جلسه شورای اقتصاد به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و برخی طرح‌ها و پیشنهادات وزارتخانه‌های نفت، نیرو، راه و شهرسازی، کشور و صمت بررسی و به تصویب رسید.

تصویب پیشنهادات ۵ وزارتخانه در شورای اقتصاد

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد مخبر در جلسه شورای اقتصاد با تاکید بر لزوم شتاب بخشی به توسعه میادین مشترک نفت و گاز، خواستار تعیین تکلیف سریعتر وضعیت میادین مشترک شد و عنوان کرد که رسیدگی به این موضوع به یک مطالبه عمومی در کشور تبدیل شده است.

معاون اول رییس جمهور همچنین به موضوع لزوم ایجاد انگیزه در بخش خصوصی به منظور افزایش راندمان و بازدهی نیروگاه های برق اشاره کرد و گفت:‌ با افزایش راندمان، ضمن تامین نیازهای مصارف خانگی، شاهد تامین نیازهای بخش صنعت و سایر مصارف خواهیم بود.

مخبر با تاکید بر ممنوعیت خرید و واردات کالاهای خارجی مشابه تولید داخل، از دستگاه های اجرایی خواست در توسعه و تولیدات در دست اقدام، حتی المقدور از ظرفیت ها و تولیدات داخلی استفاده کنند و صرفا نیازهای مازاد از طریق واردات تامین شود.

در این جلسه که وزرای نیرو، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان برنامه و بودجه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، درخواست برخی دستگاه های اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تعدادی از این درخواست ها به تصویب رسید.

سرمایه گذاری در طرح "تولید زودهنگام میدان نفتی چند لوله، سرمایه گذاری در طرح احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال توسط شرکت های فناور و دانش بنیان، سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی گاز ایران برای اجرای طرح تکمیل و بهبود پالایشگاه های گازی و سرمایه گذاری در طرح توسعه میادین گازی مناطق مرکزی ایران از جمله درخواست های وزارت نفت در این جلسه بود که پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های احداث بخش بخار نیروگاه های گازی شامل نیروگاه های سلطانیه، زاگرس، خلیج فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه و همچنین خرید و واردات تجهیزات و ماشین آلات خارجی مورد نیاز پروژه های سد مخزنی باغان و سد دشت پلنگ و نیز سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت سهامی سازمان آب و برق خوزستان برای اجرای طرح مطالعه، بازسازی و مرمت سازه های تاریخی آب جز درخواست های وزارت نیرو در این جلسه بود که مورد تایید اعضای شورای اقتصاد قرار گرفت.

در این نشست همچنین با دو درخواست وزارت راه وشهرسازی در خصوص اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورا در خصوص اجرای طرح تدارک قطعات بسیار ضروری ناوگان لوکوموتیوهای راه آهن و همچنین اصلاح و افزودن متمم به مصوبه شورای اقتصاد در خصوص اجرای طرح تدارک سه دستگاه لوکوموتیو جرثقیل دار ۱۲۰ تنی و لوازم یدکی مرتبط با آنها مورد موافقت قرار گرفت.

استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) برای طرح تامین تجهیزات برقی و مکانیکی و ناوگان خط ۲ متروی اصفهان نیز درخواست وزارت کشور در این جلسه بود که به تصویب رسید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه درخواست خود را مبنی بر تامین تجهیزات خارجی برای طرح احیای گسترش صنایع بلوچ مطرح کرد که پس از بحث و بررسی مورد تصویب قرار گرفت.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =