سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با همراهی مدیرانی از شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به ازبکستان در روزهای پایانی تیرماه سال‌جاری؛ فصل جدیدی از تبادلات علمی میان دو کشور ایران و ازبکستان را خواهد گشود.

میزبانی ازبکستان از زیست‌بوم فناوری و نوآوری ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برای توسعه همکاری‌ها و تبادلات فناورانه و علمی میان ایران و ازبکستان در راس یک هیات تجاری و فناوری به این کشور سفر می‌کند. سورنا ستاری قرار است برای گشودن فصل جدیدی از روابط علمی دوجانبه میان ایران و ازبکستان در تاریخ ۲۸ تا ۳۱ تیرماه سال جاری به این کشور سفر کند.

در این سفر گروهی از مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق حوزه‌های «نهاده‌ها و ماشین‌آلات کشاورزی»، «دارو، واکسن و مکمل‌های خوراک دام، طیور و آبزیان»، «صنایع غذایی» و «سلامت و تجهیزات پزشکی» وی را همراهی می کنند.

این سفر می‌تواند موجب گسترش بازار فناورانه ایران در کشور ازبکستان شود و محصولات ایران‌ساخت را به دروازه‌های جهانی نزدیک‌تر کند.

انجام این سفر با تلاش مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط خانه نوآوری و فناوری ایران ساخت (IHIT) صورت می‌گیرد.

دیدار در ایران

در روزهای پایانی سال گذشته امضای تفاهم نامه همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان با هدف افزایش تعاملات دانشی، فناورانه و نوآورانه دو کشور و میزبانی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از وزیر توسعه نوآوری و معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان؛ موجب فراهم شدن زمینه‌ای برای افزایش روابط علمی میان دو کشور شد.

در این دیدارها معاون علمی و فناوری رییس جمهوری تاکید داشت که ایران آماده ارائه مدل های بومی و سرمایه گذاری برای توسعه علمی خود به کشور ازبکستان به ویژه در حوزه های اولویت دار این کشور مانند کشاورزی، شورورزی، زیست فناوری، هوش مصنوعی و غیره است.

وزیر توسعه نوآوری ازبکستان نیز با اشاره به توسعه محسوس علمی و فناوری ایران طی چند سال اخیر، خواهان استفاده از تجربیات ایران در زمینه ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران شد.

آغاز همکاری‌های بلندمدت و تعریف پروژه‌های مشترک

بر این اساس در تیرماه سال جاری و با هدف توسعه روابط میان دو کشور، کاروان زیست بوم فناوری و نوآوری ایران راهی کشور ازبکستان می‌شود تا با برگزاری سمینارهای تخصصی، نشست های تجاری و تناظریابی و بازدید از زیرساخت های فناوری و صنعتی این کشور، بازار فناورانه ایران را در این منطقه توسعه دهد.

این سفر فرصت مناسبی را برای معرفی محصولات و توانمندی های دانشی و تخصصی به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق می‌دهد تا بازار خود را به فناوران ازبکستانی معرفی کنند و گامی بزرگ برای ورود به بازار جهانی بردارند.

بازار ازبکستان

به گفته مسئولان دولتی دو کشور، در طی سال‌های اخیر همکاری‌های اقتصادی و تجاری و سرمایه‌گذاری بین ایران و ازبکستان توسعه مناسبی یافته و سودآوری شرکت‌های تجاری هر دو کشور رشد قابل ملاحظه‌ای در زمینه‌های فناورانه داشته است.

اما ادامه این روند به شرط توسعه همکاری های فناورانه و تبادلات علمی میان شرکت های دانش بنیان و خلاق ایرانی و فناوران ازبکی است که اعزام یک هیات تجاری و فناور ایرانی به این کشور می تواند فتح باب جدیدی در این زمینه باشد.

علاقه‌مندان به حضور در این رویداد تا ۱۵ تیرماه برای ثبت‌نام فرصت دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =