یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که عوامل مختلفی همچون رشد نقدینگی، نوسانات نرخ ارز، تحریم‌ها، خلق پول توسط بانک‌ها و... بر رشد نرخ تورم اثرگذار است؛ بنابراین دولت باید با برنامه‌ریزی دقیق و انضباط بخشی به عملکرد پولی خود، به صورت تدریجی و گام به گام به سمت کاهش نرخ تورم پایدار حرکت کند.

طراحی تاکتیک گام به گام برای مهار تورم

به گزارش کارآفرین نیوز، کاهش قدرت خرید مردم و سرمایه در گردش بنگاه ها و واحدهای تولیدی از اثرات رشد نرخ تورم بر اقتصاد کشور است که وضعیت معیشتی خانوارها را نیز تحت الشعاع قرار می دهد.

از دلایل رشد نقدینگی و تورم در کشور می توان به اعمال تحریم های اقتصادی، کاهش درآمدهای نفتی، چاپ پول توسط بانک مرکزی، رشد پایه پولی، اقدامات تورم زا بانک ها، تسهیلات تکلیفی بانک ها و... طی سال های اخیر اشاره کرد.

طبق آمارهای منتشره مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای در خردادماه سال ۱۴۰۱ به عدد ۵۲.۵ درصد رسیده است؛ به این معنا که خانوارهای کشور در این ماه به طور میانگین ۵۲.۵ درصد بیشتر از خردادماه سال ۱۴۰۰ برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

از سویی، نرخ تورم ماهانه خردادماه سال جاری به ۱۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل ۸.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

طبق آمارها، نرخ تورم سالانه خردادماه امسال برای خانوارهای کشور نیز به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه ۰.۷ واحد درصد افزایش داشته است.

با توجه به اینکه طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه ای و به دنبال آن اصلاح قیمت ها در اردیبهشت ماه سال جاری اجرایی شد برخی صاحبنظران و فعالان اقتصادی پیش بینی کردند طی ماه های آینده به دلیل این تغییرات ممکن است نرخ تورم تا ۵۵ درصد نیز افزایش پیدا کند، اما برای مهار آن لازم است نظارت ها بر بازار تشدید و اصلاحات اقتصادی دیگری نیز در دستور کار قرار گیرد.

علی مروی؛ کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص معتقد است: تورم یکی از مهم ترین چالش های اقتصاد ایران است که برای کنترل آن لازم است با برنامه ریزی دقیق و میان مدت اقدام به انجام اصلاحات اساسی و ساختاری در نظام اقتصادی شود.

وی با تاکید بر اهمیت کنترل تورم به دلیل تاثیرگذاری آن روی رشد اقتصادی کشور، اظهار کرد: عوامل مختلفی همچون رشد نقدینگی، نوسانات نرخ ارز، تحریم ها، خلق پول و... روی رشد نرخ تورم اثرگذار هستند.

تورم

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: برای کنترل تورم باید به صورت ریشه ای به این مسئله پرداخته شود و ضمن انضباط بخشی و اصلاح نظام پولی و کنترل حجم نقدینگی، به کنترل نرخ ارز توجه شود.

وی با بیان اینکه رشد نقدینگی و چاپ پول بی قاعده ناشی از کسری بودجه است، خاطر نشان کرد: اقتصاد ایران نیاز به اصلاح دارد و این اصلاح باید با توجه به دو موضوع شفاف سازی بودجه و کاهش هزینه های دولت صورت گیرد تا به مرور و با انجام اصلاحات اقتصادی نرخ تورم کنترل و از رشد آن جلوگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =