حوزه کشاورزی و تولید محصولات در این بخش از جمله حوزه‌های مهمی است که استفاده از فناوری‌های نوین و دانش‌بنیان در آن نسبت به سایر حوزه‌ها عقب‌تر است و بسیاری از امور در ایران همچنان به روش سنتی انجام می‌شود. با این وجود، اینترنت اشیاء، کشت سلولی، هوش مصنوعی، رباتیک و ... در توسعه کشاورزی بسیاری از کشورها وارد شده است.

جای خالی ۸ فناوری تحول‌ساز در صنعت کشاورزی

به گزارش کارآفرین نیوز، کشاورزی از جمله صنایعی است که برای توسعه یافتگی نیاز به استفاده از فناوری‌هایی دارد که کارآمدی اقدامات و کیفیت محصولات تولیدی را افزایش می‌دهد.

در همه کشورها این صنعت جهانی و راهبردی از شیوه سنتی به سوی استفاده از فناوری‌های جدید حرکت کرده و با این کار سرعت و کیفیت تولید محصولات را افزایش داده است.

برای این کار بیشتر کشورهای توسعه یافته نیز از ۸ فناوری پیشتاز در این زمینه همچون اینترنت اشیا، اتوماسیون و رباتیک، پلت فرم نرم افزاری و اپلیکیشن، داده کاوی و هوش مصنوعی، سنسور، خودروی بدون سرنشین، تصویربرداری هوایی و پردازش تصویر، زیست فناوری و کشت سلولی استفاده می‌کنند.

صنعت کشاورزی در ایران از جمله صنایعی است که چندان با فناوری هم سو نشده و همچنان سهم شرکت های دانش بنیان و خلاق و فناوری ها در این زمینه قابل قبول نیست و بر این اساس در ایران، این صنعت همچنان به شیوه سنتی و با کارکردی پایین تر از حد استانداردهای جهانی به کار خود ادامه می دهد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا این خلاء را با توانمندی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و خلاق پُر کند.

کشاورزی

چالش‌های پیش روی فعالان حوزه کشاورزی

از جمله این چالش ها که فعالان حوزه کشاورزی با آن سر و کار دارند عبارت است از: «آسیب‌پذیری ‌بالای‌ محصولات‌ کشاورزی‌ و ‌دامی‌ در ‌مقابل‌ شرایط ‌آب‌وهوایی ‌نامساعد، خشکسالی،‌ توفان،‌ سیل‌ و...»، «محدودیت ‌منابع‌ و زمین‌ برای ‌تامین ‌نیاز ‌غذایی ‌جمعیت‌ روبه‌رشد ‌و ‌اثرات ‌مخرب‌ زیست‌محیطی ‌فعالیت‌های‌ گسترده کشاورزی ‌و دامداری»، «از دست ‌رفتن ‌حجم ‌زیادی ‌از محصولات ‌و کاهش ‌بهره‌وری ‌به ‌دلیل ‌عدم ‌اطلاع ‌از وضعیت ‌و ‌نیازهای ‌هر ‌محصول»، «پیچیدگی‌ مدیریت ‌یک‌پارچه‌ و کارآمد ‌فعالیت‌های ‌کشاورزی ‌و ‌دامداری»، «وجود واسطه‌های ‌متعدد ‌و ‌عدم ‌دسترسی ‌مستقیم‌ به‌ تامین‌کنندگان، ‌مصرف‌کنندگان‌اصلی ‌و ‌تحولات بازار».

کشاورزی

چالش هایی که تنها با کمک عواملی همچون مدیریت صحیح، استفاده از تجهیزات مدن و فناوری های نوظهور قابل رفع هستند و می توان به صورت پایدار صنعت کشاورزی را توسعه داد.

در کنار این عوامل، موضوعاتی چون ارتقای سطح علمی کشاورزان و شکل دهی شبکه های تخصصی، تسهیل و بهبود فعالیت‌های مدیریتی، روش های نوین کشاورزی و کشاورزی دقیق و خرید و فروش آنلاین هم می تواند در تحقق این موضوع کمک کننده باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =