طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی، متقاضیان جدید طرح نهضت ملی از ۱۵ تیرماه به مدت ۱۵ روز فرصت دارند در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن اقدام به ثبت نام کنند.

فرصت دوباره برای متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، طرح نهضت ملی مسکن یکی از سیاست های کلان دولت سیزدهم است که مطابق آن قرار است طی چهار سال اقدام به ساخت چهار میلیون واحد مسکونی شود.

نداشتن سابقه مالکیت مسکن و یا زمین با کاربری مسکونی، عدم استفاده از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تامین مسکن، حداقل ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا، از جمله شرایط عمومی برای ثبت نام متقاضیان در طرح مذکور است. سرپرستان خانوار و زنان بالای ۳۵ سال سن و نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور و معلولان جسمی و حرکتی با حداقل ۲۰ سال سن، بیماران خاص، مردان مجرد بالای ۲۳ سال سن با شرط تاهل در زمان تحویل واحد، مجاز به ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن هستند.

ثبت نام از متقاضیان این طرح در راستای کمک به تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن از اواسط سال ۱۴۰۰ در سامانه https://saman.mrud.ir آغاز و تا پایان سال گذشته ادامه داشت و بعد از آن فرآیند پالایش متقاضیان شروع شد.

پیش تر اعلام شد که حدود ۵ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۱۶۶ نفر در این طرح ثبت نام کردند که مراحل نهایی پالایش را در ادارات کل راه و شهرسازی استان ها و همچنین شهرهای جدید می گذرانند.

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز ۳۰ خردادماه در این خصوص اعلام کرد: از متقاضیانی که در این طرح ثبت‌نام کردند تعداد ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر حائز سه شرط (تاهل، عدم بهره‌مندی از تسهیلات دولتی و عدم مالکیت) بوده‌اند.

به گفته او، تاکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد توسط ادارات کل راه و شهرسازی و با نظارت سازمان ملی زمین و مسکن و حدود ۱۹۱ هزار واحد نیز توسط شهرهای جدید تامین زمین شده و این رقم با انجام الحاق‌ها و تغییر کاربری‌ها به حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد می‌رسد.

طبق اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، بنا بر دستور وزیر راه و شهرسازی و توافقاتی که انجام شده تامین اراضی تمامی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن به تعداد چهار میلیون واحد مسکونی که در برخی از استان‌ها مشکلاتی داشته‌ باید حداکثر تا پایان مردادماه به اتمام برسد و نتایج نهایی شوند.

لازم به ذکر است که، مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان واجد شرایط کلانشهر تهران برابر ۴۵۰ میلیون تومان، برای سایر کلانشهرها ۴۰۰ میلیون تومان، برای مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان و برای سایر مناطق شهری و روستاها به ترتیب ۳۰۰ و ۲۵۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد و دوره بازپرداخت کوتاه مدت و بلندمدت ۵ تا ۲۰ ساله است.

تولید مسکن

در خصوص آخرین وضعیت پرونده متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن و آغاز مجدد ثبت نام متقاضیان این طرح، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی اوایل تیرماه ضمن بیان اینکه پالایش نهایی متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تا ۱۵ تیرماه تمدید شده است، اظهار کرد: استان‌ها باید توجه داشته باشند متقاضیانی که با مکاتبه نسبت به تعیین تکلیف مدارک خود اقدامی نکنند با هماهنگی شورای استان از ادامه طرح کنار گذاشته شوند تا متقاضیان بیشتری امکان حضور در اجرای طرح را پیدا کنند.

وی افزود: بعد از ۱۵ تیرماه سامانه طرح‌های حمایتی مسکن برای متقاضیان جدید به‌مدت ۱۵ روز باز می‌شود تا همزمان با اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای متقاضیان پالایش‌شده امکان ثبت‌نام از افراد جدید نیز فراهم باشد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی در صددیم تا پایان شهریورماه اجرای فونداسیون واحدهای طرح نهضت ملی مسکن از دو میلیون واحد عبور کند. طبق ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن بانک‌ها باید ۲۰ درصد سهم تسهیلات را به بخش مسکن اختصاص بدهند که در این خصوص ضرورت دارد بانک‌ها نهایت همکاری را داشته باشند.

همچنین در بند ۵ ماده قانون جهش تولید مسکن نیز تأکید شده که برای تأمین زمین از اراضی دولتی برای اجرای پروژه‌های قانون جهش تولید مسکن وزارت راه و شهرسازی در اجرای ماده ۱۰ قانون مذکور اقدام لازم را به‌عمل آورند. هیچ محدودیتی برای بهره‌مندی از توان پیمانکاران و انبوه‌سازان خوش‌نام در اجرای طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =