سخنگوی گمرک گفت: در فصل بهار سال جاری تجارت غیرنفتی کشور با ۱۵ کشور همسایه به ۱۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار رسید که با رشد ۱۸ درصدی نسبت به بهار سال قبل همراه بوده است.

تجارت ۱۲.۳ میلیارد دلاری ایران با همسایگان در بهار

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ روح اله لطیفی، در این خصوص توضیح داد: در فصل بهار امسال بیش از ۲۰ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۴۰ تن کالا، به ارزش ۱۲ میلیارد و ۳۶۳ میلیون و ۸۶۲ هزار دلار با کشورهای همسایه تبادل شد که نسبت به بهار سال گذشته با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده است.

وی افزود: تجارت غیر نفتی فصل بهار با همسایگان، ۵۹ درصد در وزن و ۴۹ درصد در ارزش کل کالاهای تجاری ایران (واردات و صادرات) را به خود اختصاص داده است.

لطیفی در خصوص میزان صادرات به همسایگان بیان کرد: از کل صادرات ۲۷ میلیون و ۶۶۴ هزار تنی ایران در فصل بهار، به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار، ۱۶ میلیون و ۵۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۷۳۶ میلیون و ۶۲۷ هزار دلار به کشورهای همسایه صادر شده که ۶۰ درصد وزن و ۵۱ درصد ارزش کل صادرات ایران سهم همسایگان بوده، که با کاهش ۱۰ درصدی در وزن و رشد ۲۰ درصدی در در ارزش نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

وی افزود: پنج مقصد کالاهای صادراتی ایران به همسایگان به ترتیب عراق با خرید یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار و کاهش ۲۲ درصدی، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار و رشد ۱۹۲ درصدی، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و رشد ۲۹ درصدی، افغانستان با ۳۶۷ میلیون دلار و کاهش ۳۵ درصدی و عمان با ۳۳۱ میلیون دلار و رشد ۱۶۸ درصدی بودند.

لطیفی ادامه داد و گفت: بعد از عمان سایر مقاصد صادراتی نیز به ترتیب، کشورهای پاکستان با خرید ۲۷۹ میلیون دلار با رشد ۱۳ درصدی، آذربایجان با ۱۶۱ میلیون دلار و رشد ۸۷ درصدی، روسیه با ۱۱۵ میلیون دلار و کاهش ۱۵ درصدی، ترکمنستان با ۹۵ میلیون دلار و رشد ۳۸ درصدی، ارمنستان با ۷۴میلیون دلار و رشد ۲۱ درصدی، کویت با ۴۵ میلیون دلار و رشد ۳۷ درصدی، قزاقستان با ۳۴ میلیون دلار و کاهش ۱۲ درصدی، قطر با ۲۸ میلیون دلار و کاهش ۱۷ درصدی، بحرین با دو میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی و عربستان با سه هزار و ۷۳۱ دلار و کاهش ۶۹ درصدی قرار دارند.

سخنگوی گمرک در مورد میزان واردات از ۱۵کشور همسایه توضیح داد: در فصل بهار سال جاری هشت میلیون و ۱۵۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۲ میلیارد و ۴۶۴ میلیون دلار کل کالاهای وارده به کشور بوده که بیش از چهار میلیون و ۴۳۳ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۶۲۷ میلیون و ۲۳۴ هزار دلار آن از ۱۵ کشور همسایه بوده که ۵۴ درصد وزن و ۴۵ درصد کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: واردات کشور از همسایگان در فصل بهار، با رشد بیش از یک درصدی در وزن و ۱۵ درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی در خصوص پنج شریک اول تامین کالاهای مورد نیاز کشور از بین همسایگان بیان کرد: امارات با فروش سه میلیارد و ۴۲۶ میلیون دلار و رشد ۶ درصدی، ترکیه با یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی، روسیه با ۳۹۴ میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی، پاکستان با ۱۹۶ میلیون دلار و رشد ۲۰۸ درصدی و عمان با ۱۹۴ میلیون دلار و رشد ۹۲ درصدی، به ترتیب در رتبه اول تا پنجم فروش کالا به ایران در بین همسایگان در سه ماهه نخست امسال بودند.

وی در این خصوص گفت: در فصل بهار رتبه های ۶ تا ۱۵ تامین کالاهای مورد نیاز کشور در بین همسایگان ایران شامل، قزاقستان با فروش ۶۶ میلیون دلار و رشد ۲۷۷ درصدی، عراق با ۴۱ میلیون دلار و کاهش ۴۱ درصدی، قطر با ۱۳ میلیون دلار و رشد ۲۶۱ درصدی، آذربایجان با ۸.۳ میلیون دلار و رشد ۷۶ درصدی، ترکمنستان با ۸.۱ میلیون دلار وکاهش ۱۳ درصدی، افغانستان با چهار میلیون دلار و رشد ۸۱ درصدی، ارمنستان با دو میلیون دلار و کاهش ۳۸ درصدی، کویت با ۱.۷میلیون دلار و کاهش ۱۷ درصدی و بحرین با ۴۳۳ هزار دلار و رشد دو درصدی قرار دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =