سه ماه دوم ۲۰۲۲، بدترین فصل بیت‌کوین پس از سال ۲۰۱۱، با ۵۸ درصد ریزش به پایان رسید؛ اما هنوز هم مشخص نیست درس آموزی از شرایط این روزهای بازار، تا چه اندازه بوده است.

۴ اتفاق مهم که خبر از ریزش بازار کریپتو می‌داد

به گزارش کارآفرین نیوز، بیت کوین در سه ماه گذشته، بدترین عملکرد سه ماهه را پس از سال ۲۰۱۱ به نمایش گذاشت و دارایی بسیاری از سرمایه گذاران تازه کار را نابود کرد.

سقوط ۵۸ درصدی بزرگترین رمز ارز جهان در سه ماه، موجب شد بیش از ۱.۲ تریلیون دلار از ارزش بازار رمزارزها دود شود.

در بحبوحه این هرج و مرج قیمتی در بازار، بسیاری از شرکت ها و صرافی های صنعت کریپتو، تصمیم به تعطیلی موقت گرفتند و یا به تلفیق و ادغام از طریق تملیک روی آوردند.

برای این ریزش پرشتاب که آتش خسارت گسترده ای بر سرمایه بسیاری از سرمایه گذاران و افراد عادی انداخته است، چهار نقطه اشتعال می توان نام برد که بسیاری از سرمایه گذاران، با توجه به آنتوانستند سرمایه خود را به موقع از بازار رمزارز خارج کنند. .

۱. عوامل کلان اقتصاد بین الملل

مسایل کلان اقتصادی مانند دو مرحله افزایش نرخ بهره برای مقابله با تورم افسار گسیخته در آمریکا، بازارهای سهام به ویژه غول های بزرگ فناوری را تحت الشعاع قرار داد و موجب شد بسیاری از سرمایه گذاران، سهام خود را به ثمن بخس بفروشند. نزدک کامپوزیت که سهام شرکت های فناوری بزرگ دنیا را در بر می گیرد در سه ماه، ریزش ۲۲.۴ درصدی را تجربه کرد که بدترین عملکرد پس از سال ۲۰۰۸ بوده است.

این اقدام فدرال رزرو، پیام ترس از رکود را در بازارهای آمریکا و سایر کشورها منتشر کرد که بیت کوین نیز از این اتفاق مستثنی نماند.

۲. سقوط ترا یو اس دی (UST)

اولین قطعه دومینوی ریزش های فصل گذشته، فروپاشی استیبل کوین الگوریتمیک ترا یو اس دی (Terra USD) و توکن لونا (Luna) بود که می توان آن را به موج انفجاری در بازار رمز ارزها تشبیه کرد.

استیبل کوین؛ گونه ای از رمزارز با ارزش ثابت است که برای کاهش نوسانات قیمت، طراحی شد و به عنوان ذخیره کننده ارزش و وسیله ای برای مبادله مورد استفاده قرار می گیرد.

یو اس تی (UST) نیز معادل یک دلار واقعی محاسبه می شد. برخی استیبل کوین ها با دارایی واقعی مانند پول فیات یا اوراق قرضه پشتیبانی می شوند، اما استیبل کوین یو اس تی با یک الگوریتم و سیستم درون زنجیره ای پیچیده «انتشار و سوزاندن» یا همان «برن و مینت» (Burn & Mint) اداره می شد که با هدف حفظ پایداری موجودی توکن مورد استفاده قرار می گیرد.

Terra USD

این سیستم از کار افتاد و یو اس تی، ارزش یک دلاری خود را از دست داد. بازار رمز ارز، این موضوع را به عدم وجود پشتوانه کافی برای پشتیبانی از ارزش یک دلاری UST و در نتیجه عدم امکان بازخرید یک دلاری لونا تعبیر کرد و موجب شد توکن لونا در معرض خطر قرار بگیرد.

این اتفاق در صنعت رمزارز طنین انداز شد و اثرات موجی آن در بازار گسترش یافت، به گونه ای که صندوق پوشش ریسک تری اروز کپیتال (3AC) که بخش اعظم معاملاتش با یو اس تی در جریان بود خود در معرض خطر قرار گرفت.

۳. توقف برداشت ها از پلتفرم وام دهی سلسیوس (Celsius)

به دنبال لیکویید شدن صدها میلیون دلار از موقعیت های شرکت سلسیوس، سرمایه های این شرکت در معرض خطر قرار گرفت و به منظور جلوگیری از ورشکستگی، سلسیوس در ماه ژوئن اعلام کرد تا اطلاع ثانوی، خدمات برداشت برای مشتریان امکانپذیر نخواهد بود. لیکویید شدن زمانی اتفاق می افتد که سرمایه گذار برای باز نگهداشتن معامله، سرمایه کافی در اختیار ندارد.

همزمان سلسیوس بیش از ۳۲۰ میلیون دلار از دارایی های خود را به پروتکل دیفای دیگری به نام آوه (AAVE) منتقل کرد که بر شدت نگرانی سرمایه گذاران افزود.

سلسیوس به کاربرانش، بازدهی سالانه بیش از ۱۸ درصد را برای سپرده گذاری رمزارزها در این پلتفرم پیشنهاد داده بود و موجب تطمیع بسیاری از سرمایه گذاران شده بود. از سوی دیگر، پول سپرده گذاری شده را به سایر بازیگران فعال در بازار کریپتو که به ازای قرض پول، حاضر به بازپرداخت بهره بالا بودند وام می داد.

Celsius lending platform

اما با تداوم ریزش قیمت ها در بازار کریپتو، فرصت راستی آزمایی ادعای سلسیوس درباره نرخ بازدهی سالانه برای سرمایه گذاران فراهم شد. ناگهان برداشت سپرده برای سرمایه گذاران، غیرممکن شد و سلسیوس، آنچه را "شرایط سخت بازار" نامید، عامل اصلی توقف برداشت ها اعلام کرد.

پنجشنبه ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲، سلسیوس در پستی اعلام کرد که اقدامات مهمی برای حفاظت و حمایت از دارایی ها در حال انجام است. اما بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران معتقد هستند این توقف، تنها نوک کوه یخ است و باید منتظر سلسله اتفاقات مرتبط بود.

این اتفاقات موجب شد ضعف مدل های وام دهی صنعت کریپتو که با وعده نرخ سود بالا، کاربران را تطمیع می کرد آشکار شود و ریزش ها در بازار رمز ارزها شدت بگیرد.

۴. ورشکستگی تری اروز کپیتال (3AC)

تا چند روز گذشته، تری اروز کپیتال (3AC)؛ از برجسته ترین صندوق ها پوشش ریسک در سرمایه گذاری های رمز ارز و همچنین از اصلی ترین وام گیرندگان بازار رمز ارز به شمار می آمد.

این شرکت سنگاپوری که قدمتی ده ساله دارد، به دلیل معاملات با اهرم بالا در بازارهای گاوی رمزارز معروف است. علاوه بر این، 3AC فعالیت خود را در زمینه ترا یو اس دی (UST) و لونا بسیار گسترش داده بود. به دنبال اتفاقات رخ داده برای یو اس تی، احتمال ورشکستگی این صندوق بسیار افزایش یافت.

فایننشال تایمز ماه گذشته از لیکویید شدن بسیاری از پوزیشن های 3AC در صرافی های وام دهی بلاکفای (Blockfi) و جنسیس (Genesis)؛ و مارجین کال شدن آن خبر داده بود. این اتفاق به دلیل ناتوانی 3AC در بازپرداخت وام دریافت شده از بلاکفای رخ داده بود.

مارجین در معامله بدین معنا است که صرافی به کاربر، اعتباری می دهد تا با پولی که به وی تعلق ندارد معامله کند. مارجین کال (Margin Call)؛ شرایطی است که یک سرمایه گذار بیش از دارایی خود، برای جبران ضرر تعهد می کند تا توانایی خود را در پوشش ضرر در معاملات با پول وام گرفته شده نشان دهد. اعلام این شرایط، زمانی است که یا وضعیت تجاری کاربر به مرز خطر نزدیک شده یا کلا از معاملات خارج شده است.

Terry Rose Capital

تری اروز کپیتال، تا چندی پیش جزو سه شرکت برتر در زمینه سرمایه گذاری خطرپذیر محسوب می شد و بر اساس آمار سایت تحلیلی نانسن؛ دارایی آن تا مارس ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) ‌بیش از ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده بود.

لیکویید شدن معاملات 3AC در هفته های اخیر، ترس از نابودی سرمایه را در تریدرها و سرمایه گذاران به شدت افزایش داد تا آنکه روز گذشته این صندوق، رسما درخواست اعلام ورشکستگی ماده ۱۵ را علنی کرد. پانزدهمین فصل قوانین، به بدهکاران خارجی اجازه می دهد تا مراحل ورشکستگی شرکت خود را در آمریکا با محافظت از دارایی های خود در طول فرایند انحلال شرکت، بهتر مدیریت کنند.

به نظر می رسد ریزش های سه ماه اخیر، پیش زمینه ای برای بازارهای خرسی قوی تر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =