دیده‌بان جهانی کارآفرینی، کنسرسیوم دانشگاهی مرکب از تیم‌های علمی - پژوهشی است که ماموریت اصلی آن ارزیابی و ارائه داده‌های پژوهشی معتبر در سطح بین‌المللی در خصوص فعالیت‌های کارآفرینانه است.

سازمان دیده‌بان جهانی کارآفرینی را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، در سال ۱۹۹۷ دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM) Global Entrepreneurship Monitor با مشارکت دانشجویان برجسته کشورهای انگلیس، آمریکا، فنلاند و ایرلند، بابسون کالج و دانشکده‌ کسب و کار لندن و با حمایت قوی بنیاد کارآفرینی کافمن (Kauffman Foundation ) ایجاد شد.

برنامه پژوهشی دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM) با هدف، برآورد سالانه‌ سطح ملی فعالیت‌های کارآفرینانه است.

در نخستین گزارش سالانه‌ GEM که در سال ۱۹۹۹ انتشار یافت، برخی کشورها از جمله کانادا، دانمارک، اکوادور، فنلاند، فرانسه، آلمان، ژاپن، ایتالیا، اردن، پرو، پرتغال، انگلستان و آمریکا همکاری داشتند.

اما در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ اعضای این کنسرسیوم به ترتیب به ۲۱ و ۲۹ کشور افزایش یافت.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور جهان که بیش از ۹۰ درصد GDP دنیا را تشکیل می دهند، عضو این کنسرسیوم دانشگاهی هستند. در آبان ماه سال ۸۶ اعلام شد که ایران به عضویت سازمان دیده بان کارآفرینی جهانی در آمده است. همچنین در آن مقطع اعلام شد که دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به عنوان نماینده ایران در سازمان دیده بان کارآفرینی جهانی (GEM) معرفی شده است.

اهداف GEM

دیده بان جهانی کارآفرینی، بهترین و بزرگترین مجمع دانشگاهی در سطح جهان است که در صدد گردآوری، ارزیابی و عرضه داده‌های پژوهشی معتبر در سطح بین‌المللی در خصوص فعالیت‌های کارآفرینانه کشورهای عضو است.

به طور کلی اهداف برنامه‌ پژوهشی GEM عبارت است:

۱. سنجش و ترازیابی سطح فعالیت کارآفرینانه میان کشورهای عضو

۲. کشف رابطه‌ نظام مند میان کارآفرینی و رشد اقتصاد ملی

۳. شناسایی عوامل موثر در ارتقای سطح ملی فعالیت کارآفرینانه

اهداف برنامه‌های جدید پژوهشی GEM، عبارتند از: مقایسه‌های جهانی، گزارش‌های ملی و گزارشات موضوع‌های ویژه (تحقیقاتی) بر مبنای گردآوری دوره ای اطلاعات سالانه در کشورها هستند. بیش از ۱۲۰ پژوهشگر از سراسر جهان در پروژه‌ی GEM فعالانه مشارکت دارند.

تیم‌های ملی کشورهای عضو، کالج بابسون و دانشکده کسب‌ و کار لندن، در سال ۲۰۰۵ انجمن مستقل و غیر انتفاعی تحت عنوان انجمن پژوهش کارآفرینی جهانی (GERA) به منظور سرپرستی فعالیت‌های GEM، تاسیس کردند.

دیده بان جهانی کارآفرینی

تیم‌های ملی GEM

ساختار منحصر به فرد این کنسرسیوم به شکلی است که تیم‌های ملی، منبع کلیدی پژوهش و انجمن GEM هستند. تیم‌های ملی در دانشگاه‌ها فعال هستند.

این تیم‌ها مسئول انجام امور زیر هستند:

هدایت (انجام) نظرسنجی از جمعیت بزرگسال (۶۴-۱۸ سال)

هدایت (انجام) نظرسنجی از خبرگان ملی

تدوین گزارش ملی سالانه

ایجاد تصویر و شهرت خوب برای پروژه در کشورهای خود

خلاصه اساسنامه GEM

دیده بان جهانی کارآفرینی (GEM)، در سال ۱۹۹۹ با مشارکت ۹ کشور تاسیس شده است. در سال ۲۰۰۵، تیم های ملی کشورهای عضو، دانشگاه بابسون و دانشکده کسب و کار لندن، به منظور سرپرستی فعالیت های GEM، انجمن پژوهش جهانی کارآفرینی (GERA) را به عنوان یک انجمن غیرانتفاعی تاسیس کردند. در حال حاضر این انجمن، صاحب نام تجاری GEM است.

انتخاب و انتصاب هیات مدیره

انجمن پژوهش جهانی کارآفرینی (GERA)، از ۵ نفر عضو هیات مدیره تشکیل شده که عضو هیات امناء نیز هستند.

اعضای جدید GEM به وسیله یکی از اعضای موسس انجمن تیم های ملی GEM، (دیده بان جهانی کارآفرینی)، یا نماینده قانونی آن ها یا نماینده حامیان GEM معرفی می شوند که باید مورد تایید هیات امنا قرار گیرند.

معارفه و توجیه عضو هیات امناء

هیات مدیره بر دارائی ها و منابع مالی انجمن نظارت کامل دارد. هر عضو هیات مدیره هنگام عضویت در هیات امنا، نسبت به وظایف شان آگاه شده و قبول می کنند که نسبت به تغییرات احتمالی قانونی که بر نقش و مسئولیت های خود تاثیر می گذارند، همواره به روز باشند.

دیده بان جهانی کارآفرینی

مدیریت ریسک

هیات مدیره در هنگام تصمیم گیری های مربوطه حتما باید به عوامل ریسک نیز توجه کند. تمامی استراتژی ها و اقداماتی که توسط مدیر پروژه جهانی GEM پیگیری می شود، باید قبل از اجرا به تصویب هیات امناء برسد.

ساختار سازمانی

هیات امناء در سال حداقل ۴ مرتبه تشکیل جلسه می دهد و مسئولیت هدایت و برنامه ریزی استراتژیک و کلان انجمن را برعهده دارد.

مسئولیت اداره امور جاری این انجمن برعهده مدیر پروژه جهانی GEM است که در حال حاضر، پروفسور دکتر مایکل هی، مدیر پروژه جهانی GEM است.

اعضای وابسته

اعضای وابسته GREA، شامل دکتر استیو اسپینلی و دکتر مایکل هی به عنوان نمایندگان اعضای هیات موسس GERA هستند که عضو هیات علمی برجسته استاد دانشگاه بابسون و دانشکده کسب و کار لندن هستند.

منابع مالی اصلی

تامین منابع مالی اصلی GEM سالانه از طریق پرداخت حق عضویت تیم های ملی (کشورهای عضو) و حمایت دانشکده کسب و کار لندن و دانشگاه صورت می گیرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =