکاظمی با بیان اینکه با افزایش یارانه، ضریب جینی اصلاح و فاصله طبقاتی کم شده است، افزود: با اصلاح نظام یارانه‌ها، دولت خود را از چرخه اقتصاد بیرون می‌کشد و به نظارت مشغول می‌شود.

وی بیان داشت: اجناس یارانه‌ای ایران پس از ۳ روز از تولید در فروشگاه‌های کشورهای همسایه به فروش می‌رسید و حذف ارز ترجیحی رانت و قاچاق را کم می‌کند و رقابت در تولید را بیشتر می‌کند، چون تولیدکننده در گذشته نمی‌توانست با کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت کند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت امانتدار است و با صرفه جویی از دارایی مردم حفاظت می‌کند، یادآور شد: مواد غذایی در سطح بین‌الملل در همه کشورها دچار آشفتگی است و با اصلاح نظام یارانه‌ای در ایران حمایت‌های لازم از اقشار متوسط و ضعیف جامعه صورت گرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =