صندوق بین‌المللی پول (IMF) با ارائه نموداری، از کاهش سهم دلار در سبد ذخیره ارزی کشورها پرده برداشت.

ادامه سریال تضعیف قدرت دلار

به گزارش کارآفرین نیوز، صندوق بین المللی پول با ارائه نموداری، بر روند کاهشی قدرت دلار در تجارت بین الملل صحه گذاشته است.

آمریکا همیشه تلاش کرده است دلار این کشور در تمام بازارهای جهانی به عنوان وجه معامله شناخته شود.

از سال ها پیش، پروفرما یا همان پیش فاکتور اکثر معاملات بین المللی بر مبنای دلار یا معادل آن صادر، و قیمت نفت و شمش طلا در بازارهای جهانی به دلار اعلام شده است.

از همه مهم تر، تقریبا تمام کشورها تلاش کرده اند بخش اعظم ذخایر ارزی خود را به دلار نگهداری کنند.

با آنکه در بیش از دو دهه گذشته، سهم آمریکا در بازدهی و تولید جهانی در حال کاهش است اما این کشور به شیوه های گوناگون تلاش کرده است دلار را همچنان در صدر فهرست ذخایر ارزی کشورهای جهان نگه دارد.

در ماه های اخیر و بیش از همیشه؛ پس از آغاز جنگ روسیه واوکراین، بارها نشانه های تضعیف دلار بروز کرده است.

به رغم حضور پُررنگ در عرصه تجارت جهانی، بدهی های بین المللی و وام های معوقه غیر بانکی موجب شده سهم دلار آمریکا از تجارت، اوراق قرضه و بده بستان های مالی بین المللی کاهش یابد و بانک های مرکزی دنیا، سهم دلار سبز را نسبت به گذشته در ذخایر ارزی خود کاهش دهند.

صندوق بین المللی پول با ارائه نموداری، کاهش سهم دلار سبز را در سبد ذخیره ارزی کشورها به تصویر کشیده است. در سال ۱۹۹۹، سهم دلار در سبد ذخایر ارزی کشورها ۷۳ درصد و در سال ۲۰۲۱، به ۵۹ درصد کاهش یافته است.

شاخص دلار

این صندوق در نمودار دیگری، افزایش قدرت رنمینبی (یوان چین) را نیز تایید کرده است. سهم رنمینبی چین در سبد دخیره ارزی کشورها افزایش یافته و در پایان سال گذشته میلادی، روسیه به تنهایی، یک سوم ذخایر رنمینبی چین در دنیا را در اختیار داشته است.

دلار

همچنین سهم دلار استرالیا، دلار کانادا، کرون سوئد و وون کره جنوبی در سبد فارکس کشورهای جهان افزایش یافته است.

صندوق بین المللی پول، دلیل افزایش سهم این ارزها در سبد ذخیره ارزی کشورها را به دو عامل منتسب می کند:

  1. این ارزها، در آینده بازدهی بیشتر و نوسان پذیری کمتری دارند و جذابیت و اطمینان بیشتری برای مدیران و مقامات بانک مرکزی سایر کشورهای دنیا دارند.
  2. تکنولوژی های نوین – مانند بازارسازی خودکار و سیستم های خودکار مدیریت نقدینگی – موجب شده است ارزهای اقتصادهای کوچکتر، راحت تر در معاملات مورد استفاده قرار گیرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =