اقتصاددانان نسبت به کنترل نرخ تورم در اتحادیه اروپا بدون آسیب به رشد اقتصادی کشورهای عضو تردید دارند.

افزایش نگرانی‌ها از جهش تورم در اتحادیه اروپا

به گزارش کارآفرین نیوز، شب گذشته اداره آمار دولتی اروپا، میانگین نرخ تورم منطقه یورو را ۸.۶ درصد اعلام کرد. کریستین لاگارد؛ رییس بانک مرکزی اتحادیه اروپا که در مجمع بانک مرکزی اتحادیه اروپا در سینترای پرتغال سخن می گفت با اشاره به آمارهای تورم در کشورهای اتحادیه تاکید کرد: برای مقابله با افزایش نرخ تورم، ناچار به افزایش نرخ بهره هستیم که در نشست ماه جولای نهایی خواهد شد. اگر اوضاع بر همین منوال باشد، افزایش مجدد در سپتامبر نیز دور از ذهن نخواهد بود.

نرخ بهره در این اتحادیه از سال ۲۰۱۴ تاکنون منفی بوده است. این سخنان موجب افزایش نگرانی ها از کاهش رشد اقتصادی در این اتحادیه شده است. بانک مرکزی اتحادیه اروپا در ماه ژوئن، پیش بینی نرخ سالانه تولید ناخالص داخلی (GDP) را ۲.۸ درصد اعلام کرده بود.

رکورد جدید نرخ تورم ماه ژوئن درمنطقه یورو، همه را نگران ساخته است. اقتصاددانان، تورم ۸.۴ درصدی را پیش بینی می کردند اما انتشار آمار یورواستات، تمام پیش بینی ها را نقش بر آب کرد.

تورم ۸.۶ درصدی ماه ژوئن نسبت به تورم ماه ۸.۱ درصدی ماه می نشان داد که هزینه های زندگی به سرعت در حال افزایش است و بانک مرکزی اروپا (ECB) نتوانسته است افزایش سرسام آور هزینه ها را مهار کند.

ECB

فرانسه و اسپانیا نیز نرخ تورم بی سابقه ای را ثبت کردند به گونه ای که تورم در اسپانیا برای اولین بار پس از سال ۱۹۸۵ میلادی، از ۱۰ درصد نیز عبور کرد.

لهستان؛ عضو غیر یورویی اتحادیه اروپا، تورم ۱۵.۶ درصد را تجربه کرده است.

علاوه بر اسپانیا و لهستان، استونی با ۲۲ درصد، لیتوانی با ۲۰.۵ درصد و لتونی با ۱۹ درصد، تورم دو رقمی بی سابقه ای را تجربه کردند که افزایش قیمت انرژی؛ عامل اصلی تمام این رکوردهای بی سابقه است.

اما هفته گذشته در کمال تعجب، آلمان از کاهش ۰.۵ واحد درصدی در تورم ماهانه این کشور خبر داده بود. اقتصاددانان این کاهش را به یارانه های جدید دولت برای کاهش تاثیرات افزایش قیمت انرژی نسبت دادند و آن را کاهش مقطعی خواندند.

بانک مرکزی اروپا تاکنون با افزایش نرخ بهره مخالفت می کرد، اما حالا افزایش کم سابقه نرخ تورم، این بانک را به سمت پذیرش و اقدام برای افزایش نرخ بهره پیش می برد. این نرخ تورم در ۲۴ سال گذشته یعنی پس از آغاز به کار واحد پولی یورو بی سابقه بوده است و بانک مرکزی اروپا ناچار است پس از یازده سال، به این افزایش تن در دهد.

لندن

انگلیس که پس از برگزیت، از منطقه یورو خارج شد نیز با نرخ تورم ۹.۱ درصدی در ماه مِی، بالاترین نرخ را در میان کشورهای عضو گروه هفت (G۷) به ثبت رساند و ناچار شد برای پنجمین بار در ماه ژوئن، نرخ بهره را تا سطح ۱.۲۵ درصد افزایش دهد که در ۱۳ سال گذشته، سابقه نداشته است. تورم در انگلیس به بالاترین سطح در سال ۱۹۸۲ نزدیک شده است.

ترکیه نیز که سال ها در انتظار تایید عضویت خود در اتحادیه اروپا است تورم سالانه ۹۴.۲ درصدی را در ماه ژوئن ۲۰۲۲ به ثبت رساند که بالاترین نرخ تورم در ۲۴ سال گذشته یعنی پس از آغاز به کار واحد پولی یورو محسوب می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =