رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه آئین‌نامه دریافت یک ضامن معتبر برای پرداخت وام ازدواج و حداکثر زمان ۱۰ روزه به شرط تکمیل مدارک به بانک‌ها ابلاغ شده است، گفت: پرداخت تسهیلات فرزندآوری نیز مشمول این آئین‌نامه و مقررات آن است.

حداکثر زمان پرداخت وام ازدواج ۱۰ روزه شد

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی با اعلام اینکه آئین نامه تسریع و تسهیل در پرداخت وام ازدواج از بابت وثایق و سقف زمان انتظار به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد، افزود: طبق دستور رئیس جمهور، بانک ها موظف شدند تا در اعتبارسنجی متقاضیان وام قرض الحسنه ازدواج حداکثر با یک ضامن معتبر،‌ اقدام به پرداخت تسهیلات ازدواج کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اجرایی شدن دستورالعمل جدید پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، از پیگرد بانک ها در صورت تخلف از پرداخت تسهیلات یاد شده خبر داد.

صالح آبادی موضوع دوم را تعیین تکلیف زمان پرداخت تسهیلات به مردم دانست و افزود: شبکه بانکی موظف است به محض تکمیل مدارک توسط متقاضی، حداکثر ظرف ۱۰ روز باید پول به حساب مشتری واریز شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: لذا بانک موظف است در اسرع وقت ضمن تعیین شعبه، پذیرش و تعیین تکلیف متقاضیان در صف سامانه قرض‌الحسنه ازدواج، با تکمیل مدارک توسط متقاضی ظرف مدت حداکثر ۱۰ روز کاری نسبت به پرداخت تسهیلات یاد شده اقدام کند.

صالح آبادی در رابطه با تسهیلات فرزندآوری نیز خاطرنشان کرد: در اینباره نیز مشابه با تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و به همان شکل برخورد می شود. لذا بانک ها بایستی ظرف ۱۰ روز پول را به متقاضی واریز کنند و در صورتی که بانک ها این کار را انجام ندهند با بانک خاطی برخورد انضباطی انجام می شود.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر اینکه مردم می توانند هرگونه ناهماهنگی از سوی شبکه بانکی را به بانک مرکزی اطلاع دهند،‌ گفت: چنانچه افراد به شعب مراجعه می کنند و شکایت و درخواستی دارند، می توانند با تماس با سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی (شماره تلفن ۲۷۰۶) یا «سامانه رسیدگی به شکایات»، درخواست ها و شکایات خود را ثبت کنند و حتماً بانک مرکزی این مهم را پیگیری می کند.

وی افزود: بنابراین همانطور که مشاهده می شود در این بخشنامه به صورت شفاف، تکلیف وثایق و زمان بندی مرتبط با آن مشخص است و حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز وام باید به حساب فرد واریز شود و مستندات نیز در بخشنامه بانک مرکزی تبیین شده است.

سقف کارت به کارت و خرید روزانه اتباع مانند ایرانیان است

صالح آبادی درباره برخی مباحث مطرح شده در زمینه خدمات بانکی به اتباع خارجی، افزود: در مجموع خدمات بانکی که به اتباع ارائه می شود سازوکار لازم و در قانون پیش بینی شده و اخیراً‌ نیز از سوی مراجع ذی صلاح بخشنامه هایی در این باره صادر شده که اتباع بایستی کد یکتایی را از مرجع قانونی دریافت کنند و آن کد مبنای تمام خدمات دریافتی تبعه خارجی از شبکه تلقی می شود، از همین رو ما نیز تاکیداتی را در این خصوص به شبکه بانکی داشتیم.

رئیس کل بانک مرکزی یادآور شد: برای اتباع خارجی به مانند ایرانیان، سقف کارت به کارت روزانه ۱۰ میلیون تومان است و این مهم برای اتباع و هموطنان هیچ تفاوتی ندارد.

وی تصریح کرد: سقف خرید روزانه اتباع نیز مانند ایرانیان ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر و برای هر کارت ۵۰ میلیون تومان است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =