فناوری هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰، اثر چشمگیری در تولید ناخالص داخلی جهان خواهد گذاشت و ایران نیز با توسعه فناوری هوش مصنوعی از طریق ۲۳۵ شرکت فعال،‌ در جمع کشورهای قدرتمند دارای این فناوری قرار دارد.

دستیابی ۲۳۵ شرکت ایرانی به فناوری هوش مصنوعی

به گزارش کارآفرین نیوز، عبارت هوش مصنوعی در دنیا برای نخستین بار در سال ۱۹۵۵ مطرح و استفاده از آن در کسب‌ و کارها کلید زده شد و با این مفهوم در سال ۲۰۰۲ اولین جاروبرقی خودکار تولید شد.

فناوری هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلفی چون سلامت، کسب‌ و کار، آموزش و پرورش، اقتصاد، قانون و قضا، تولید و تفسیر داده‌ها، حمل‌ و نقل و غیره کاربرد دارد.

یک سیستم هوش مصنوع همان طور که از اسمش مشخص است؛ باید به صورت مصنوعی فعالیت های ذهن انسان را انجام دهد. در واقع یک سیستم هوش مصنوعی برای اینکه بتواند برای انسان کارآمد باشد، باید توانای هایی از قبیل پردازش، یادگیری، استدلال و حل مسئله را داشته باشد.

این مفهوم پیچیده در دنیا با ۱۷ فناوری «رباتیک»، «داده کاوی»، «کلان داده»، «اینترنت اشیا»، «اتوماسیون صنعتی»، «ذخیره سازی و پردازش ابری»، «سنسورهای حرکتی»، «پردازش زبان طبیعی»، «پردازش تصاویر»، «پلتفرم آنلاین»، «اتومبیل های خودران»، «واقعیت افزوده»، «بلاکچین»، «کامپیوتر ویژن»، «یادگیری ماشینی»، «اپلیکیشن موبایل و پلت‌فرم نرم‌افزاری» توسعه یافته است.

فناوری‌هایی که برای رونق به کسب و کار کمک کرده است و به نیاز مردم پاسخ دهند.

هوش مصنوعی برای شرکت در ۴ حوزه مهم می‌تواند ارزش‌آفرینی کند که شامل، «ارائه پروژه و تحقیق و پژوهش»، «تولید»، «ترویج» و «ارائه» هستند که در کسب و کارها می‌توانند با کمک هوش مصنوعی کارآمدتر و کاربردی‌تر شوند.

مزایای استفاده از هوش مصنوعی

از جمله مزایای استفاده از هوش مصنوعی در کسب و کارها «جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده از فرآیندهای مختلف سازمان به منظور بهبود تصمیم گیری مدیران و پیش بینی آینده»، «پردازش زبان انسان با کمک هوش مصنوعی به منظور بهبود نحوه برقراری ارتباط بین انسان و رایانه و افراد مختلف در جوامع گوناگون»، «پردازش تصویر و ویدئو برای پیش بینی اتفاقات»، «کاهش اشتباهات و تحلیل عملکرد افراد بر اساس حرکات آنها» و غیره است.

بازار هوش مصنوعی

با توجه به بررسی های جهانی؛ هوش مصنوعی تاثیر شگفت انگیزی بر تولید ناخالص داخلی جهان تا سال ۲۰۳۰ خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی جهان به واسطه هوش مصنوعی به ۱۵.۷ هزار میلیارد دلار خواهد رسید. چین، آمریکای شمالی و اروپای جنوبی مناطق پیشرو در این حوزه هستند و درآمد بالایی از این فناوری دارند.

این مفهوم جهانی در ایران هم با کمک شرکت های دانش بنیان و خلاق در حال توسعه است. ایران چند سالی است که در میان کشورهای قدرتمند و دارای فناوری هوش مصنوعی قرار دارد. این دستاورد نتیجه فعالیت ۲۳۵ شرکت فناور است.

بیشتر این شرکت ها در حوزه خدمات دیجیتال، دستیار هوشمند، ذخیره‌سازی و تجزیه تحلیل داده، فناوری اطلاعات و فضای سایبری، حمل‌ونقل هوشمند و شهر هوشمند فعالیت می‌کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =