یک کارشناس مسائل اقتصادی اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی را از ابتدا تصمیمی اشتباه دانست و گفت: آزادسازی نرخ ارز، برنامه‌ریزی برای رشد اقتصادی، مهار تورم و همچنین اشتغال‌زایی؛ از جمله مباحثی است که دولت باید برای بهبود شرایط در نظر بگیرد.

آزادسازی نرخ ارز؛ اقدام دیگری که باید عملی شود

به گزارش کارآفرین نیوز، مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه خردادماه سال ۱۴۰۱ را ۳۹.۴ درصد اعلام کرده که در دهک های مختلف هزینه ای در بازه ۳۸.۳ درصد برای دهک نهم و دهم تا ۴۲.۷ درصد برای دهک اول نوسان دارد.

بر اساس اعداد مربوط به تورم بین دهک های مختلف هزینه ای فاصله تورمی دهک ها در خردادماه سال جاری به ۴.۴ واحد درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ۱۰ واحد درصد افزایش پیدا کرده است.

بررسی ها نشان داده رشد نقدینگی و نوسانات نرخ ارز و خلق پول در کنار تحریم های اقتصادی، برخی علل رشد نرخ تورم در سال های اخیر هستند.

هر چند طبق آمارهای بانک مرکزی حجم نقدینگی در فروردین ماه امسال به نسبت اسفندماه سال گذشته با کاهش حدودا ۱۰ هزار میلیارد تومانی همراه بوده، اما با توجه به اینکه طی ماه های اخیر اصلاحاتی در نظام پرداخت یارانه ای صورت گرفت و اقدام به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی شد، قیمت بسیاری از کالاها در بازار افزایش یافت که می تواند در افزایش نرخ تورم اثرگذار باشد.

به منظور کنترل نرخ تورم و ثبات قیمت ها در بازار بسیاری معتقدند دولت باید اصلاحات اساسی اقتصادی را در دستور کار قرار دهد تا در کنار تشدید نظارت ها، به مهار تورم منجر شود.

مرتضی عزتی کارشناس مسائل اقتصادی نیز در این خصوص ضمن بیان اینکه تخصیص ارز ترجیحی از ابتدا اشتباه بود و به دلیل فسادزا بودن به اقتصاد کشور ضرر زد، گفت: افزایش نرخ تورم با حذف ارز ترجیحی کالاها قابل پیش بینی بود، زیرا رشد قیمت نهاده ها منجر به افزایش قیمت محصول نهایی می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی به تدریج و پلکانی حذف می شد، قیمت کالاها به صورت یکباره افزایش پیدا نمی کرد و شوک کمتری به بازار وارد می شد و این مسئله اثر کمتری روی رشد نرخ تورم به جای می گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که برای کاهش نرخ تورم (که ناشی از رشد نقدینگی، افزایش قیمت ارز، عدم تناسب بین سطح درآمدی و هزینه ای، تحریم ها و... است) دولت باید برنامه هایی جهت رشد اقتصادی و کنترل حجم نقدینگی تدوین و اجرایی کند.

تورم

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه در صورتی که برجام احیا شود و نرخ ارز کاهش پیدا کند می توان انتظار کاهش نرخ تورم را داشت، گفت: از طرفی، برای بهبود شرایط اقتصادی و مهار تورم لازم است علاوه بر آزادسازی نرخ ارز به اشتغالزایی و رونق تولید توجه شود.

وی تاکید کرد: رشد نرخ تورم به اقتصاد کشور ضرر می زند و لازم است برنامه هایی برای کنترل و مهار آن در پیش گرفته شود.

گفتنی است، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی چندی پیش اعلام کرد: دولت برای ۹ ماه باقی مانده سال ۱۴۰۱ قرار است بسته ضد تورمی ارائه دهد که بعد از اعمال نظر اعضای ستاد اقتصادی دولت و اعمال اصلاحات نهایی به صورت رسمی از آن رونمایی خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =