نگرانی‌ها از بروز قطعی رکود در اقتصاد بین‌الملل، چشم‌انداز بازارهای جهانی را مبهم ساخت.

بازارهای بی‌رمق جهان به استقبال نیمه دوم سال رفتند

به گزارش کارآفرین نیوز، با آنکه هنوز اخبار چندان جدیدی از مجمع بانک مرکزی اروپا (ECB) منتشر نشده است، اما بازارها امروز صبح،‌ چشم انداز آتی اقتصاد جهان را در هاله ای از ابهام یافتند و احساسات بازار همچنان در روند نوسانی خود باقی ماند.

در پی انتشار سخنان پاول در مجمع بانک مرکزی اروپا (ECB) ، نگرانی سرمایه گذاران از رکود اقتصادی به شدت افزایش یافت و شاخص دلار (DXY) از ۱۰۴.۳۵ به ۱۰۵.۱۴ رسید. شاخص دلار یا دلار ایندکس؛ ارزش دلار را در برابر شش ارز بزرگ دیگر دنیا نشان می دهد.

جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو در سخنان خود تاکید کرده بود: افزایش مجدد نرخ بهره، روند کاهش رشد اقتصادی را بیش از پیش تسریع خواهد کرد که خطر تورم پایدار را به شدت پررنگ خواهد کرد.

اس ان پی و نزدک

شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P ۵۰۰) تغییر چشمگیری نداشت و کاهش ۰.۰۷ درصدی را به ثبت رساند. این در حالی است که در یک سال اخیر، ۱۱.۰۲ درصد ریزش داشته است.

شاخص نزدک کامپوزیت (NASDAQ) نیز با تعییر ناچیز (۰.۰۳ درصد منفی) باز هم در همان حوالی بازه زمانی یک ساله (یعنی ۲۳.۰۶ درصد سقوط) در حال فعالیت است. در سه ماه اخیر، این شاخص، بیش از ۲۰ درصد ریزش داشته است که طولانی ترین دوران ریزش از سال ۲۰۰۸ محسوب می شود.

هر دو شاخص، همچنان بر همان مدار نزولی سه ماهه، در حرکت هستند که می توان آن را بدترین بازه سه ماهه پس از سه ماه اول سال ۲۰۲۰ که کرونا همه بازارها را به تعطیلی کشاند خواند.

البته بازدهی اوراق قرضه در آمریکا در بازه زمانی سه ماهه، ۰.۰۳ درصد رشد داشته است.

بازار جهانی بورس

روز گذشته نیز در پی غلبه ترس از رکود، بازارهای اروپا با معاملات خرسی بسته شدند. امروز نیز شاخص استاکس ۶۰۰ اروپا (Stoxx Europe ۶۰۰) که شاخص بازارهای بورس لندن، پاریس، فرانکفورت و سیکس سوییس است و ۶۰۰ شرکت با بیشترین میزان ارزش سرمایه را در بر می گیرد، تا لحظه انتشار خبر، با ریزش ۰.۹ درصدی در تمام بخش ها روبرو است.

بر اساس آمار دولتی، در آسیا نیز تنها بازاری که اندکی رشد ثبت کرد، بازار سهام چین بوده است که دلیل آن، رشد فعالیت کارخانه ها در ماه ژوئن عنوان شد و شاخص سایر بازارهای آسیا کاهشی بوده است.

شاخص نیکی ژاپن (Nikkei) نیز با ریزش ۱.۵۴ درصدی تا لحظه انتشار خبر، ریزش ۸.۳۳ درصدی سالانه را ثبت کرده است.

قیمت طلا نیز با آنکه در معاملات صبح، تغییر چندان محسوسی نداشت در لحظه انتشار خبر، با ریزش ۲.۲ درصدی در محدوده ۱۸۱۵.۳ دلار در هر اونس معامله می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =