کشاورزی از جمله صنایع و مشاغلی است که سهم عمده‌ای از فرایند تامین امنیت مواد غذایی مورد نیاز جامعه را بر دوش می‌کشد، اما گاهی با وجود تلاش‌های فراوان و طولانی مدت، کیفیت یا بازدهی مطلوب حاصل نمی‌شود که ورود اینترنت اشیا به رفع این معضل، کمک شایان توجهی کرده است.

دیمیتر؛ الهه کشاورزی مجهز به اینترنت اشیا

به گزارش کارآفرین نیوز، در فوریه ۲۰۱۸، وزارت کشاورزی ویتنام در گزارش سالانه، سهم بخش کشاورزی را در تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور، ۱۶ درصد اعلام کرد در حالی که ۴۲ درصد شاغلین کل کشور در این بخش، مشغول به کار بودند. این آمار اشتغال؛ ۷۰ درصد نیروی کار مناطق روستایی آن سال را شامل می شد.

این گونه فاصله بهره وری، به افزایش عرضه محصول با هدف پوشش هزینه ها منجر می شود که در نهایت، کاهش شدید قیمت محصول و ضرر کشاورز را در پی خواهد داشت. این همان مقوله ای است که دولت نیز به آن توجه کرد و آن را بیماری مزمن بخش کشاورزی داخلی نامید. از آن پس، رویکرد دولت ویتنام تغییر کرد و حمایت از بخش کشاورزی و فناوری های مرتبط با آن در دستور کار قرار گرفت.

فام تانگ (Pham Ngoc Anh Tung) در سال ۲۰۱۷، دیمیتر را تاسیس کرد. نام این استارتاپ از نام دیمتر؛ الهه کشاورزی در فرهنگ یونان باستان، الهام گرفته شده است.

demeter

تانگ که مهندس نرم افزار است و سابقه کار در شرکت اینتل را در کارنامه کاری خود داشت، به فکر طراحی سیستم هوشمندی برای افزایش بازدهی و بهره وری فرایندهای کشاورزی افتاد.

این سیستم هوشمند اولین بار در سه فاز در مزارع چای سبز پیاده سازی و اجرا شد. پس از ۹ ماه از معرفی استارتاپ و آغاز تجهیز اولین مزرعه، نشانه های امید ظاهر شد. چای سبز، گل ها، میوه و سبزیجاتی که در این مزارع تولید شدند کیفیتی به مراتب بهتر از کشاورزی سنتی داشتند.

فاز اول؛ سخت افزار Connected Edge، سخت افزاری که وظیفه کنترل پمپ ها، سیستم آبیاری، سیستم های کنترل میکرواقلیم ها، شرایط آب و هوایی، دوربین ها و سنسورها و ... را برعهده دارد.

در این مرحله، پیش از آنکه اطلاعات از طریق سنسورها و درگاه های طراحی شده به فضای ابری منتقل شود، مرتبط و آماده سازی می شود و کشاورز یا مهندس کشاورزی قادر است تمام اطلاعات جمع آوری شده را از طریق وبسایت یا اپلیکیشن موبایلی در هر لحظه مشاهده کند.

فاز دوم؛ نگهداری و ذخیره اطلاعاتی است که فرایند لحظه ای و آنی پردازش و تحلیل آنها برای انتقال به ابر انجام شده است.

فاز سوم؛ تمام وظایف کشاورزی براساس اطلاعات و آمار تحلیلی دریافتی، در سیستم تعریف می شود و اینترنت اشیا، کار خود را آغاز می کند.

این سیستم هوشمند قادر است منابع آب، برق و کودهای شیمیایی مزرعه را به شیوه درست و کارآمد مدیریت کند و به شکل موثر از هزینه های تولید بکاهد.

همچنین آفات هر بوته گیاه را در مراحل اولیه تشخیص می دهد و پیامک هشدار برای کشاورز ارسال می کند تا آفت به سایر بوته ها سرایت نکند.

دیمیتر می تواند میزان بازدهی محصول را پیش بینی کند و اطلاعات زمان و میزان برداشت را با کشاورز و کارشناس کشاورزی به اشتراک بگذارد.

همچنین کشاورز می تواند زمان برداشت محصول خود را در این اپلیکیشن به خریداران اعلام کند تا هزینه ذخیره سازی و انبار را از دوش خود بردارد.

بنیانگذاران دیمیتر در حال حاضر در حال بسط و تعمیم این سیستم هوشمند برای کاربرد در مرغداری ها، دامداری ها، استخرهای پرورش ماهی و مزارع پرورش زنبورعسل هستند.

پیاده سازی بستر اینترنت اشیا (IoT) در مزارع، ضرورت لحظه ای حضور نیروی کار در مزارع را کمرنگ می کند، احتمال هر گونه آسیب جدی و از بین رفتن محصول را تقریبا به صفر می رساند و موجب بهبود کیفیت و افزایش بهره وری می شود.

این استارتاپ در حال حاضر، راه خود را به مزارع اندونزی، سنگاپور و تایلند نیز باز کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =