حجم نقدینگی در اسفندماه سال گذشته با ۳۹ درصد رشد به ۴ هزار و ۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید؛ با این وجود روند کاهش سرعت رشد نقدینگی در ۵ ماه منتهی به اسفندماه سال ۱۴۰۰، ادامه یافته است.

حجم نقدینگی به ۴۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق اطلاعات ارائه شده در گزیده های آماری بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان اسفندماه سال ۱۴۰۰ به رقم بیش از ۴ هزار و ۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.

همچنین نرخ رشد حجم نقدینگی در اسفندماه ۱۴۰۰ به رقم ۳۹ درصد رسیده، با این حال از بالاترین میزان رشد نقدینگی در مهرماه سال گذشته که ۴۲.۸ درصد بوده، کمتر شده است و روند افت رشد نقدینگی در ۵ ماه قبل از اسفندماه سال گذشته نیز مشاهده می شود.

طبق آمارهای ارائه شده، در اسفندماه سال گذشته خالص دارایی‌های خارجی سیستم بانکی به رقم ۸۴۳۸ هزار میلیارد ریال رسیده که نشان از رشد ۴۳.۶ درصدی در پایان سال قبل دارد.

در عین حال، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته با رشد ۲۰.۸ درصدی در سال ۱۴۰۰، به رقم ۵۶۸۲ هزار میلیارد ریال رسیده است.

خالص دارایی‌های خارجی بانک‌ها

همچنین خالص دارایی‌های خارجی بانک‌ها و موسسات اعتباری به رقم ۲۷۵۶ هزار میلیارد ریال در پایان سال قبل رسیده که بیانگر افزایش ۱۳۴.۸ درصدی در ۱۲ ماهه سال قبل است.

در بخش خالص دارایی داخلی نیز مشاهده می‌شود که در سومین ماه زمستان سال قبل خالص دارایی داخلی به رقم ۳۹۸۸۶.۴ هزار میلیارد ریال رسیده که نشان دهنده رشد ۳۸.۱ درصدی در سال قبل است.

تغییرات پایه پولی در آخرین ماه سال ۱۴۰۰ نشان از رشد ۳۱.۶ درصدی پایه پولی در سال گذشته و رسیدن به رقم ۶۰۳۹.۷ هزار میلیارد ریال دارد.

این در حالی است که رشد این متغیر در تیرماه سال گذشته و در آخرین ماه‌های کاری دولت دوازدهم به بالاترین رقم خود یعنی ۴۲.۶ درصد نیز رسیده بود که با شروع به کار دولت سیزدهم و با اتخاذ سیاست عدم استقراض از بانک مرکزی روند کاهشی را در پیش گرفته است.

همچنین با توجه به پایان فعالیت دولت دوازدهم در مردادماه سال گذشته و ثبت رشد پایه پولی مردادماه سال قبل در سطح ۴۲.۱ درصد، می توان نتیجه گرفت که با آغاز به کار دولت جدید، روند کاهشی رشد پایه پولی آغاز شد تا در نهایت، افت ۱۰.۵ واحد درصد تغییرات پایه پولی را تا پایان سال قبل شاهد باشیم. به بیان دیگر آهنگ رشد پایه پولی در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ روند کاهشی داشته است.

جدول رشد نقدینگی در اسفند ۱۴۰۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =